Skocz do zawartości

Wczorajsza noc


Dasionek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Podczas wczorajszej udanej obserwacji, w której zobaczyłem na prawdę masę obiektów zamarzłem dosłownie 1*, ale te widoki siedziałem od 10 do po 1 niebo było boskie, ale straciłem czucie stup, ponieważ ubrałem lekkie sportowe buty i po wyjściu z kina poleciałem obserwować, ale czego to człowiek nie zrobi dla nauki :-D.

Tak więc do konkretu wczoraj po raz pierwszy udało mi się znaleźć po roku :D mgławice krab m1 i zastanawiałem się jak to możliwe, że w tamtym roku nie mogłem jej znaleźć, a próbowałem kilkakrotnie może zmiana mapy wyszła na lepsze.

Wystarczało z gwiazdy zeta tauri znaleźć znajdującą się obok np. hd36879, która jest w jednej linii z trzema innymi gwiazdami i nad nimi już był krab sama M1 była dobrze widoczna, lecz brakowało mi szczegółów, gdy włożyłem 9 mm niestety stał się zbyt ciemny, jako że miałem uciekać do domu a udało mi się zobaczyć kraba mówię trudno w 10minut nie zamarznę, a i tak pewnie nic nie zobaczę i postanowiłem skoczyć na gwiazdozbiór Łabędzia Ameryka Północna oczywiście widoczna gołym okiem a w szukaczu ani teleskopie nic tylko masa gwiazd standard ta mgławica w sadr gamma cygni też masa gwiazd tylko świeciło jak gromada.

Więc postanowiłem iść dalej do gwiazdy gienah i z niej na pobliskie mgławicę np. 6979, ale jak zwykle po nich śladu brak :(

Ale szukam dalej i w pewnym momencie dotarłem do Western veil obiekt, który obserwuje w tym roku z 6 raz i gwiazda 52cyg przyglądam się a tam normalnie nie wierzę widzę końcówkę ogona mgławicy z początku przetarłem mój kitowy 25 mm myślałem, że znów zaparował, ale jednak to nie było zaparowanie w końcu się udało, chociaż coś majaczy to i tak dla mnie duży sukces zmarznięty przeziębiony, ale szczęśliwy przyglądałem się temu, co widzę i zacząłem dokładniej cześć mgławicę i momentami gdzie nigdzie w ngc 6974 widziałem strukturę mgławicy w jej wnętrzu takie Rysy, ale musiałem dokładnie się przyjrzeć, ale były tam na pewno później widziałem jakiś zarys we wschodniej nawet nie wiem, który to i wychodzę z założenia, że pewnie nie jednokrotnie widziałem części tej mglawicy, ale po prostu nie potrafiłem tego zobaczyć, ale jest super musiałem się pochwalić oraz zastanawiam się nad zakupem takiego cudeńka czytałem o tym na forum już nie jeden temat i wiem, że nie można oszczędzać i że to będzie prawdopodobnie dobry zakup, ale niestety za dwa miesiące gdzieś dopiero będę mógł sobie pozwolić na taki wydatek do mojej synty 8




https://www.astroshop.pl/filtr-uhc/astronomik-filtr-uhc-1-25-/p,16765




Pozdrawiam czystego nieba żeglarze :)

 

Dziękuję za wysłuchanie. 

1_compress51.jpg

Edytowane przez Dasionek
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, isset napisał:

Fajne niebo masz, zazdroszczę :-)

No niebo jest fajne, ale nigdy nie potrafię określić mag nie chce mi się leniwy jestem od razu zabieram się do obserwacji bez adaptacji...

Ale najbliższe duże miasto 100 km a małe miasteczko 5 km

Ale tam tylko latarnie więc wiesz a obserwuje na wsi i tak mam blisko latarnie i wieszam coś, żeby nie raziły, bo są 20m odemnie 2szt a w ciemniejsze miejsce boję się tam siedzieć po prostu sam i tyle raz obserwowałem tam.

Ale i tak jest dobrze veil koło latarni widoczny.

W ogóle raz w zimę - 10 stopni, ale nie miałem czasu na obserwacje szybki wyskok, a M51 pokazała ramiona dosłownie prawie całe nie widziałem łączenia galaktyk, ale zerkaniem było widać w SW wa 66 9 mm, ale tylko raz.

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu tej zmiany temperatury - wczoraj też mi się odechciało lukać po dwóch godzinach (1.30-3.30 to jeszcze "przyjemniej", dobrze, że trochę lepiej od Ciebie się ubrałem), i tak, jak modliłem się przez tydzień o pogodę, to dziś już błagam chmury o  pełne pokrycie / litość (ale to ma też związek z niewyspaniem i tym, że na miejsce obserwacji muszę się pakować i jechać co najmniej godzinę):astronom: Super zdjęcie i miejscówka, anyway. I Tobie udało się w końcu z Veilem - poza nim i Krabem, wziąłeś się generalnie za mgławice najtrudniejsze (duże, lub nawet niemożliwe do zobaczenia danym sprzętem). Już wczoraj były dla mnie dostępne te jasne i WSPANIAŁE kłęby Oriona -czekam więc, aż się sam opatulisz jak Eskimos i napiszesz kolejne, żywiołowe relacje:glodny:.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PiotrTheUniverse napisał:

