Skocz do zawartości

Likwidacja fioletu w Achro!


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj w nieco lepszych warunkach seeingowych (u mnie) testowałem ten filtr -fiolet. Filtr owszem podnosi kontrast ale jednocześnie znacznie pociemnia obraz. W Megrez przy 76X zastosowanie filtra już niemal uniemożliwia obserwacje. Efekt zbliżony do oglądania Jow. przez rzadkie chmury i żółtawy obraz . Niemniej jednak nic poza dwoma (wyraźnymi) pasami nie dało się dostrzec, ten cieniutki pas "podrównikowy" jest niewidoczny nawet przy użyciu filtra (pas widoczny był zawsze w 100RS), To juz kwestia apertury, Megrez nie jest sprzętem planetarnym (chyba że myślimy o "ogólnych" obserwacjach planet przy 60-80X). Na DS ten filtr wyraźnie wyostrza obraz jaśniejszych gwiazd jednocześnie tłumiąc nasłabsze. Tak więc pozostaję przy zdaniu, iż jest to raczej filtr do obserwacji dziennych przy ostrym oświetleniu (może się przydać  do obserwacji Słońca lub b. jasnego Księżyca-przy Słońcu oczywiście nie jako zabezpieczenie- tylko do likwidacji koloru i wyostrzenia obrazu). To raczej jedyne jego zastosowanie.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie podstawową wadą tego wynalazku jest poważne złamanie jasności obrazu i zarazem zasięgu. Jesli użyć go tylko "do Jowisza", to widać ostrzej pasy (szt.2) na Jow. ale raczej poprzez zmiejszenie światła a nie samo polepszenie obrazu.

P.s.1.Tak więc raczej odradzam zakup tego filtra i nie wiem też co mam powiedzieć w tym przypadku o chromaktorze, tzn.-jeżeli daje podobne efekty to najlepiej nic nie zmieniać w konfiguracji, może to być efekt niewart sporego wydatku. Tak jak pisałeś-sam ocenisz.

P.s.2. Zadzwon na priva jak znajdziesz chwilę.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt jest taki, że filtr ten poprzez chociażby przytłumienie światła odbitego od planety powoduje lepszą kontrastowość.  Ja widziałem zdecydowanie więcej szczegółów na Jowiszu moim Vixenem z tym filtrem, ale oczywiście zapewne zwykły filtr planetarny byłby równie skuteczny.  Poza tym ta żółta barwa.  Pewnie można się przyzwyczaić, ale jest to coś nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.