Skocz do zawartości

Już nie tylko "Makiem" i nie tylko z miejskiego balkonu


megrez23

Rekomendowane odpowiedzi

26-27.10.2019             04:10 - 05:00 CWE

                                       03:50 - 04:10 CWE

                                       05:00 - 05:20 CWE

Wadowice

Seeing: AIII                  trochę mglisto, bezchmurnie

 

MAK127 SW + LET28

 

Gromada otwarta M50 położona w gwiazdozbiorze Jednorożca - Mon. Szkic wykonany w trzech etapach ze względu na bogactwo gwiazd i próbę dokładnego odwzorowania. Tego typu obiekty są doskonałym celem obserwacji w przypadku MAK-a 127.

20191029_204521.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

01.11.2019                                     03:40 - 04:30 CSE

Wadowice

Seeing: AII                 trochę mglisto, bezchmurnie, 

                                    mroźno

 

MAK127 SW + LET28 

 

Kolejna gromada otwarta M48 położona w gwizdozbiorze Hydry - Hyd.

20191101_144212.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po ostatnich zmaganiach z gromadami otwartymi postanowiłem kupić EQ3-2 z prowadzeniem w jednej osi. Dziasiaj dotarła przesyłka. Montaż radzi sobie nawet z Bino i BCO10 przy niebyt dokładnym ustawieniu. Mam nadzieję, że przy nadchodzącej opozycji Marsa będzie szczególnie użyteczny.

20191122_111629.jpg

20191122_111639.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

30.11.2019                                     19:15 - 19:30 CSE

Wadowice

Seeing: AII                              bezchmurnie,  mroźno

 

MAK127 SW/EQ3-2  + BINO SW + BCO18

 

Seeing pozwala dostrzec maleńką blado - niebieską tarczę Urana. W BCO10 i bino obraz zbyt ciemny.

20191201_140757.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

11.12.2019                                     21:20 - 22:10 CSE

Wadowice

Seeing: II do V                        bezchmurnie,  mroźno

 

MAK127 SW/EQ3-2  + BINO SW + BCO18

 

Krater Einstein. Nestety mimo wysokiego położenia Księżyca pogarszający się seeing z III do V /w skali Antonadiego/ uniemożliwił mi dostateczne odwzorowanie otoczenia krateru. EQ3-2 z napędem w jednej osi zdaje egzamin! 

 

c.d.n.

 

 

20191212_214600.jpg

  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

31.12.2019. Po okresie niepogody na horyzoncie pojawia się szansa na obserwację /obrazek poniżej/. Zgodnie z planem o 20-ej wystawiłem tubus na balkon i pobudka o 3-ej nad ranem. Zerkam przez okno, wszystko w chmurach. Mimo wszystko wynoszę statyw, wypijam kawę i przygotowuję się do obserwacji. Około 4-ej niebo dalej zachmurzone, ale co jakiś czas wyłaniają się jakieś gwiazdy. Około 4:30 lokalizuję Lwa i zaczyna się to na co czekałem!

 

Na pierwszy ogień Triplet Lwa, mimo małej apertury widoczna cała trójka galaktyk. M65 oraz M66 bardzo łatwe do zaobserwowania, natomiast NGC 3628 najsłabsza i największa, najlepiej widoczna zerkaniem. Mimo miejskich warunków można zobaczyć ułożenie obiektów względem obserwatora w przestrzeni. Cały Triplet mieści się w okularze Swan 33, a także LET 28.

 

Kolejna trójka w Lwie to galaktyki M105, M96 oraz M95. Wszystkie mieszczą się w polu widzenia Swana 33 i wyglądają prawie tak samo, jak mgliste okrągłe plamki.

 

Galaktyka M104 Sombrero w Pannie również nie zawodzi, całkiem jasna o soczewkowatym kształcie z punktowym jądrem. Przy obserwacji wyciągam kątówkę i sprawdzam jak to jest przy obserwacji na wprost z okularem zamocowanym bezpośrednio w VB. Swan 33 winieta totalna, LET 28 daje radę. Galaktyka już dużo mniejsza w większym polu.

 

Na koniec gromada kulista M53. W LET 28 wyraźnie rozbita na brzegach.

 

Celowałem również w Marsa, ale wynik ze względu na seeing i wielkość tarczy mógł być tylko jeden.:heehee:

Oczywiście widok planety na tle gwiazdozbioru Wagi przed świtem okiem nieuzbrojonym to magia.

 

Około 6:30 spakowałem "ekłipment".

 

Co do okularów Swan 33 i LET28, ten pierwszy ma wyraźnie większą diafragmę i pole widzenia, jest wygodny i bardzo dobry do grup galaktyk i gromad otwartych w MAK-u 127.

