Skocz do zawartości

Likwidacja fioletu w Achro!


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie zastanawiam sie nad zakupem filtru do likwidacji niebieskiego halo dookola Jowisza.

 

Na poczatku wchodzil w rachube jakis filtr MV (minus violet). Czytajac sporo materialow natknalem sie na cos, co "zalatuje" rewelacja! Mowie o filtrze BAADER CONTRAST-BOOSTER:

http://www.alpineastro.com/filters/contras...oster_specs.htm

 

Ten filtr nie dosc ze calkowicie wycina to fioletowe halo to jeszcze do tego bardzo podnosi kontrast i wysyca szczegoly planet, jowisz, slonca.

 

Potrzebuje Waszej pomocy, abym mogl dokonac wyboru. Potrzebuje takze kogos kto ma zaufanego znajomego w USA (wysylaja tylko tam) do ktorego przesla ten filtr - a nastepnie on do mnie. Chomik - ty cos mowiles o takich mozliwosciach? Please...

 

Janusz P. - co o tym filtrze sadzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za jajca, że wysyłają tylko do USA jeszcze o czymś takim nie słyszałem? Jeżeli to prawda to rzeczywiście trzeba robić alpejskie kombinacje. Kurde nie chce mi się wierzyć aby tak było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oskar wrote:

 

"Bo może tylko Wuj Sam jest wiarygodny, a takim co w Londynie protestują przeciwko wojnie w Iraku to się nie wysyła"

 

Bo wy to tylko gadać potraficie, a ja jestem człowiek czynu. Ciekawe ilu z Was miało by odwagę przekuć swoje słowa w czyn? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek wrote:

 

"Jesion ma racje . Ja już to przerabiałem !

Jest wiele firm które wysyłają tylko do USA i Kanady , np. Orion (z którym miałem już ten problem)."

 

Przychodzą mi na myśl dwa określenia jedno jest niecenzuralne (bo to nie HajdPark) a drugie to Polak potrafi:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jesli publikowany wykres jest wiarygodny w gotowym wyrobie to rewelka, to prawie połączenie UHC z Minus Violet, szkoda tylko ze nie zrobili od razu Minus IR  ???

Zapewne dostaniesz go w Niemczech u Baadera :):D ;D

Nic tylko przetestować, zostaniesz królikiem doświadczalnym  ??? ??? ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oskar wrote:

 

"ale do Bagdadu jako żywa tarcza nie pojedziesz, bo teraz przecież warsztaty będą?"

 

Jeden Krasnowski (Ed artylerzysta) zdobywający Basrę wystarczy w Iraku. W 1991 Pol Krasnowski gonił Irakijczyków z Kuwejtu. Nawet medal dostał. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, juz mi odpisali z US, ze mozna bezposrednio u sasiadow kupic. Juz zamawiam! Zobaczymy jak to sie sprawuje!

 

Janusz - zamawiam w zestawie z blokerem podczerwieni!

 

W MV nie pasuje mi ta zolta dominanta - zamienil ... (jak to przyslowie bylo?) Czyli jakos mi nie pasi zamienianie fioletu na zolc :) A tu mam naturalne kolory - i to mnie ruszylo - prawie chromacor za 1/10 ceny ;)

 

Kosztuje to na tyle znosnie, ze spokojnie zaryzykuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Coś mi się tu nie podoba bo skoro ten filtr nie przepuszcza fioletu i dalekiego błękitu to i tak będzie "ocieplał" obraz i powodował jego poczerwienienie, w przeciwieńsatwie do chromacora filtry zubażają obraz o pewne barwy a korektor skupia je po prostu w jednym miejscu i nie powoduje widocznych przekłamań barwnych.

