Skocz do zawartości

Dobór złączki - problem.


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję pomocy w doborze złączki. Muszę połączyć wyciąg SW Crayforda z korektorem MPCC. W necie znalazłem info, że wyciąg ma gwint żeński M54 (choć mierząc suwmiarką wychodzi więcej...), natomiast MPCC ma żeński ale jaki ? W korektorze od strony wyciągu są 2 gwinty - jeden szerszy drugi węższy. Może ktoś już to przerabiał i pomoże. Potrzebuję złączkę od strony wyciągu typ męski i od strony korektora również typ męski ?

zlaczka.jpg.4f902065456889e335c84176e1708dab.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chwytaj za dół korektora, bo nie wyostrzysz w takiej konfiguracji. A jeśli wyostrzysz, to cofnij ognisko, bo to oznacza, że masz potężne ramię, które będzie się uginać.

Korektor powinien być schowany w wyciągu, a wyciąg możliwie nisko. W tym celu Janusz robił złączkę między gwintem wyciągu, a drugim gwintem korektora od przodu (tym na który się nakręca pierścień z napisami). Ten gwint to M48x0,75, tak samo zresztą jak ten o który pytasz i oba są to gwinty filtrowe 2". Gwint wyciągu sprawdzę w domu, bo powinienem mieć zapisane. Złączka ta wymaga również pierścienia kontrującego, który jest potrzebny, aby ustalić orientację kadru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie czekam na dorobienie takiej złączki w astroserwisie (serwisastro.pl). Za tydzień będę miał info co jak bo są zarobieni. Jak chcesz mogę Cię podpiąć pod zamówienie - mozę razem będzie taniej ;D

Edytowane przez innerside
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz wykonywał dokładnie taką złączkę: https://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/12/sztywne-poaczenie-mpcc-z-wyciagiem-sw.html

Średnica gwintu żeńskiego jest zawsze nieco większa, niż rozmiar gwintu, jednak to powinno być tak mniej niż mm różnicy. 

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, MateuszW napisał:

Janusz wykonywał dokładnie taką złączkę: https://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/12/sztywne-poaczenie-mpcc-z-wyciagiem-sw.html

Średnica gwintu żeńskiego jest zawsze nieco większa, niż rozmiar gwintu, jednak to powinno być tak mniej niż mm różnicy. 

Tak dla ścisłości jest dokładnie odwrotnie;) średnica gwintu żeńskiego jest zawsze mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, MateuszW napisał:

Janusz wykonywał dokładnie taką złączkę: https://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/12/sztywne-poaczenie-mpcc-z-wyciagiem-sw.html

Średnica gwintu żeńskiego jest zawsze nieco większa, niż rozmiar gwintu, jednak to powinno być tak mniej niż mm różnicy. 

Zauważ że  na zdjęciu mierzę gwint męski ktory nie powinien być większy niż nominalna wartość. 

A jest 54.5mm i pasuje z luzem 

 

M.

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Mitek napisał:

Tak dla ścisłości jest dokładnie odwrotnie;) średnica gwintu żeńskiego jest zawsze mniejsza.

Racja, źle napisałem :)

46 minut temu, innerside napisał:

Teraz dopiero widzę, że masz wersje I, ja mam III. Nie wiem czy one się różnią budową - warto zbadać jeszcze ten temat przed zamówieniem. Gwinty są chyba identyczne.  

Gwinty mają identyczne. Jedyna różnica, to że w wersji III można wykręcić element z gwintem T2, co pozwala na większy przelot (wtedy zostaje nam tylko ten M48 u góry).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, innerside napisał:

Dzięki MateuszW za wyjaśnienie. Czyli potwierdza się moja obawa. Przejściówka, która chcemy zamówić - korzysta właśnie z gwintu m48. A więc podpięcie kamery tylko przez T2 zostaje. Więc pół na pół - będzie sztywno, ale z winietą :D

Można zrobić inaczej, tak jak mam ja. Zrobić złączkę z 3 gwintami - do wyciągu, korektora M48 i do kamery u góry dodatkowo. Tylko to ma sens właśnie w MarkIII.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dorabiałem u Mitka M54x1 i działa.

Tutaj złączka do wyciągu SW z TS, tez M54x1:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p203_TS-Optics-T2-Focal-Adaptor-for-Skywatcher-Focusers-with-female-M54x1-Thread.html

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, cwic napisał:

Chyba @MateuszW przedstawił inną koncepcję złączki. Czy u ciebie nie powstało zbyt długie ramie ? Ja mam jeszcze do tego złączkę 19mm, koło filtrowe i kamerę. Może ma ktoś zdjęcie tej złączki o której napisał Mateusz ? Ja rozumiem to tak że złączka nakręcana jest na korektor, korektor jest schowany wewnątrz złączki, i zewnętrzny gwint na złączce wkręca się w drawtube.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten link to tylko przykład gwintu, mam złączkę takiego typu jak pisał MateuszW, czyli:

https://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/12/sztywne-poaczenie-mpcc-z-wyciagiem-sw.html

Złączka wkręca się w drawtube przez gwint m54x1, w złączkę wkręcamy MPCC za pomocą gwintu M48, a na podłączenie rejestratora zostaje T2.

Aczkolwiek prawdą jest to że złączka nie łapie wyciągu od razu tylko praktycznie na ostatnich 2ch obrotach, więc ten gwint wyciągu to rzeczywiście może być nieco większy.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cwic napisał:

Ten link to tylko przykład gwintu, mam złączkę takiego typu jak pisał MateuszW, czyli:

https://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/12/sztywne-poaczenie-mpcc-z-wyciagiem-sw.html

Złączka wkręca się w drawtube przez gwint m54x1, w złączkę wkręcamy MPCC za pomocą gwintu M48, a na podłączenie rejestratora zostaje T2.

Aczkolwiek prawdą jest to że złączka nie łapie wyciągu od razu tylko praktycznie na ostatnich 2ch obrotach, więc ten gwint wyciągu to rzeczywiście może być nieco większy.

masz możliwość wykonania zdjęcia z korektorem i bez ? Będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na tą przejściówkę z TS - po wkręceniu od strony wyciągu korektora w gwint m48 (a więc korektor będzie w środku wyciągu), nie ma opcji żeby została zachowana odległość 55mm od korektora do matrycy. Gwint m48 w MPCC jest o wiele krótszy niż ten w przejściówce. Dobrze kombinuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi złączkę zrobił użytkownik @Mitek
Masz niżej zdjęcie korektora, złączki i korektora w złączce. Całą złączkę wkręcasz elegancko do wyciągu i korektor siedzi nisko. U mnie dodatkowo zrobiona druga złączka w środku (zdejmowalna) dzięki której można wkręcać filtry 1,25'. Jak napiszesz czego potrzebujesz to ci stworzy idealnie co chcesz.
 

IMG-8691.jpg

IMG-8692.jpg

IMG-8693.jpg

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Przepraszam, że odkopuję po 3 latach, ale z chęcią zaopatrzyłbym się w podobną złączkę, a mianowicie przejściówkę z żeńskiego gwintu jaki jest w wyciągu M54x1 na męski M48x0.75 z dodatkowym gwintem M48 (albo M42x0.75) "od tyłu" tak, żeby wkręcić tam MPCC, do środka wyciągu. Czy ktoś jeszcze takie coś robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Piotr4d napisał:

 

O, to, to! Ktoś może to w Polsce zrobić za 150zł + wysyłka czy lepiej Niemcowi zapłacić? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.