Jump to content
Sign in to follow this  
midimariusz

Obserwacje 02, 06.10.2019 Mgławice planetarne

Recommended Posts

Łączę tutaj wyniki obserwacji z dwóch sesji obserwacyjnych.
2 i 6 października 2019
godziny 21:00 – 23:00 oraz 23:00 – 2:30
Warunki średnie
zasięg +5 mag.
W koło lampy sodowe
ogólnie bez rewelacji.

Równocześnie testowałem mój nowy nabytek do teleskopu P8079HP, ale o tym napiszę w oddzielnym temacie.

P8079hp.jpg.28da8ae5c9ace580e314b303b4411c6f.jpg

Sprzęt:
Sky Watcher 12"
okulary ES30 ES14 barlowX2 P8079HP
Filtry UHC OIII H Alfa 10nm

2 Października, było nawet znośnie temp +4 stopnie, ale 6 spadła w nocy do -2 i cały teleskop mi zamarzł.
Dzięki grzałce na LW nic z lustrem się nie działa i działał przyzwoicie do samego końca obserwacji. To wielka wygoda taka grzałka.

Kontynuuje cele na podstawie publikacji Observing Planetry Nebulae.

NGC 6058
Mgławica planetarna 12.9 mag. O rozmiarze 35" w gwiazdozbiorze Herkulesa. W ES 14mm widoczna na wprost, jako słaba okrągła otoczka, takie szare kółko. Znajduje się w środku takiego trójkąta z gwiazd. P8079HP – niewidoczna.

NGC 6826 Mrugająca "Blinking"
PL 8.8 mag. O rozmiarze 38" w Łabędziu. Bardzo ładna i oczywista. To jeden z moich ulubionych celów. Widoczna wyraźna otoczka. Efekt mrugania nie jest taki fajny w 12" jak w mniejszych aperturach.

NGC 6857
PL 11.4 mag. O rozmiarze 40" w Łabędziu.
W P8079HP + reduktor X0.5 + filtr H Alfa jest bardzo wyraźna i dobrze widoczna. Taka kaszowata wyraźna plama. Poniżej znajdują się 3 gwiazdki ułożone w łuk. Ładnie widać. W ES14 nie sprawdzałem.

NGC 7662 śnieżna kula.
PL 8.3 mag. O rozmiarze 35" w gwiazdozbiorze Andromedy.
ES 14 + OIII bardzo jasna, aż razi w oczy. Taka średnie białe kółko. Oczywista.

M 76 Małe Hantle
PL 10.1 mag o rozmiarze 3' w Perseuszu.
Bardzo ładnie widoczna w ES 14 + OIII. Rzeczywiście wygląda jak podwójna mgławica podobna do M27. Jest oczywista. W samym P8079HP jest słabiej widoczna, mniejsza i słabsza. Po zastosowaniu filtra H Alfa 10nm obraz zdecydowanie lepszy w P8079HP niż w ES 14mm z filtrem OIII. Dużo bardziej szczegółowo widoczna, dokładnie widać krawędzie oraz wcięcia. Lepiej widoczna struktura, która jest zróżnicowana, a nie jednorodna jak w ES14.

NGC 246 Czaszka
PL 10.9 mag. O rozmiarze 4' w Wielorybie.
Mgławica znajduje się w "brzucha" Wieloryba. Jest jedyną planetarką w tej okolicy. Widoczna tylko przez ES14+OIII przy lekkim poruszaniu teleskopu. Patrzenie kątem oka nie pomagało. Jest dość spora, jednorodna widoczna jako owal. Nie widać ciemnym plam wewnątrz. W P8079HP niewidoczna. Warunki były słane więc przez samego ES14 też była niewidoczna.

M 27 Hantle
To już klasyka. PL 7.1 mag. W Lisku.
ES 14 – bardzo ładnie widoczna, jako duże jasna, okrągła i wyrazista. Z filtrem OIII jest bardzo jasna i widoczne czarne tło.
Bezpośrednio porównywałem obrazy z ES 14 + filtr Orion UB do P8079HP + Barlow X2 + Filtr UB. Mgławica lepiej wygląda w noktowizorze, jest pełniejsza, jaśniejsza, lepiej widoczne wcięcia i widać więcej gwiazd.
Drugie porównanie ES14 vs. P8079HP bez żadnych filtrów. Tutaj lepiej widoczna w ES 14. Lepiej widoczne wcięcia i jaśniejsza.
Trzecie porównanie ES14 + OIII vs. P8079HP + OIII
W ES 14 + OIII jest bardzo ładna, jasna i czarne tło. W P8079HP mgławica jest też nieco jaśniejsza. Widok taki jak z ES 14+OIII. Tutaj jest remis.
Sprawdzałem też kombinacje ES14 + filtr Optolong UHC i P8079HP + Optolong UHC. Wbrew obiegowej opinii stwierdzam, że chiński tanie filtr UHC w sposób widoczny wniósł dużą poprawę w obraz mgławicy. Jest jaśniejsza, lepiej widoczna, lepiej widoczne boczne wcięcia. Jest ona pełniejsza. Widok zdecydowanie lepszy tak 60-70% niż bez filtra. Mgławica ta w każdej kombinacji wygląda trochę inaczej.

