Skocz do zawartości

Jak dobrać właściwie filtry NB do fotografowanego obiektu


kosmit

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ jestem początkującym narrowbandzistą, szukam takiego zestawienia, jakimi filtrami NB najlepiej fotografować daną mgławicę. Chodzi mi przede wszystkim o  informację dotyczącą filtrów OIII i SII. H-alfa to jest sprawa dosyć prosta, bo wodoru jest mnóstwo. Fotografowałem ostatnio motyla i tego tlenu tam jest niewiele. Ponieważ to była moja pierwsza sesja z filtrem OIII, byłem trochę zawiedziony. Po konsultacji z Iro skierowałem obiektyw na Veila i tam tego tlenu było sporo. Odetchnąłem z ulgą, bo myślałem, że coś z filtrem jest nie tak. Na dodatek okazało się, że męczę się strasznie z ostrością, gwiazdy plackowate. Tu akurat sprawa się wyjaśniła, bo filtr ten jest bardzo czuły na wszelkie zamglenia, stan atmosfery. A u mnie na wiosce zaczęli palić w piecach i cała wiocha w dymie. Niebo było super. No dobrze, więc szukam takich informacji, zestawienia, żeby nie fotografować filtrem OIII obiektu, w którym jest go niewiele, bądź nie ma wcale i nie ma sensu tego robić. To samo dotyczy się filtra SII, który chcę dokupić, a podobno tej siarki jest w kosmosie  jeszcze mniej. Szukałem trochę informacji, ale coś mi słabo idzie. Może jest jakiś gotowiec, że do tej mgławicy emisyjnej / planetarnej najlepiej użyć filtra H-alfy+OIII, a do innej  H-alfy i SII. Pomożecie ???

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo fotografuje się w 3 konfiguracjach (do każdej opcjonalnie RGB): 

Ha

Ha + OIII

Ha + OIII + SII

Pierwsza to jak luminancja, druga to bicolor, a trzecia to HST. Ha + SII raczej nikt nie robi (nie ma jak tego kolorystycznie ugryźć, a jak jest SII to OIII zazwyczaj też).

 

Generalnie najprościej po prostu poszukać zdjęć danego obiektu na forum i sprawdzić, jakimi filtrami był robiony :) Druga opcja to eksperyment, czyli naświetlić jedną klatkę i zobaczyć, czy cokolwiek widać (ale tu warto sobie wyrobić jakieś wyczucie). Są obiekty ładne np w OIII, ale ekstremalnie słabe (np OU4) i to trzeba wyczytać w tekście ludzi na forum :) Osobiście nie słyszałem o jakimś katalogu, który pozwalały określić przydatność danego filtra.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo. Oczywiście przeglądam fotografie mgławic robionych filtrami NB, w różnych kombinacjach, zanim sam zacznę je fotografować. Pierwsza i druga sesja z filtrem OIII w porównaniu do h-alfy pokazała, że nie jest to łatwa sztuka. Podobno z SII jest jeszcze trudniej, stąd też moje zapytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem dokładnie w takiej samej sytuacji jak Ty. Zrobiłem sesje pacmana z Ha i OIII. Oprócz tego że 4h Pacmana do wyrzucenia z 6h, to tlenu 2 godziny też wygląda mizernie. Sam zastanawiam się czy tak wychodzi zawsze i to kwestia zupełnie innego podejscia do obróbki, czy może faktycznie NB dopiero wychodzi sensowniej z dużo większej ilości materiału. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OIII często jest słaby, choć jak np na Veilu zdarza się porównywalny z Ha. SII prawie zawsze jest bardzo ciemny. Trzeba po prostu ostro walczyć w obróbce i ostro odszumiać słabe kanały, z których zrobi się tylko kolor, a jako luminancję potraktować mocne Ha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, MateuszW napisał:

OIII często jest słaby, choć jak np na Veilu zdarza się porównywalny z Ha. SII prawie zawsze jest bardzo ciemny. Trzeba po prostu ostro walczyć w obróbce i ostro odszumiać słabe kanały, z których zrobi się tylko kolor, a jako luminancję potraktować mocne Ha.

Tak nie można! Luminancja MUSI składać się z Ha, OIII i SII, inaczej dwa najsłabsze sygnały zginą w Ha. Stosujemy je przeważnie z atrybutem "lighten" do Ha  pozbawione gwiazd.

A co do wyboru - trzeba oglądać zdjęcia kolegów. Są takie obiekty gdzie sygnały są prawie równe - na przykład M1, a są takie gdzie jednego z nich potrafi brakować  np. Sh2-135 gdzie jest siarka i wodór, tlenu brak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.