Skocz do zawartości

Teleskop do 1000 zł łatwy w transporcie


Materon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Sam jestem nowicjuszem i obserwuję dopiero od kilku miesięcy. Ja miałem łatwiej bo mam dom z ogrodem. Do 1000 ciężko jeżeli ma być nowy.

Transport rowerem to chyba tylko lornetka w plecaku. Jak teleskop to dojdzie statyw. Najlepiej foto bo lekki ale dużo nie uniesie. Jedyne co mi przychodzi na myśl to jakiś dublet 70,80

 Waga jakieś 2kg to powiesisz na foto. 

Tylko że tym nie poszalejesz za bardzo. Albo MAK 100. Popatrz sobie po sklepach w necie. Szału za tą kasę przy założeniu mobilności nie będzie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę wymagania oraz poziom doświadczenia, to zacząłbym tak:

1. Lornetka

2. Adapter do lornetki

3. Statyw z głowicą

4. Mapa nieba na smartfona (Stellarium, SkySafari itp.)

 

Jeśli jesteś początkujący, to lornetka będzie (na sam początek) lepsza od teleskopu - ma duże pole widzenia, co jest ważne przy wyszukiwaniu obiektów. 

Znajdź sobie jeszcze na forum tzw. Tabelę Wimmera - jest tam lista kilkudziesięciu obiektów, które można m.in. obserwować za pomocą małego teleskopu lub lornetki.

 

I tak najważniejszą rzeczą jest posiadanie ciemnego bezchmurnego nieba nad głową...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Materon napisał:

A coś z pomiędzy tych teleskopów się nada 

Teleskop BK909AZ3

Teleskop BK909EQ2

 

Teleskop Sky-Watcher MAK 90 Virtuoso

 

Teleskop Sky-Watcher BK 1025 AZ3 102/500

Znam te teleskopy. SW90/900 na EQ3-2 ma mój kolega, a SW102/500 mam ja od chyba 3 lat, wpierw używałem na AZ3, obecnie na Alt-az5.

Co  do do SW90/900 to sama tuba nie bardzo nadaje się na rower, a razem z EQ3-2 to już byłaby mordęga, chyba że naprawdę blisko. Ten AZ3 też trudny w transporcie, bo nogi statywu zajmują sporo miejsca nawet po zdemontowaniu głowicy. Poza tym odradzam go w połączeniu z SW90/900, bo na swoim AZ3 dla próby zawiesiłem go i się telepał przy dużych powiększeniach tak, że psuło to całą przyjemność z obserwacji.

Co do SW102/500AZ3 to od biedy można by go spakować na rower jeżeli uda się upchać statyw od montażu AZ3. Tylko na moim przykładzie: SW102/500 z AZ3 kosztował pon. 1000zł, ale na filtry i okulary wydałem 3000zł. W sumie nie trzeba, ale na okularach z zestawu bez filtrów to delikatnie mówiąc nie doznaje się wniebowzięcia.  Jeszcze jedno, da się nim obserwować planety i Księżyc i nawet mnie to cieszyło dopóki nie kupiłem achromatu 100/1000 i zobaczyłem jaka jest różnica.

IMO na początek w tym budżecie i mobilnie najlepszym wyborem jest lorneta 15x70 + statyw fotograficzny jeżeli chcesz obserwować DS i szerokie pola albo Mak102 + statyw foto do planet, Księżyca, Słońca, zwartych DS, ale to przekroczy 1000zł.

 

Edit. Maka102 miałem okazję uzywać tylko 1x w dzień, więc nie chcę uchodzić z alfę i omegę odnośnie wiedzy na jego temat, ale naprawdę świetnie wypadł przy przeglądaniu lasu po drugiej stronie doliny w odległości ok. 2km.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może SW80/400 na AZ3 + jeden lepszy okular i jakieś filtry? Nie używałem, ale opinie ten achromacik ma całkiem dobre, nawet ma swoich fanów, jest poza tym tani i lekki. Albo sama tuba 80/400 + staty foto, ze względu na wagę i małe powiększenia stosowane do DS, nie powinno być problemu, a z łatwością zmieściłby się w plecaku i to niewielkim.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Materon napisał:

Dziękuję za poradnik  SW80/400 jest dobrą propozycją i chyba się na niego panie ale spytam jeszcze o  Tuba optyczna Sky-Watcher BKMAK 90 SP ze statywem czy to lepszym wybór 

Do planet lepszy zapewne MAK ze względu na brak aberracji chromatycznej, ale do do obiektów głębokiego nieba(DS), które chcesz obserwować, to z tych dwóch zdecydowanie lepszy będzie SW80/400. Mak 90 SW ma ogniskową 1250mm i wyciąg 1,25" więc praktycznie nie da nim się uzyskać małych powiększeń koniecznych do obserwacji większości mgławic, galaktyk, gromad otwartych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka ze statywem to o tyle dobry wybór, że kończą się wydatki na zakupie i nie potrzeba żadnych dalszych akcesoriów. Ja sam mam chinkę 15x70 chyba identyczną z Celestronem SkyMaster. Używałem jej do czasu aż kupiłem SW102/500, wtedy przynajmniej dla mnie straciła sens bycia. Teleskop to jednak dużo większe możliwości.

 

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Materon napisał:

Dobrze rozumiem a do mak 102 potrzebował bym większego budżetu 

Mak102 to też tylko do planet i niewielu DS, a to one są jak pisałeś w twoim polu zainteresowania. Dopiero Mak 127 może mieć wyciąg 2" i dzięki temu umożliwia korzystanie z okularów długoogniskowych, ale to znacznie przekracza założony budżet, nie wystarczy mu też statyw foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcesz obserwować, ale nie jesteś zdany jedynie na lornetki. MAK na montażu EQ3-2 spokojnie wejdzie na rower :) Głowica do sakwy, statyw przypniesz gumami, teleskop oczywiście w plecaku. Domontuj sobie przedni bagażnik, ja mam taki przykręcany do pivotów w widelcu, dobrze się sprawdza na akcesoria. Wyjeżdżać za miasto nie musisz, poszukaj jakiegoś parku z polaną, lotniska, dużego parkingu z niewielką liczbą latarni lub między budynkami w nieoświetlonym miejscu. Ewentualnie jakiś pomost, molo itp.

No chyba że masz przyczepkę, to już w ogóle razem z kanapą możesz jechać :)

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaproponował Tobie zapoznanie się z tabelą Wimmera:

https://astropolis.pl/topic/43314-tabela-wimmera-v3/

lub wersja online:

http://picios.pl/wimmer/

przeanalizuj sobie jak widać dany obiekt przez lornetkę lub teleskop i wtedy podejmij decyzję.

Ja bym proponował na początku lornetkę:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1324&lunety=Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 15x70 BaK 4 adapter do statywu futera

Sam taką kupiłem jak zaczynałem przygodę z astronomią i mam do tej pory,super lornetka w dobrej cenie.

Zapoznaj się z mapą nieba,tzn.co,gdzie i kiedy można zobaczyć.

Polecam też pobranie darmowego Stellarium.

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.