NGC 7293 Helix Ślimak
PL 7.6 mag. O rozmiarze 15X12' w Wodniku.
ES 30 + OIII
Widoczna jako mgława, jednolita, kołowata widoczna na wprost. Środek jednolity, niewidoczne pociemnienie w środku. Bez szczegółów. Granice zamazane. Jest oczywista.
P8079HP – niewidoczna
P8079HP + H Alfa 10nm. Bardzo dobrze. Widoczne duże koło, z wyraźnymi granicami, ciemny środek, widoczny jak na zdjęciach. Widoczna lepiej w P8079HP + H Alfa niż przez ES30 + OIII.

Opisane mgławice planetarne to tylko część sesji obserwacyjnej.
Pozostałe obiekty opisze w osobnym temacie.

Dzisiaj dodałem do listy 8 obiektów.

Wynik 13/160

• Like 7
  • Love 1

Dobra robota. Do Czaszki (pod ciemniejszym niebem - ale z tym samym teleskopem) najlepiej przydał się u mnie okular 28mm, ale fajny widok jej lekko trójkątnego kształtu pojawił się dopiero po nałożeniu UHC. Z Mrugającą pełna zgoda - ogólnie to mruganie widoczniejsze w powiększeniu około 100x. Z tej listy brakuje mi 6857 w Łabędziu - zacieram ręce, całkiem duże bydle:).  

Godzinę temu, midimariusz napisał:

NGC 7293 Helix Ślimak
ES 30 + OIII
Widoczna jako mgława, jednolita, kołowata widoczna na wprost. Środek jednolity, niewidoczne pociemnienie w środku. Bez szczegółów. Granice zamazane. Jest oczywista.

Musiałeś mieć słabe warunki. Centralne pociemnienie widzieliśmy niedawno z @PiotrTheUniverse w 120/600 z filtrem UHC-s. Okulary 21mm i 15mm. Obserwacje na dwóch różnych miejscówkach: średnia podmiejska z SQM ok 21mag i druga dużo lepsza z SQM ponad 21.50mag (wg lightpollutionmap.info).

Napisałem że warunki były słabe a na południu nawef bardzo słabe.

Ja ją widziałem wiele razy i przez wiele różnych lornetek bez filtrów. Ale niebo było zdecydowani czarniejsze z zasięgiem 6 Mag.

5 godzin temu, midimariusz napisał:

Łączę tutaj wyniki obserwacji z dwóch sesji obserwacyjnych.
2 i 6 października 2019
godziny 21:00 – 23:00 oraz 23:00 – 2:30
Warunki średnie
zasięg +5 mag.
W koło lampy sodowe
ogólnie bez rewelacji.

Równocześnie testowałem mój nowy nabytek do teleskopu P8079HP, ale o tym napiszę w oddzielnym temacie.

P8079hp.jpg.28da8ae5c9ace580e314b303b4411c6f.jpg

Sprzęt:
Sky Watcher 12"
okulary ES30 ES14 barlowX2 P8079HP
Filtry UHC OIII H Alfa 10nm

2 Października, było nawet znośnie temp +4 stopnie, ale 6 spadła w nocy do -2 i cały teleskop mi zamarzł.
Dzięki grzałce na LW nic z lustrem się nie działa i działał przyzwoicie do samego końca obserwacji. To wielka wygoda taka grzałka.

Kontynuuje cele na podstawie publikacji Observing Planetry Nebulae.

NGC 6058
Mgławica planetarna 12.9 mag. O rozmiarze 35" w gwiazdozbiorze Herkulesa. W ES 14mm widoczna na wprost, jako słaba okrągła otoczka, takie szare kółko. Znajduje się w środku takiego trójkąta z gwiazd. P8079HP – niewidoczna.

NGC 6826 Mrugająca "Blinking"
PL 8.8 mag. O rozmiarze 38" w Łabędziu. Bardzo ładna i oczywista. To jeden z moich ulubionych celów. Widoczna wyraźna otoczka. Efekt mrugania nie jest taki fajny w 12" jak w mniejszych aperturach.

NGC 6857
PL 11.4 mag. O rozmiarze 40" w Łabędziu.
W P8079HP + reduktor X0.5 + filtr H Alfa jest bardzo wyraźna i dobrze widoczna. Taka kaszowata wyraźna plama. Poniżej znajdują się 3 gwiazdki ułożone w łuk. Ładnie widać. W ES14 nie sprawdzałem.

