Skocz do zawartości

Skąd te jasne smugi


mirek01

Rekomendowane odpowiedzi

witam

W czasie  ostatnich prób dłuższych naświetleń  (300s) na zdjęciach zaczęły pojawiać się jakieś jasne smugi. (zaznaczone na czerwono)

Co może być przyczyną? Czy to problem z matrycą?  (canon 600d)

Jakieś inne pomysły.

 

pozdrawiam

Mirek

M 31 rozblysk_zaz1.jpg

M 31 rozblysk1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MateuszW napisał:

Najprościej zrób darka (zdjęcie z zakrytą matrycą). Jeśli będzie ...

Zrobiłem ze 20 x300s datków na żadnym nie ma śladu pojaśnienia...

Ciekawe ze smugi nie występują na wszystkich klatkach na pierwszych 10 sa potem nagle ich nie ma a potem na kolejnych znów się pojawiają:g:

 

Jeśli fałszywe światło to skąd mogłoby się pojawić w szczerym polu ... jedyne światło to diody w montażu, Rpi, (czerwone)  i zielona dioda w guidujacej 

T7

 

M.

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi

Godzinę temu, kubaman napisał:

Zrobiłeś master darka? Jak nie masz bardzo wyraźnego zaswietlenia na master darku, to znaczy że go źle zrobiłeś. Musisz skalibrować każdą klatkę master darkiem.

A czy DSS nie tworzy z automatu master darka?  Wydaje mi się ze pierwsze co robi to z klatek dark robi master darka.

Naświetlanie wyraźnie widać na pojedyńczej klatce(Light) a na pojedyńczym Darku nie ma śladu.

Różnica między robieniem  Light i dark jest taka że darki robiłem już zdjętym z montażu  aparatem na baterii.

(Do klatek Light na montażu używam zasilacza)

 

Chyba poszukam na początku, źródła fałszywego światła lub odblaski  i "dziury w aparacie"

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Wizjer aparatu zakręty? 

Wizjer nie był zakryty i Też  bralem tą okoliczność pod uwagę  - ale wtedy na darkach by też byly smugi.

Ale sprawdzę z zaklejonym wizjerem 

 

Ekran złożony i wyłączony-korzystam z Astrobery Serwer na Rpi więc obsługę canona mam w calosci  przez USB.

 

 A jedyna jasna dioda która miałaby możliwośc świecić  na aparat jest od guiderowej kamery T7...

 

Pozdrawiam

M.

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mirek01 napisał:

 A jedyna jasna dioda która miałaby możliwośc świecić  na aparat jest od guiderowej kamery T7

Naklej sobie kawałek czarnej taśmy elektrycznej na diodę T7. Nie będzie tak w oczy raziła a widać będzie że jest włączona.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość to wrzuć zdjęcie setupu z zamontowanym osprzętem, koniecznie pokazujące okolice wyciągu

jak wrzucisz do pobrania te 20x300s darki to chętnie się przyjrzę

 

edit: udostępnij też jednego zaświetlonego i jednego dobrego lighta (raw)

 

edit2: po zdjęciach wnoszę, że to niemodowana 600D, ale na wszelki wypadek się upewnię - nie modowany?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dziki napisał:

Jak masz możliwość to wrzuć zdjęcie setupu z zamontowanym osprzętem, koniecznie pokazujące okolice wyciągu

jak wrzucisz do pobrania te 20x300s darki to chętnie się przyjrzę

 

edit: udostępnij też jednego zaświetlonego i jednego dobrego lighta (raw)

 

edit2: po zdjęciach wnoszę, że to niemodowana 600D, ale na wszelki wypadek się upewnię - nie modowany?

Dzięki  za odpowiedź

 

Spróbuję  wrzucić wieczorem 

W tygodniu mam mało czasu

 

Canon modowany bez pierwszego filtra IR

Pozdrawiam

M.

