Jump to content
kosmit

Jak dobrać właściwie filtry NB do fotografowanego obiektu

Recommended Posts

Ponieważ jestem początkującym narrowbandzistą, szukam takiego zestawienia, jakimi filtrami NB najlepiej fotografować daną mgławicę. Chodzi mi przede wszystkim o  informację dotyczącą filtrów OIII i SII. H-alfa to jest sprawa dosyć prosta, bo wodoru jest mnóstwo. Fotografowałem ostatnio motyla i tego tlenu tam jest niewiele. Ponieważ to była moja pierwsza sesja z filtrem OIII, byłem trochę zawiedziony. Po konsultacji z Iro skierowałem obiektyw na Veila i tam tego tlenu było sporo. Odetchnąłem z ulgą, bo myślałem, że coś z filtrem jest nie tak. Na dodatek okazało się, że męczę się strasznie z ostrością, gwiazdy plackowate. Tu akurat sprawa się wyjaśniła, bo filtr ten jest bardzo czuły na wszelkie zamglenia, stan atmosfery. A u mnie na wiosce zaczęli palić w piecach i cała wiocha w dymie. Niebo było super. No dobrze, więc szukam takich informacji, zestawienia, żeby nie fotografować filtrem OIII obiektu, w którym jest go niewiele, bądź nie ma wcale i nie ma sensu tego robić. To samo dotyczy się filtra SII, który chcę dokupić, a podobno tej siarki jest w kosmosie  jeszcze mniej. Szukałem trochę informacji, ale coś mi słabo idzie. Może jest jakiś gotowiec, że do tej mgławicy emisyjnej / planetarnej najlepiej użyć filtra H-alfy+OIII, a do innej  H-alfy i SII. Pomożecie ???

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasadniczo fotografuje się w 3 konfiguracjach (do każdej opcjonalnie RGB): 

Ha

Ha + OIII

Ha + OIII + SII

Pierwsza to jak luminancja, druga to bicolor, a trzecia to HST. Ha + SII raczej nikt nie robi (nie ma jak tego kolorystycznie ugryźć, a jak jest SII to OIII zazwyczaj też).

 

Generalnie najprościej po prostu poszukać zdjęć danego obiektu na forum i sprawdzić, jakimi filtrami był robiony :) Druga opcja to eksperyment, czyli naświetlić jedną klatkę i zobaczyć, czy cokolwiek widać (ale tu warto sobie wyrobić jakieś wyczucie). Są obiekty ładne np w OIII, ale ekstremalnie słabe (np OU4) i to trzeba wyczytać w tekście ludzi na forum :) Osobiście nie słyszałem o jakimś katalogu, który pozwalały określić przydatność danego filtra.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki bardzo. Oczywiście przeglądam fotografie mgławic robionych filtrami NB, w różnych kombinacjach, zanim sam zacznę je fotografować. Pierwsza i druga sesja z filtrem OIII w porównaniu do h-alfy pokazała, że nie jest to łatwa sztuka. Podobno z SII jest jeszcze trudniej, stąd też moje zapytanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem dokładnie w takiej samej sytuacji jak Ty. Zrobiłem sesje pacmana z Ha i OIII. Oprócz tego że 4h Pacmana do wyrzucenia z 6h, to tlenu 2 godziny też wygląda mizernie. Sam zastanawiam się czy tak wychodzi zawsze i to kwestia zupełnie innego podejscia do obróbki, czy może faktycznie NB dopiero wychodzi sensowniej z dużo większej ilości materiału. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

OIII często jest słaby, choć jak np na Veilu zdarza się porównywalny z Ha. SII prawie zawsze jest bardzo ciemny. Trzeba po prostu ostro walczyć w obróbce i ostro odszumiać słabe kanały, z których zrobi się tylko kolor, a jako luminancję potraktować mocne Ha.

Share this post


Link to post
Share on other sites
36 minut temu, MateuszW napisał:

OIII często jest słaby, choć jak np na Veilu zdarza się porównywalny z Ha. SII prawie zawsze jest bardzo ciemny. Trzeba po prostu ostro walczyć w obróbce i ostro odszumiać słabe kanały, z których zrobi się tylko kolor, a jako luminancję potraktować mocne Ha.

Tak nie można! Luminancja MUSI składać się z Ha, OIII i SII, inaczej dwa najsłabsze sygnały zginą w Ha. Stosujemy je przeważnie z atrybutem "lighten" do Ha  pozbawione gwiazd.

A co do wyboru - trzeba oglądać zdjęcia kolegów. Są takie obiekty gdzie sygnały są prawie równe - na przykład M1, a są takie gdzie jednego z nich potrafi brakować  np. Sh2-135 gdzie jest siarka i wodór, tlenu brak. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

O post processingu jeszcze nie myślałem, ale rzeczywiście trzeba inaczej podejść do kanałów OIII i SII, że by ich h-alfa nie zjadła. Różnice w sygnale są duże.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.