Jump to content

Pory roku na Marsie, a obserwacje z Ziemi.


Recommended Posts

Witam. Mam pytanie dotyczące naszego bliskiego sąsiada w Kosmosie czyli Marsa. Otóż chciałem zapytać jak to jest z porami roku na Marsie tzn. jeśli obserwujemy Marsa przez teleskop z Ziemi, widzimy jego tarcze, szczegóły na tej tarczy np. czapy polarne lub jak miało to miejsce w zeszłym roku kiedy na Marsie panowały burze piaskowe i nie było widać praktycznie żadnych szczegółów to czy możemy określić jaka pora roku panuje w tym czasie na Marsie? Po prostu jak określić jaka pora roku panuje na Marsie jeśli o serwujemy go np teraz, lub podczas kolejnej opozycji za 2 lata? 

Link to post
Share on other sites

Pory roku można określić z danych zawartych w kalendarzu astronomicznym pod poniższym linkiem. Najpierw opis do tabel, potem same tabele Marsa. Istotne dane to wartości: "P", oraz "Bo". Dane dotyczą opozycji z 2018 r. 

https://www.urania.edu.pl/pliki/almanach/2018/Bloki/Efem_fiz_opis.pdf

https://www.urania.edu.pl/pliki/almanach/2018/Bloki/Mar_fiz.pdf

 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Tutaj masz start poszczególnych pór roku w odniesieniu do ziemskiego kalendarza, właśnie dziś na północy jest przesilenie letnie :) 

http://www.planetary.org/explore/space-topics/mars/mars-calendar.html

 

A tutaj aktualną pogodę (Elysium Planitia):

https://mars.nasa.gov/insight/weather/

Edited by dexter77
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, lemarc napisał:

Wizualnie w teleskopie porę roku na półkulach z grubsza można określić po wielkości czap polarnych i tendencji wzrostowej, lub malejącej.  

O ile widać akurat Marsa na niebie ;-) 

Link to post
Share on other sites
W dniu 8.10.2019 o 07:37, Mariusz Psut napisał:

A opozycja Marsa będzie w październiku 2020- 0,42 AU zaś w 2035 wielka opozycja 0,38 o ile dobrze pamiętam:g:.

Warto pamiętać, że przy opozycji ważniejszą od rozmiaru terczy, jest wysokość nad horyzontem. Dobitnie pokazała to ostatnia opozycja, roztrąbiana wszędzie jako hiper rewelacyjna, bo tarcza duża, a okazała się nic nie warta, bo Mars szorował po horyzoncie. Najbliższa opozycja będzie jedną z najlepszych, bo wysoko, ok 72 stopnie. Ta w 35 też jest dobra, bo 58 st i przy niej zysk z nieco większej tarczy będzie już dostrzegalny,  bo wysokość tego nie zaprzepaści. Bzdury - patrz kolejny post.

Edited by MateuszW
 • Like 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 8.10.2019 o 14:58, MateuszW napisał:

Najbliższa opozycja będzie jedną z najlepszych, bo wysoko, ok 72 stopnie. Ta w 35 też jest dobra, bo 58 st i przy niej zysk z nieco większej tarczy będzie już dostrzegalny,  bo wysokość tego nie zaprzepaści. 

To chyba nie nad Polską?:uhm:

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, majer napisał:

To chyba nie nad Polską?:uhm:

Ale bzdury napisałem, sory. Nie popatrzyłem, jaką mam lokalizację w telefonie i było gdzieś w afryce :) Że też mnie nie tknęło, że to niemożliwe wartości.

 

Zmienia to sens mojej wypowiedzi. W 2020 mamy wysokość 46 stopni i rozmiar 22,6". W 2035 jest 32 stopnia i 24,6". Tak więc różnica w rozmiarze jest niewielka, a w wysokości stała się decydująca. Bo 46 stopni to wysoko, ale 32 to już tak na granicy przyzwoitości. Zapewne uda się na 32 st trafić jeszcze w dobry seeing, taki jak wyżej, ale będzie to trudniejsze. Dlatego ja dużo bardziej się nastawiam na 2020, niż 2035.

Natomiast ostatnia "wielka opozycja" to był wielki żart. Rozmiar 24,3", czyli też niewiele więcej, niż w 2020, a wysokość 14 stopni, co wykluczało jakiekolwiek racjonalne jej wykorzystanie (no i doszła do tego burza piaskowa i pozamiatała :P ).

Edited by MateuszW
 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Nie tak dawno temu wertowałem właśnie tę kwestię. Znalazłem wtedy tę stronkę:

http://www.nakedeyeplanets.com/mars-seasons.htm

 

EDIT

Tu fajnie pokazane jak Mars będzie wyglądał w przyszły roku (troche trzeba przewinąć w dół):

http://www.nakedeyeplanets.com/mars.htm

Edited by JSC
Link to post
Share on other sites
 • 7 months later...

Wszystkie linki, które przesłaliście są bardzo przydatne i ciekawe. Ja jednak mam pytanie, ponieważ trochę się z tym głowie, dlatego postanowiłem was  zapytać. Otóż w załączniku przesyłam szkic z obserwacji Marsa, a dokładnie z opozycji 3 marca 2012 roku. Jak widać na szkicu widoczna była wówczas czapa polarna północna (widok w teleskopie jest odwrócony, więc szkic również). Padło w tym temacie stwierdzenie, że porę roku można oszacować na podstawie widoczności czapy polarnej i jej tendencji rosnącej lub malejącej. Kolega dexter77 podał również ciekawy link, w którym przedstawione są pory roku na Marsie w stosunku do kalendarza ziemskiego. I teraz tak opozycja była 3.03.2012 roku, a wg kalendarza z linku przesilenie letnie wypadało na 30 marca 2012 r. więc czapa powinna być bardzo mała..  Kolejna opozycja w 2018 roku wypadała 27 lipca, więc wg kalendarza na półkuli północnej trwała jesień ? Niestety z tej opozycji szkicu nie ma z wiadomych powodów BURZA PIASKOWA :hmm: Pytanie czy ja dobrze to rozumiem czy coś źle zrozumiałem ? 

97282220_198453884461343_6423385231985737728_n.jpg

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 119 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 236 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.