 

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok to na spokojnie pod koniec się przyjrzymy :)

 

a na dziś na szybko moje ślepe strzały:

- na cloudynights były przypadki gdzie dioda LED powodowała podobne zaświetlenie: https://www.cloudynights.com/topic/537623-canon-t5i-700d-amp-glow/?p=7859098

- w tym kierunku bym nie szedł, ale jak nic innego nie zostanie to jeszcze podejrzenia padały na modyfikację: https://stargazerslounge.com/topic/233942-amp-glow-700d/?do=findComment&comment=2534957

 

A i skoro napisałeś, że zaczęło się pojawiać to pytanie: czy nie było zaświetleń zanim aparat był zmodyfikowany, czy po modzie było tak, że raz te zaświetlenia są a raz znikają. Bo jak to drugie, to może jakaś mikro wilgoć kondensująca się na matrycy zbiera światło.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dziki napisał:

ok to na spokojnie pod koniec się przyjrzymy :)

 

a na dziś na szybko moje ślepe strzały:

- na cloudynights były przypadki gdzie dioda LED powodowała podobne zaświetlenie: https://www.cloudynights.com/topic/537623-canon-t5i-700d-amp-glow/?p=7859098

Tak  tu widać podobieństwo

 

Co do moda -to aparat używam  jakieś 1.5roku a jego orginalny filtr IR nigdy gwiazd nie widział 

Do tej pory naświetlania robiłem 60-120s max bez żadnych zaświetleń.

ale ta teoria jest słabsza, bo w czasie ostatniego wypadu na pole kilka próbnych klatek (60s) też złapało zaświetlenie.

 

Mam kilka poszlak 

-najpierw przyjżę sie body

-potem setupowi (bo to on się ostatnio zmienił)

 

Będę sprawdzał

Pozdrawiam

M.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lata temu w moim 450D dokładnie taki efekt powstawał jak przed ekspozycją podnosiłem lustro. Chcąc uniknąć drgań od podnoszenia lustra, programowo robiłem to na 20s przed ujęciem. Po rezygnacji z tego zabiegu problem już nie występował.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirek01

Chyba mamy ten sam problem. Też mam 600d tyle, że modyfikowany z zamontowanym filtrem baadera. Przyznam, że zaskakujące jest to, że moja smuga ma prawie ten sam kształt i występuje w tym samym miejscu co twoja dolna. Miałem to na jednym zdjęciu. Potem miałem serię nieudanych sesji gdzie więcej testowałem niż zbierałem sensowny materiał, ale po przeczytaniu twojego tematu pobawiłem się krzywymi na tym materiale i widzę tam te smugi. Też zatem muszę zacząć śledztwo - zastanawiam się jeszcze nad tym czy nie będzie to wina prześwietleń z miejsca gdzie są wejścia na pilot i kabel usb. U mnie guma osłonowa się urwała jakiś czas temu, Ty masz to miejsce otwarte bo podpinasz kabel. Może tamtędy dostaje się światło?

Zobacz jeszcze to:

 

https://astropolis.pl/topic/67680-ic-1396-i-okolice-300-mm-pierwsza-zabawa-z-heq5/?do=findComment&comment=770798

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest jeszcze przydatny  temat: https://www.cloudynights.com/topic/571805-deciphering-light-anomalies-glow-leak-internal-pollution-etc/ . Chyba ten problem to "Internal Pollution".

 

" Another example of internal pollution would be a modified Canon where an exposure is invoked from within the LiveView; in such a scenario LED would internally pollute the sensor by being ON and default filters not being there to block it. So technically it is not a "leak"; it is an internal source polluting its own sensor. "

 

Ja obstawiam, że to jednak coś z LV. Wygląda to bardzo podobnie jak w zamieszczonym linku. I u mnie faktycznie pojawiło się po zmodowaniu Canona.

 

Kolejny przykład:

https://stargazerslounge.com/topic/294187-why-you-shouldnt-use-liveview-during-exposure-on-a-dslr/

 

I ten:

 

https://www.cloudynights.com/topic/545012-weird-bloom-problem-canon-6d-and-astronomik-uvir-clip-filter/

 

CONCLUSION:

 

Thank you everyone for your suggestions.  It has been confirmed that the problem is due either an LED backlight or amplifier glow from the rear LCD screen.  With live view enabled, the LCD screen remains off even during the shutter exposure, except it goes to black.  With light adapted eyes, you can see the LCD screen is still "on" slightly (dark subtle glow) during the exposure and that there is likely a leakage light path to the sensor area.  I don't think its amplifier glow, because the problem can be eliminated immediately by turning off the liveview.  I would suspect a thermally hot amplifier would have a much longer thermal time constant and would require a short duration to cool.

