Jump to content
rybek0s

Lornetka z ręki

Recommended Posts

Witajcie,

 Zwracam się do was z prośbą o poradę.

Ostatnimi czasy zatęskniłem za możliwością rzucenia okiem na niebo z mojego balkonu. Niestety mój obecny teleskop jest na tyle duży, że wyjście z nim to cała wyprawa, i opłaca mi się tylko jak wiem że niebo będę miał idealne.

 

Tak sobie pomyślałem, że może najwyższa pora zainwestować w lornetkę. Myślałem też o jakimś małym travelerku (102/500) - od takiego teleskopu zaczynałem i ciepło go wspominam - mam okulary dzięki którym mógłbym dobierać powiększenie do obserwowanego obiektu, ale lornetka ma tą zaletę że mogę jej użyć w trakcie robienia zdjęć jako przegląd nieba, oraz mogę ją mieć zawsze przy sobie (zmieści się nawet do bagażu podręcznego w razie wyjazdu służbowego). Z racji tego ostatniego, potencjalnego, zastosowania - w grę raczej wchodzi tylko coś co obsłużę "z ręki".

 

Po wstępnym przeleceniu przez forum, wstępnie przekonałem się do rozmiaru 10x50. Wyszukałem nawet pierwsze opcje które mógłbym kupić ... i tu pojawia się sedno pytania.

Jak bardzo widoczna będzie różnica między tymi trzema opcjami (czy wydanie więcej się opłaci - bo z jednej strony, wiadomo, każdy chce wydać jak najmniej, z drugiej strony sprzęt astronomiczny jak żaden inny pokazuje że czasami oszczędny traci dwa razy). Moi wstępni faworyci to:

 

 1. Delta Optical 10x50 Entry - 269 zł
 2. Nikon Aculon 10x50 (A211) - 419 zł
 3. Nikon 10x50 EX CF - 799 zł

 

W zasadzie w każda pozycja ma to do siebie, że następca kosztuje prawie dwa razy tyle. Pytanie zatem do was, do którego momentu opłaca się dopłacać więcej. A może macie inne propozycje?

 

Pozdrawiam,

Rybek0s

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej. Są tacy, co piszą, że dadzą radę obserwować niebo lornetką 15x70, ale to bzdura. 

Moim zdaniem 10x50 też nie nadaje się do ręki. W każdym razie do obserwacji nieba na serio. I dłużej. 

Ponoć Aculon to zupełny badziew, takie opinie pojawiają się na forach. 

Miałem EX. Moim zdaniem bardzo średnia lornetka, zawiodłem się na niej. Ale opinie ma najlepsze z tych wymienionych. 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnia pozycja jest w miare sensowna, choć to dalej budżetowy chińczyk, który raczej nie zachwyci. Rożnice miedzy przytoczonymi modelami w jakości obrazu są spore. Tych dwóch pierwszych nie polecę nikomu, natomiast nikon ex dla kogoś kto nie oczekuje cudów jest do przyjecia.

Druga sprawa, jak ma być do ręki to musisz mieć naprawdę wyrobione ręce i ramiona żeby dało się sensownie oglądac bez statywu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sory za lekkie śmiecenie w temacie ale zastanawia mnie ilość podobnych postów ostatnimi czasy na forach. Ludzie zamiast poczytać forum wolą po raz enty zakładac te same wątki. To lenistwo czy trolling? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Jaro666 

Ani jedno ani drugie. Pytając o sprzet A, B oraz C, niewiele mi pomoze post o sprzęcie D i E.

 

Nie są to tanie rzeczy, więc zakładam iż każdy chciałby poradę dotyczącą jego konkretnego przypadku.

 

Widzisz, na innych wątkach tego forum doczytałem że rozsądnym wymiarem jest 10x50. Odpowiedzi które już otrzymałem sugerują coś innego.

 

A wracając właśnie do twojej odpowiedzi, czy twoja uwaga o mocnych rękach tyczy się 10x50 (czyli np 7x50 byłoby lepsze), czy ogólnie masz na myśli obserwacje z ręki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja osobiście obserwacje z reki prowadze nawet 12x50 ale jestem dosc z specyficzny z uwagi na wieloletnie treningi na strzelnicy. Moja córa np dopiero jak kupilem 8x30 zaczeła obsewacje z reki, czyli ok 500-600 gramowy sprzet. Nie bez znaczenia jest pole widzenia, 10x50 to 6,5' a 8x30 8,8' więc różnica spora.

Najlepiej by było znaleźć sklep ze sprzetem astro i dobrać coś do własnych preferencji lub wybrać się z jakąś paczką ludzi na obserwacje ;)

Jest odpowiedni dział gdzie możesz śledzić spotkania. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Jaro666 Dzięki.

Dało mi to trochę do myślenia. Faktycznie muszę się spotkać z kimś kto już taki sprzęt posiada i zobaczyć, żeby później nie było że wyobrażenia się z rzeczywistością rozjadą.

 

Dzięki wam za pomoc.

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 13 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 113 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.