Skocz do zawartości

Taurus i uliczne lampy.


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Moi Drodzy.

Podziwiam ostatnio teleskopy w typie Taurus. Mam takie pytanie. Posiadam własny ogród i niezłe niebo. Jednak tuż obok mam dwie uliczne latarnie. Taurusy z racji swojej konstrukcji mają lustro całkowicie na wierzchu. Czy to oznacza że dla mnie droga do takiego teleskopu jest ślepą uliczką?

I jedynie co mi pozostanie z większych luster to trusowe dobsony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe używam go wizualnie - no chyba  że w trakcie synchronizacji położenia planety. Brak osłony nie ma żadnego wpływu na obraz z kamerki pomimo ulicznej latarnik 15 metrów od lustra.

Z okularem Nagler 9 mm daje wspaniałe widoki Jowisza, Wenus i Saturna. No i Księżyc oczywiście.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 13". Osłona nigdzie nie włazi, co to w ogóle za teoria ? :D Ja miałem akurat wersję bez kratownicy, z trzema wkręcanymi rurkami i osłoną na magnesy. Było spoko, bo szybko się rozkładało, ale jak mocniej zawiało to magnesy lubiły puścić i 'sukienka' spadała. W wersji kratownicowej problem nie wystąpi ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Qbszon napisał:

Miałem 13". Osłona nigdzie nie włazi, co to w ogóle za teoria ? :D Ja miałem akurat wersję bez kratownicy, z trzema wkręcanymi rurkami i osłoną na magnesy. Było spoko, bo szybko się rozkładało, ale jak mocniej zawiało to magnesy lubiły puścić i 'sukienka' spadała. W wersji kratownicowej problem nie wystąpi ;)

Rozumiem.

Czytałem w jakimś wątku.

Cyt " osłonę mam lecz nie używam bo włazi w lustro a na wietrze to już tragedia"

Skoro mówisz że nie,to wiesz doskonale.

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałąm okazję korzystać z jednego z pierwszych Taurusów (jakieś 11 cali), gdzie na dole były mocowania na metalowe guziki a do góry na gumce. Nie zdarzyło się żeby spadło i nic nigdzie nie wchodziło. Może by był problem przy mocniejszym wietrze, ale to wtedy mi by się pewnie nie chciało siedzieć na dworze :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratownice są lekkie więc z założoną sukienką podatne na loty. Łapałem kiedyś Columbusa na wietrze (od tamtej pory coś mi strzyka pod łopatką). Najgorsze jest światło padające prosto w wyciąg czyli źródło światła umieszczone bezpośrednio naprzeciw wyciągu - wtedy spada znacznie kontrast.

Jeśli komuś szmata wchodzi w światło to wystarczy doszyć w poprzek kieszenie w których umieszczamy grubą plastikową żyłkę usztywniającą.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

Widziałem to. Spotkałem się jednak z głosami że ta osłona "włazi w światło lustra" a na wietrze to już tragedia.

Czy to prawda nie wiem.

Nie włazi (przynajmniej w moim T330).

W kołnierzu przy celi LG są (przynajmniej w moim) wkręcone fabrycznie 2 śrubki, których łby służą do zaczepienia dolnego brzegu osłony. To zupełnie wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.