LET 28 jest lepszy do gromad kulistych, daje bardzo kontrastowy obraz i na razie nie stwierdzam, żeby miał zostać w szufladzie z powodu poprzedniego. Miałem jeszcze do porównań GSO SV 30, ale sprzedałem ze względu na nieostrą diafragmę /tego oczywiście w czasie obserwacji nie widać, ale ja tak mam, że zwracam na to uwagę/. Generalnie te trzy okulary są ok, a na Plejadach każdy z nich pokazuje swoje niedoskonałości. Jeśli ktoś nie ma ciśnienia na wydawanie kasy, to LET 28 jest bardzo ok.

 

Pozdrawiam

 

Jarek

Edytowane przez megrez23
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Chciałbym kiedyś porównać takiego Maczka że swoją 10:g:

Miałem kiedyś 265-kę Newtona. Ona zamiata małego Maka pod dywan. Jedynie co jest teraz lepsze to prowadzenie w EQ3-2. Jeśli ktoś lubi astroobserwacje  to nawet małe apertury dają satysfakcję. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, megrez23 napisał:

Miałem kiedyś 265-kę Newtona. Ona zamiata małego Maka pod dywan. Jedynie co jest teraz lepsze to prowadzenie w EQ3-2. Jeśli ktoś lubi astroobserwacje  to nawet małe apertury dają satysfakcję. 

Przewaga dużej apertury to jasna sprawa. Chodziło mi raczej o osobiste odczucia. Jak to co oglądam w swoim wygląda w okularze Maka, czy choćby przez refraktor.

Trzeba by się kiedyś wybrać na jakieś spotkanie albo zaprosić do siebie na obserwacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj tj. 03.01.2020 wstałem o trzeciej, żeby szkicować Triplet Lwa. Niestety warunki nienajlepsze, lekko przymglone. Udało się jednak bez trudu zobaczyć Needle Galaxy NGC 4565. Myślę, że w idealnych warunkach zobaczę definitywnie jej wydłużony kształt. 

Edytowane przez megrez23
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2019 o 09:32, megrez23 napisał:

Pierwszy poranny przymrozek i pierwszy obiekt zimowego nieba. Mgławica Kraba pomimo miejskich warunków obserwacji prezentowała się całkiem dobrze. Delikatna lekko rozjaśniona w środku mgiełka z wyzerkanymi gwiazdami po lewej i prawej stronie /na szkicu/. Obserwowałem przez zestawowy  LET 28 mm. Obiekt bardzo łatwy do lokalizacji w szukaczu kątowym SW 9x50. Zerknąłem jeszcze na M42 /widok w MAK-u 127 powalił mnie na kolana/. Może dlatego, że oczy były dobrze zaadaptowane do "ciemności" po pobudce o trzeciej nad ranem. Do tego M78 i M35. Pozdrawiam Jarek 

20191008_213858.jpg

Kurde wczoraj jak ja ładnie widziałem kraba byk już maksymalnie wysoko był, aż nie wierzyłem normalnie porównując do poprzednich obserwacji coś pięknego idealnie wycięty z tła. 

 

@Mariusz Psut

Proponuję lwa wzbogacić w dwa trio 

Oraz kwartet. :)

Bardzo ciekawe obiekty. 

 

@megrez23 

Tym maczkiem z balkonu tylko? 

W sumie fajnie bezpiecznie wygodnie. 

Ja jak latam po polach to mam stracha :(

 

 

Edytowane przez Dasionek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dasionek napisał:

@megrez23 

Tym maczkiem z balkonu tylko? 

W sumie fajnie bezpiecznie wygodnie. 

Ja jak latam po polach to mam stracha :(

Nie chce mi się jeździć jak kiedyś, kiedy miałem 265-kę. Po rozstaniu z astronomią wróciłem po latach ze znanym mottem " najlepszy teleskop, to ten którego najczęściej używasz i obserwuj z miejsca w którym mieszkasz". Ale, kto wie co czas przyniesie....

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, megrez23 napisał:

Nie chce mi się jeździć jak kiedyś, kiedy miałem 265-kę. Po rozstaniu z astronomią wróciłem po latach ze znanym mottem " najlepszy teleskop, to ten którego najczęściej używasz i obserwuj z miejsca w którym mieszkasz". Ale, kto wie co czas przyniesie....

A nie masz jakiegoś niedosytu po zamianie 10" na Maka? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

26.01.2020                                     22:00 - 22:40 CSE

Wadowice

Seeing: AII                           mroźno, mglisto, cirrusy

 

MAK127 SW/EQ3-2  + BINO SW + GSP12, GSP9

 

Tym razem obserwacje poświęciłem gwiazdom podwójnym. To kolejne rewelacyjne obiekty do obserwacji MAK-iem 127. Obrazy dyfrakcyjne, krążki Airy'ego jak maleńkie tarcze gwiazd w różnych kolorach.

20200128_183039.thumb.jpg.47f32d82c87822fb4e8925d171f633b5.jpg20200128_183004.thumb.jpg.9569bc87b3b8b7e60a0e5ae16b479881.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.