Jump to content
megrez23

"Makiem" z miejskiego balkonu.

Recommended Posts

W dniu 29.10.2019 o 21:10, megrez23 napisał:

26-27.10.2019             04:10 - 05:00 CWE

03:50 - 04:10 CWE

05:00 - 05:20 CWE

Wadowice

Seeing: AIII                  trochę mglisto, bezchmurnie

MAK127 SW + LET28

Gromada otwarta M50 położona w gwiazdozbiorze Jednorożca - Mon. Szkic wykonany w trzech etapach ze względu na bogactwo gwiazd i próbę dokładnego odwzorowania. Tego typu obiekty są doskonałym celem obserwacji w przypadku MAK-a 127.

20191029_204521.jpg

A jeszcze lepsze są w 10" i ES 100° :D

Pozdrawiam. 

• Like 2

10 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

A jeszcze lepsze są w 10" i ES 100° :D

Pozdrawiam. 

Popatrz kiedyś przez Naglery, to ci opadnie entuzjazm do ES-ów. Ja miałem okazję 13mm typ 6 i 31mm typ 5. Po tym doświadczeniu moje ES82st. już tak nie cieszą...

• Like 1

Poniżej dwa szkice z 16-ego marca 2020 wykonane pomiędzy 19:45 a 20:30. Obserwowałem jak zwykle moim niezawodnym SKYMAX-m 127 (chociaż w porównaniu z 14-to calowym Newtonem mojego kolegi zasługuje raczej na miano SKYKILLER-a :heehee:). Szkicowałem na balkonie i korzystałem z okularu BCO18, jak również ze świateł ulicznych. Nie było za dużo wilgoci w powietrzu więc rozproszenie światła znikome. Jak dla mnie warunki 9 na 10.

Jako pierwsza NGC 2261 (Zmienna Mgławica Hubble'a) w konstelacji Jednorożca. Widoczna jako mały wachlarz z jasnym końcem.

Kolejny obiekt to galaktyka NGC 2903, do zlokalizowana w gwiazdozbiorze Lwa. Widoczna jako słaba mgiełka z trochę jaśniejszym środkiem.

20200318_092548.jpg

20200318_092304.jpg

• Like 2

Posted (edited)

31.03.2020.

Gromada kulista M5 - NGC 5904 położona w gwiazdozbiorze Węża /Ser/. Szkic wykonany około czwartej nad ranem (niestety koło trzeciej zaczęło się zachmurzać i trzeba było czekać) przy seeingu Ant. II i bezchmurnym niebie. W MAK-u 127 wyraźnie rozbita na gwiazdy  w BCO 18. Widoczna w szukaczu 9*50 SW.

Pozdrawiam Jarek

20200331_071708.jpg

Edited by megrez23
  • Like 2

Posted (edited)

02.04.2020. Kolejne dwie gromady kuliste leżące w Gwiazdozbiorze Wężownika: M12 - NGC6218 oraz M10 - NGC6254. Gromady wyraźnie "granulują" w Okularze BCO18. Widoczne w szukaczu mimo słabych warunków balkonowych. Szkice  wykonałem między 03:30 a 4:15. Seeing oceniam na Ant. II-III, a niebo na bezchmurne. Pozdrawiam Jarek

20200403_083509.jpg

20200403_083358.jpg

Edited by megrez23
  • Like 2

16.04.2020. Szkic gromady kulistej M14 - NGC6402 widocznej w gwiazdozbiorze Wężownika. W okularze LET28 jest widoczna jako dosyć jasna mglista okrągła plamka w otoczeniu słabych gwiazd. Zerkałem na obiekt między 03:00 a 03:30 przy bezchmurnym niebie i prawie doskonałej przejrzystości.

20200416_170626.jpg

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
      Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
      6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 30 replies
    • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
      "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
        • Love
        • Like
      • 13 replies
    • Montaż "Wirus 2020"
      A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
        • Love
        • Like
      • 113 replies
    • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
      Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
      Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 11 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.