Skocz do zawartości

Pory roku na Marsie, a obserwacje z Ziemi.


defaa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie dotyczące naszego bliskiego sąsiada w Kosmosie czyli Marsa. Otóż chciałem zapytać jak to jest z porami roku na Marsie tzn. jeśli obserwujemy Marsa przez teleskop z Ziemi, widzimy jego tarcze, szczegóły na tej tarczy np. czapy polarne lub jak miało to miejsce w zeszłym roku kiedy na Marsie panowały burze piaskowe i nie było widać praktycznie żadnych szczegółów to czy możemy określić jaka pora roku panuje w tym czasie na Marsie? Po prostu jak określić jaka pora roku panuje na Marsie jeśli o serwujemy go np teraz, lub podczas kolejnej opozycji za 2 lata? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pory roku można określić z danych zawartych w kalendarzu astronomicznym pod poniższym linkiem. Najpierw opis do tabel, potem same tabele Marsa. Istotne dane to wartości: "P", oraz "Bo". Dane dotyczą opozycji z 2018 r. 

https://www.urania.edu.pl/pliki/almanach/2018/Bloki/Efem_fiz_opis.pdf

https://www.urania.edu.pl/pliki/almanach/2018/Bloki/Mar_fiz.pdf

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz start poszczególnych pór roku w odniesieniu do ziemskiego kalendarza, właśnie dziś na północy jest przesilenie letnie :) 

http://www.planetary.org/explore/space-topics/mars/mars-calendar.html

 

A tutaj aktualną pogodę (Elysium Planitia):

https://mars.nasa.gov/insight/weather/

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lemarc napisał:

Wizualnie w teleskopie porę roku na półkulach z grubsza można określić po wielkości czap polarnych i tendencji wzrostowej, lub malejącej.  

O ile widać akurat Marsa na niebie ;-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2019 o 07:37, Mariusz Psut napisał:

A opozycja Marsa będzie w październiku 2020- 0,42 AU zaś w 2035 wielka opozycja 0,38 o ile dobrze pamiętam:g:.

Warto pamiętać, że przy opozycji ważniejszą od rozmiaru terczy, jest wysokość nad horyzontem. Dobitnie pokazała to ostatnia opozycja, roztrąbiana wszędzie jako hiper rewelacyjna, bo tarcza duża, a okazała się nic nie warta, bo Mars szorował po horyzoncie. Najbliższa opozycja będzie jedną z najlepszych, bo wysoko, ok 72 stopnie. Ta w 35 też jest dobra, bo 58 st i przy niej zysk z nieco większej tarczy będzie już dostrzegalny,  bo wysokość tego nie zaprzepaści. Bzdury - patrz kolejny post.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2019 o 14:58, MateuszW napisał:

Najbliższa opozycja będzie jedną z najlepszych, bo wysoko, ok 72 stopnie. Ta w 35 też jest dobra, bo 58 st i przy niej zysk z nieco większej tarczy będzie już dostrzegalny,  bo wysokość tego nie zaprzepaści. 

To chyba nie nad Polską?:uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, majer napisał:

To chyba nie nad Polską?:uhm:

Ale bzdury napisałem, sory. Nie popatrzyłem, jaką mam lokalizację w telefonie i było gdzieś w afryce :) Że też mnie nie tknęło, że to niemożliwe wartości.

 

Zmienia to sens mojej wypowiedzi. W 2020 mamy wysokość 46 stopni i rozmiar 22,6". W 2035 jest 32 stopnia i 24,6". Tak więc różnica w rozmiarze jest niewielka, a w wysokości stała się decydująca. Bo 46 stopni to wysoko, ale 32 to już tak na granicy przyzwoitości. Zapewne uda się na 32 st trafić jeszcze w dobry seeing, taki jak wyżej, ale będzie to trudniejsze. Dlatego ja dużo bardziej się nastawiam na 2020, niż 2035.

Natomiast ostatnia "wielka opozycja" to był wielki żart. Rozmiar 24,3", czyli też niewiele więcej, niż w 2020, a wysokość 14 stopni, co wykluczało jakiekolwiek racjonalne jej wykorzystanie (no i doszła do tego burza piaskowa i pozamiatała :P ).

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak dawno temu wertowałem właśnie tę kwestię. Znalazłem wtedy tę stronkę:

http://www.nakedeyeplanets.com/mars-seasons.htm

 

EDIT

Tu fajnie pokazane jak Mars będzie wyglądał w przyszły roku (troche trzeba przewinąć w dół):

http://www.nakedeyeplanets.com/mars.htm

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Wszystkie linki, które przesłaliście są bardzo przydatne i ciekawe. Ja jednak mam pytanie, ponieważ trochę się z tym głowie, dlatego postanowiłem was  zapytać. Otóż w załączniku przesyłam szkic z obserwacji Marsa, a dokładnie z opozycji 3 marca 2012 roku. Jak widać na szkicu widoczna była wówczas czapa polarna północna (widok w teleskopie jest odwrócony, więc szkic również). Padło w tym temacie stwierdzenie, że porę roku można oszacować na podstawie widoczności czapy polarnej i jej tendencji rosnącej lub malejącej. Kolega dexter77 podał również ciekawy link, w którym przedstawione są pory roku na Marsie w stosunku do kalendarza ziemskiego. I teraz tak opozycja była 3.03.2012 roku, a wg kalendarza z linku przesilenie letnie wypadało na 30 marca 2012 r. więc czapa powinna być bardzo mała..  Kolejna opozycja w 2018 roku wypadała 27 lipca, więc wg kalendarza na półkuli północnej trwała jesień ? Niestety z tej opozycji szkicu nie ma z wiadomych powodów BURZA PIASKOWA :hmm: Pytanie czy ja dobrze to rozumiem czy coś źle zrozumiałem ? 

97282220_198453884461343_6423385231985737728_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.