 

This was confirmed by taking shots with the live view enabled and by live view disabled right being taking an exposure with no lens and the Canon body cap installed

 

Słowem: Nie wystarczy, że steruje się DSLR bez live view z poziomu innego urządzenia - trzeba ten tryb całkowicie wyłączyć w opcjach aparatu.

 

Edytowane przez Mateusz_D
dodałem link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledztwo, uwzględniające wasze poszlaki,  rozwiązało sprawę. Dziekuję za pomoc

do rozwiazania

chwilowo mój setup ostatnio użyty wygląda mniej więcej  tak ( @dziki)

210626637_eddzie.thumb.jpg.8bdb50c11dbaaab7348b53b29ccb2369.jpg

a w nocy tak

1083261980_ednoc.thumb.jpg.355146ea8ed25878c5a4578ad35bed1a.jpg

moje podejrzenia co do źródła światła były słuszne dioda z guidujacej  T7 świeci bardzo mocno na kable USB aparatu i kamery.

Mój aparat jest trochę pokiereszowany (takiego kupiłem)  i brakuje w nim  gumy zakrywającej śruby montażowe, na obudowie po stronie gniazd  i jest tam otwór i minimalna szczelina330652513_edaparat.thumb.jpg.0b8650a05ab56f2579561fe29899d577.jpg przez który swiatło wpada do wnętrza aparatu. 

Ale żeby zrobić takie smugi jakie mi wyszły na zdjęciach musiałem przeprowadzić dużo prób ustawiałem diody pod różnymi kątami , z przodu , z boku i tylko na jednym zdjęciu wyszło mi podobnie2144972690_edszum.thumb.jpg.1e2eaba5a3768d61f60294fd179bf64c.jpg

 

To musiałbyć niezły zbieg okoliczności że akurat  światło od diody podało na kable i odbite wpadało przez taka mała dziurkę pod takim kątem że zaświetliło matryce. 

 

chwilowo zakleiłem otwór czarna taśmą i mimo swiecenia na aparat latarką  dark wychodzi równy zakleje jeszcze tą niszczesna diode w kamerze T7 jak sugerował @Adm2 na wszelki wypadek.

 

jeszcze raz dzięki za pomoc i sugestie

 

pozdrawiam

Mirek

Edytowane przez mirek01
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super :)

 

Weź jeszcze pod uwagę to, że sam wyciąg nie jest "szczelny" świetlnie - między drawtube a tubą wyciągu jest mała szczelina, którą przy odrobinie pecha może wpaść do tuby niechciany foton. Jeśli masz jakiekolwiek źródło światła od strony aparatu (diody kamer, odbite światło od aparatu, np. od laptopa) to sugerowałbym "uszczelnić" drawtube, np, poprzez założenie kawałka czarnego elastycznego materiału w miejscu gdzie drawtube wchodzi do środka - albo wyeliminować źródła światła (co nie zawsze jest łatwe).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dziki napisał:

No i super :)

 

Weź jeszcze pod uwagę to, że sam wyciąg nie jest "szczelny" świetlnie - między drawtube a tubą wyciągu jest mała szczelina, którą przy odrobinie pecha może wpaść do tuby niechciany foton. Jeśli masz jakiekolwiek źródło światła od strony aparatu (diody kamer, odbite światło od aparatu, np. od laptopa) to sugerowałbym "uszczelnić" drawtube, np, poprzez założenie kawałka czarnego elastycznego materiału w miejscu gdzie drawtube wchodzi do środka - albo wyeliminować źródła światła (co nie zawsze jest łatwe).

Zabiorę domowym dziewczynom czrną frotke do włosów-będzie idealna

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.