Z powodu tej zmiany temperatury - wczoraj też mi się odechciało lukać po dwóch godzinach (1.30-3.30 to jeszcze "przyjemniej", dobrze, że trochę lepiej od Ciebie się ubrałem), i tak, jak modliłem się przez tydzień o pogodę, to dziś już błagam chmury o  pełne pokrycie / litość (ale to ma też związek z niewyspaniem i tym, że na miejsce obserwacji muszę się pakować i jechać co najmniej godzinę):astronom: Super zdjęcie i miejscówka, anyway. I Tobie udało się w końcu z Veilem - poza nim i Krabem, wziąłeś się generalnie za mgławice najtrudniejsze (duże, lub nawet niemożliwe do zobaczenia danym sprzętem). Już wczoraj były dla mnie dostępne te jasne i WSPANIAŁE kłęby Oriona -czekam więc, aż sam opatulisz jak Eskimos i napiszesz kolejne, żywiołowe relacje:glodny:.

Ja też bym uciekł, ale panie jak veila zobaczyłem i kraba to mówię jutro będę chory następnym razem ubieram się konkretnie jak warunki pozwolą i muszę wyłuskać 6960, ale już tak bardzo szczegółowo. Oriona zobaczyłem jak się. Spakowałem był za drzewkiem już mi się nie chciało rozpakować, ale jak się opatulę wezmę herbatkę w termos i coś do jedzenia to bd siedział aż usnę hehe.

 

Wiem że to są trudne mglawice dlatego myślę o uhc :). 

 

Modliles się o zła pogode i jest :D

W sumie to rozumiem cię dryfowac godzinę ja jak przycisne to w 5minut jestem na miejscu. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już byleś spakowany, to jasne, nie ma co się zamęczać - bo i tak wtedy człowiek nie dostrzeże wówczas za wiele. Ja też opublikuję potem krótką relację, bo zaskakująco pięknie było wczoraj widać kilka obiektów... (zwłaszcza, że pierw planowałem wybrać się dalej - pod niebo ze współczynnikiem 2,5 razy lepszym; jednak silny, północny wiatr znacznie przyspieszył zamiatanie w atmosferze i zaoszczędziłem sporo drogi ). Fakt - do takiego np. Veila UHC się przyda.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PiotrTheUniverse napisał:

Jak już byleś spakowany, to jasne, nie ma co się zamęczać - bo i tak wtedy człowiek nie dostrzeże wówczas za wiele. Ja też opublikuję potem krótką relację, bo zaskakująco pięknie było wczoraj widać kilka obiektów... (zwłaszcza, że pierw planowałem wybrać się dalej - pod niebo ze współczynnikiem 2,5 razy lepszym; jednak silny, północny wiatr znacznie przyspieszył zamiatanie w atmosferze i zaoszczędziłem sporo drogi ). Fakt - do takiego np. Veila UHC się przyda.

Chociaż zastanawiałem się, a może m42, a może płomień hehe, ale mowie nie idę spać. 

No w veilu ponoć uhc pomaga, lecz poczekam jeszcze, czy może tak będzie chcial mi się pokażą.

Z innej strony to dużej ilości mglawic nie mogę zobaczyć, a tak może wyłuskam jakiś szczegół. 

15 minut temu, sidiouss napisał:

Na aliexpress są świetne podgrzewane wkładki do butów na USB. Powerbank w kieszeń i nogi już nie marzną :) przyda się, bo noce coraz chłodniejsze, a od nóg najszybciej choroba włazi :)

Obejdzie się bez, następnym razem ciepłe buty nie takie co mokna równo z Rosa. Lepszy dress i będzie git. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, PiotrTheUniverse napisał:

Wizualnie: M42 / 43, NGC 1977 / 1973, no i M78. 

M42 widzialem Ale nie rozdzielalem tego że tam inne mglawice mam nową mapę i pokazuje wszystko, a nie to co wpiszesz. 

M78 też widziałem, a przy najbliższej okazji porozdzielam to. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulację! Ja niestety nie miałem takiej możliwości wczoraj. Wyszedłem po 20 na chwilę, poobserwowałem. Byłem umówiony o 21, i jak pojechałem to niebo już było za chmurami. Coraz częściej zaczynam doceniać czyste niebo. Jedyną atrakcją było okno domu, w którym było zapalone światło. Ustawiłem okular 10mm, i oglądałem obraz. XD

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Krzysio2138 napisał:

Gratulację! Ja niestety nie miałem takiej możliwości wczoraj. Wyszedłem po 20 na chwilę, poobserwowałem. Byłem umówiony o 21, i jak pojechałem to niebo już było za chmurami. Coraz częściej zaczynam doceniać czyste niebo. Jedyną atrakcją było okno domu, w którym było zapalone światło. Ustawiłem okular 10mm, i oglądałem obraz. XD

Od biedy jak miałem refraktor to oglądałem budynki przez okno, bez skojarzeń! 

Ale to na początku puzniej mi się znudziło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.