Z wykresu wynika że to lepsze rozwiązanie niż Minus Violet ale też nie bez kompromisów, jak zmiana barwy i napewno częściowy spadek jasności sumarycznej bo część informacji od obiektu jest blokowana przez filtry i bezpowrotnie tracona   :(

Jesionie do zamówienia go w Niemczech nie jestem Ci przecież potrzebny, napisz do nich, zamów, zapłać kartą, przecież jesteś obytym światowcem z tego co wiem, ja ze swojej strony przy tej cenie oczywiście go polecam :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mowilem, juz go zamowilem i dojedzie do mnie najpozniej do konca nastepnego tygodnia (razem z IR blockerem). Nie ulega watpliwosci, ze APO korektor to rozwiazanie idealne, ale i kosztowne. Dlatego najpierw sprawdze jaki efekt w rzeczywistosci daja te filtry.

 

Przeciez ja korekcje potrzebuje w zasadzie tylko dla planet i ksiezyca, wiec spadek jasnosci na pewno tez podniesie kontrast (jest wrecz porzadany)! Pamietasz widok Jowisza przez chmurki - super :) .

 

Co do dominanty, podobno kolor jest neutralny, bo zastosowano jakies szklo, ktore to wyrownuje. Tak, czy siak - efekt jest taki, ze jowisz wyglada na idealnie skorygowany - jak w APO! A przy tej aperaturze, nie zaszkodzi przyciemnic obraz bo jest momentami za jasny.

 

Zobacz zdjecie z MV2 ze 120 Synty (ElCapitano - zobacz jaki ladny jowisz bedziesz widzial):

http://www.apm-telescopes.de/images/produc...er_12_04_01.jpg

Wyglada to bardzo zachecajaco - a wszyscy twierdza, ze KontrastBooster daje duzo lepszy obraz.

 

O i jeszcze jedno dobre porownanie (MV1):

http://www.apm-telescopes.de/images/produc.../MV1_images.jpg

 

W sumie, jak wywali ten fiolet to juz bardzo latwo w komputerze bez artystycznych wybiegow mozna skorygowac ten kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Przy tym drugim linku wspaniale widać tą żółto zieloną dominantę o której pisaliśmy a pierwszy link jest mało wartościowy bo bez porównania obrazu z tej samej nocy bez filtra   :(

 

ps Oooopssss i dzięki dzisiejszej polemice z Bartkiem znów mam mały jubileusz, chyba z tej okazji 200 posta skoczę po piwo do lodówki Elektrolux (nie Astrokrak ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zachęcony Waszą rozmową postanowiłem naocznie sprawdzić VR1 firmy William Optics - i cóż - księżyc stał się żółciutki jak brudna cytrynka.  Co prawda violet też zniknął, ale szczerze powiem, że przy krótkoogniskowym refraktorze jakiego użyłem w teście, to koloru przy powiększeniach od 30-100 praktycznie nie było.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..tak na marginesie, właśnie przeczytałem pierwszy post Jesiona w tym wątku i pytam się grzecznie:  Jesion, czemu żeś się nie odezwał, przecież mówiłem gdzieś tak kiedyś, że bywam...no i właśnie byłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wczoraj przelotem w zasadzie zerknąłem przez Megrez z dołączonym filtrem minus-fiolet. Niestety wrażenia są słabe-tzn. likwiduje owo urządzenie fiolet...ALE:

obraz dzienny nabiera barwy brudno-żółtej, na pewno kładzie to na kolana zasięg w nocy. Jowisz przez ten filtr wygląda nieco jak Saturn bez pierścieni-w sensie barwy. Być może (nie stwierdziliśmy na 100%)obraz jest bardziej ostry, ale jak dla mnie-to wolę ogladać Jowisza ze zredukowanym fioletem  na zasadzie zmniejszeniem czynnej apertury (oczywiście nie w Megrez, to 80mm "maleństwo"!) Mówię o 100-150mm refraktorach achro jak np. 150-ce Celestrona. Podobne efekty daje też założenie jaśniejszych filtrów "księżycowych", na pewno lepszy niż ten filtr. Wydaje mi się że to filtr służący głównie do obserwacji dziennych w dodatku przy b. dużym natężeniu światła. Także Jesionie-wstrzymaj się z zakupami! :-/

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.