NGC 7662 śnieżna kula.
PL 8.3 mag. O rozmiarze 35" w gwiazdozbiorze Andromedy.
ES 14 + OIII bardzo jasna, aż razi w oczy. Taka średnie białe kółko. Oczywista.

M 76 Małe Hantle
PL 10.1 mag o rozmiarze 3' w Perseuszu.
Bardzo ładnie widoczna w ES 14 + OIII. Rzeczywiście wygląda jak podwójna mgławica podobna do M27. Jest oczywista. W samym P8079HP jest słabiej widoczna, mniejsza i słabsza. Po zastosowaniu filtra H Alfa 10nm obraz zdecydowanie lepszy w P8079HP niż w ES 14mm z filtrem OIII. Dużo bardziej szczegółowo widoczna, dokładnie widać krawędzie oraz wcięcia. Lepiej widoczna struktura, która jest zróżnicowana, a nie jednorodna jak w ES14.

NGC 246 Czaszka
PL 10.9 mag. O rozmiarze 4' w Wielorybie.
Mgławica znajduje się w "brzucha" Wieloryba. Jest jedyną planetarką w tej okolicy. Widoczna tylko przez ES14+OIII przy lekkim poruszaniu teleskopu. Patrzenie kątem oka nie pomagało. Jest dość spora, jednorodna widoczna jako owal. Nie widać ciemnym plam wewnątrz. W P8079HP niewidoczna. Warunki były słane więc przez samego ES14 też była niewidoczna.

M 27 Hantle
To już klasyka. PL 7.1 mag. W Lisku.
ES 14 – bardzo ładnie widoczna, jako duże jasna, okrągła i wyrazista. Z filtrem OIII jest bardzo jasna i widoczne czarne tło.
Bezpośrednio porównywałem obrazy z ES 14 + filtr Orion UB do P8079HP + Barlow X2 + Filtr UB. Mgławica lepiej wygląda w noktowizorze, jest pełniejsza, jaśniejsza, lepiej widoczne wcięcia i widać więcej gwiazd.
Drugie porównanie ES14 vs. P8079HP bez żadnych filtrów. Tutaj lepiej widoczna w ES 14. Lepiej widoczne wcięcia i jaśniejsza.
Trzecie porównanie ES14 + OIII vs. P8079HP + OIII
W ES 14 + OIII jest bardzo ładna, jasna i czarne tło. W P8079HP mgławica jest też nieco jaśniejsza. Widok taki jak z ES 14+OIII. Tutaj jest remis.
Sprawdzałem też kombinacje ES14 + filtr Optolong UHC i P8079HP + Optolong UHC. Wbrew obiegowej opinii stwierdzam, że chiński tanie filtr UHC w sposób widoczny wniósł dużą poprawę w obraz mgławicy. Jest jaśniejsza, lepiej widoczna, lepiej widoczne boczne wcięcia. Jest ona pełniejsza. Widok zdecydowanie lepszy tak 60-70% niż bez filtra. Mgławica ta w każdej kombinacji wygląda trochę inaczej.

NGC 7293 Helix Ślimak
ES 30 + OIII
P8079HP – niewidoczna
P8079HP + H Alfa 10nm. Bardzo dobrze. Widoczne duże koło, z wyraźnymi granicami, ciemny środek, widoczny jak na zdjęciach. Widoczna lepiej w P8079HP + H Alfa niż przez ES30 + OIII.

Opisane mgławice planetarne to tylko część sesji obserwacyjnej.
Pozostałe obiekty opisze w osobnym temacie.

Dzisiaj dodałem do listy 8 obiektów.

Wynik 13/160

Bardzo ładnie czytelnie super opisane. 

Widzę Dysponujesz spoko Arsenałem do wizualna. :)

Pozdrawiam czekam na ciąg dalszy. 

cała lista obserwacyjna
do pobrania tutaj

i plik do SKy Safari tutaj

Edited by midimariusz
  • Like 1

Godzinę temu, midimariusz napisał:

cała lista obserwacyjna
do pobrania tutaj

i plik do SKy Safari tutaj

Doigrałem się:oops: 3/4, albo więcej z tych obiektów nie widziałem.

Też wiele z nich widziałem. Jednak nie przeszkadza mi oglądać je po raz kolejny.

Mam też nowy nabytek więc jest też okazja do porównań. A to mobilizuje.

27 minut temu, midimariusz napisał:

Też wiele z nich widziałem. Jednak nie przeszkadza mi oglądać je po raz kolejny.

Mam też nowy nabytek więc jest też okazja do porównań. A to mobilizuje.

Cieszy, że większość ma pokaźne rozmiary kątowe. Jest też dużo wysoko widocznych w PL. Z pewnością znajdą się jeszcze ciekawe.