Jump to content
kosmit

Jak dobrać właściwie filtry NB do fotografowanego obiektu

Recommended Posts

Ponieważ jestem początkującym narrowbandzistą, szukam takiego zestawienia, jakimi filtrami NB najlepiej fotografować daną mgławicę. Chodzi mi przede wszystkim o  informację dotyczącą filtrów OIII i SII. H-alfa to jest sprawa dosyć prosta, bo wodoru jest mnóstwo. Fotografowałem ostatnio motyla i tego tlenu tam jest niewiele. Ponieważ to była moja pierwsza sesja z filtrem OIII, byłem trochę zawiedziony. Po konsultacji z Iro skierowałem obiektyw na Veila i tam tego tlenu było sporo. Odetchnąłem z ulgą, bo myślałem, że coś z filtrem jest nie tak. Na dodatek okazało się, że męczę się strasznie z ostrością, gwiazdy plackowate. Tu akurat sprawa się wyjaśniła, bo filtr ten jest bardzo czuły na wszelkie zamglenia, stan atmosfery. A u mnie na wiosce zaczęli palić w piecach i cała wiocha w dymie. Niebo było super. No dobrze, więc szukam takich informacji, zestawienia, żeby nie fotografować filtrem OIII obiektu, w którym jest go niewiele, bądź nie ma wcale i nie ma sensu tego robić. To samo dotyczy się filtra SII, który chcę dokupić, a podobno tej siarki jest w kosmosie  jeszcze mniej. Szukałem trochę informacji, ale coś mi słabo idzie. Może jest jakiś gotowiec, że do tej mgławicy emisyjnej / planetarnej najlepiej użyć filtra H-alfy+OIII, a do innej  H-alfy i SII. Pomożecie ???

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasadniczo fotografuje się w 3 konfiguracjach (do każdej opcjonalnie RGB): 

Ha

Ha + OIII

Ha + OIII + SII

Pierwsza to jak luminancja, druga to bicolor, a trzecia to HST. Ha + SII raczej nikt nie robi (nie ma jak tego kolorystycznie ugryźć, a jak jest SII to OIII zazwyczaj też).

 

Generalnie najprościej po prostu poszukać zdjęć danego obiektu na forum i sprawdzić, jakimi filtrami był robiony :) Druga opcja to eksperyment, czyli naświetlić jedną klatkę i zobaczyć, czy cokolwiek widać (ale tu warto sobie wyrobić jakieś wyczucie). Są obiekty ładne np w OIII, ale ekstremalnie słabe (np OU4) i to trzeba wyczytać w tekście ludzi na forum :) Osobiście nie słyszałem o jakimś katalogu, który pozwalały określić przydatność danego filtra.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki bardzo. Oczywiście przeglądam fotografie mgławic robionych filtrami NB, w różnych kombinacjach, zanim sam zacznę je fotografować. Pierwsza i druga sesja z filtrem OIII w porównaniu do h-alfy pokazała, że nie jest to łatwa sztuka. Podobno z SII jest jeszcze trudniej, stąd też moje zapytanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem dokładnie w takiej samej sytuacji jak Ty. Zrobiłem sesje pacmana z Ha i OIII. Oprócz tego że 4h Pacmana do wyrzucenia z 6h, to tlenu 2 godziny też wygląda mizernie. Sam zastanawiam się czy tak wychodzi zawsze i to kwestia zupełnie innego podejscia do obróbki, czy może faktycznie NB dopiero wychodzi sensowniej z dużo większej ilości materiału. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

OIII często jest słaby, choć jak np na Veilu zdarza się porównywalny z Ha. SII prawie zawsze jest bardzo ciemny. Trzeba po prostu ostro walczyć w obróbce i ostro odszumiać słabe kanały, z których zrobi się tylko kolor, a jako luminancję potraktować mocne Ha.

Share this post


Link to post
Share on other sites
36 minut temu, MateuszW napisał:

OIII często jest słaby, choć jak np na Veilu zdarza się porównywalny z Ha. SII prawie zawsze jest bardzo ciemny. Trzeba po prostu ostro walczyć w obróbce i ostro odszumiać słabe kanały, z których zrobi się tylko kolor, a jako luminancję potraktować mocne Ha.

Tak nie można! Luminancja MUSI składać się z Ha, OIII i SII, inaczej dwa najsłabsze sygnały zginą w Ha. Stosujemy je przeważnie z atrybutem "lighten" do Ha  pozbawione gwiazd.

A co do wyboru - trzeba oglądać zdjęcia kolegów. Są takie obiekty gdzie sygnały są prawie równe - na przykład M1, a są takie gdzie jednego z nich potrafi brakować  np. Sh2-135 gdzie jest siarka i wodór, tlenu brak. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

O post processingu jeszcze nie myślałem, ale rzeczywiście trzeba inaczej podejść do kanałów OIII i SII, że by ich h-alfa nie zjadła. Różnice w sygnale są duże.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 8 replies
  • Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia !
   Przypominam zasady - każdy głosuje na JEDNĄ z prac wybranych przez ekspertów portalu Polski Astronomy Picture Of the Day w styczniu. Wasz wybór zadecyduje, które zdjęcie będzie brało udział w głosowaniu na zdjęcie roku!
    • Like
   • 18 replies
  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 59 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
    • Love
    • Like
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
    • Like
   • 70 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.