Jump to content
MarcinSn

Tranzyt Merkurego 2019

Recommended Posts

Pewnie wielu już o tym wie, ale utworzyłem ten wątek, gdyby ktoś jeszcze nie wiedział, aby się dobrze do tego wydarzenia przygotować - mamy jeszcze miesiąc :). Tranzyt rozpocznie się 11.11.2019 około godz.: 13:29, a skończy już po zachodzie Słońca.

Tranzyt_Merkurego_2019.jpg

Edited by MarcinSn
  • Like 6
  • Thanks 1

Hej a mam pytanie czy żeby zrobić pamiątkową fotkę sama folia na teleskop wystarczy? 

5 minut temu, Darula napisał:

Hej a mam pytanie czy żeby zrobić pamiątkową fotkę sama folia na teleskop wystarczy? 

Tak

Świetnie wiedzieć nigdy nie widziałem Merkurego, 

Pora zamówić nd5. 

:) dzięki 

mam pytanko, może ktoś wie :) JakJak ma się wielkość Merkurego do ISS na tle Słońca ? Ktoś ma dokładne dane. 

Merkury podczas tranzytu będzie miał średnicę 9,9" (sek. kątowych) Wielkość ISS jest zmienna, ale w listopadzie tranzyty Stacji dla Polski będą odległe, a więc jej wielkość mała, ale chyba większa od tarczy Merkurego.

Edited by lemarc
  • Like 1

Myślę że odpowiedzi na większość pytań sprzętowych znajdziecie w tym wątku

4 godziny temu, Darula napisał:

Nie :)
Potrzebujesz jeszcze jakiegoś teleskopu i aparatu :D

• Like 1
  • Haha 3

12 hours ago, Krzysztof z Bagien said:

Hehe dzięki za cenną radę, bo zamierzałem założyć ja na głowę i strzelać foty oczami :)

• Haha 2

Przypominam, żeby uważać na szukacz. Głupio byłoby zabezpieczyć folią teleskop, a wypalić sobie oko szukaczem. Przy okazji uprzedzam, że widok Merkurego będzie wyjątkowo nieciekawy: czarny krążek bez jakichkolwiek detali.

• Like 1

35 minut temu, dobrychemik napisał:

Przypominam, żeby uważać na szukacz. Głupio byłoby zabezpieczyć folią teleskop, a wypalić sobie oko szukaczem. Przy okazji uprzedzam, że widok Merkurego będzie wyjątkowo nieciekawy: czarny krążek bez jakichkolwiek detali.

Można też celować rzutując obraz z szukacza na rękę, bez filtra. W takiej sytuacji szukacz ma być cały czas zakryty, a odkrywamy tylko na chwilę przy celowaniu. Bardzo wygodna metoda.

Niby nieciekawy, a jednak ciekawy :)

• Like 2

Wszystkie metody są dobre jeśli pogoda pozwoli a jeśli będzie  tak duży wiatr jak dziś to pozamiatane :( 

Pozdrawiam :) 

Zapowiada się mój piąty tranzyt - wszystkie poprzednie "odhaczone" wizualnie i fotograficznie....

4 godziny temu, Darula napisał:

Hehe dzięki za cenną radę, bo zamierzałem założyć ja na głowę i strzelać foty oczami :)

Czuwaj! :D

Edited by Krzysztof z Bagien

18 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

zapomniałeś o najważniejszym  :)

12 minut temu, bartolini napisał:

Czy mógłby ktoś policzyć momenty pierwszego kontaktu dla kilku większych miast w Polsce?

Rozumiem że to kwestia konwersji czasu UT do lokalnego czasu słonecznego?

https://www.urania.edu.pl/pliki/almanach/2019/Bloki/Tranzyt.pdf

Nie tylko, bo w zależności od lokalizacji, różni się położenie Merkurego na tle Słońca. Z tego powodu np długość zjawiska może się też różnić. Najprościej to chyba w stellarium zobaczyć :P

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Nie tylko, bo w zależności od lokalizacji, różni się położenie Merkurego na tle Słońca. Z tego powodu np długość zjawiska może się też różnić. Najprościej to chyba w stellarium zobaczyć :P

Nie używam Stellarium.

Godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

To zacznij, to nic nie kosztuje.

Cartes du Ciel także nic nie kosztuje.

3 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał:

To zacznij, to nic nie kosztuje.

Dzięki, ale wolę drukowane atlasy.

Często spędzam cały dzień pracy przed komputerem i wolę takie hobby, które tego nie wymaga.

• Like 1
  • Thanks 1
  • Love 1

26 minut temu, bartolini napisał:

Dzięki, ale wolę drukowane atlasy.

Często spędzam cały dzień pracy przed komputerem i wolę takie hobby, które tego nie wymaga.

Ciekawe, rzadko kiedy słychać, żeby przebieg przejścia Merkurego na tle tarczy Słońca śledzić w atlasie.

Podzielam pasję drukowanych atlasów i śledzenia w nich rozmieszczenia galaktyk, gromad otwartych i kulistych (przypominania sobie, które się już widziało a które są do obserwacji w przyszłości)

Nie chciałbym być złośliwy, ale chyba trochę będę :D - w takim razie czemu zadajesz pytanie na forum internetowym, co wymaga skorzystania komputera? :lol:

• Like 2

Dobra, żeby nie było, że się tylko bez sensu czepiam i nie ma ze mnie pożytku - na terenie kraju różnice wyniosą ok. 5 sekund - na południowym wschodzie najwcześniej (13:38:53), na północnym zachodzie najpóźniej (13:38:58). Podałem czasy (UTC+1, czyli nasz zimowy) pierwszego kontaktu wg Stellarium, nie mam siły tego sprawdzać, ale wydają się raczej poprawne; Urania podaje chyba czas zjawiska z perspektywy geocentrycznej.

W każdym razie sugeruję przyjść kilka sekund wcześniej, żeby na pewno nie przegapić :lol:

11 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Nie chciałbym być złośliwy, ale chyba trochę będę :D - w takim razie czemu zadajesz pytanie na forum internetowym, co wymaga skorzystania komputera? :lol:

No tak - w sumie mógłbym napisać list do PTMA :)

Kiedyś na forach, dla zjawisk typu tranzyty, zakrycia userzy zajmujący się takimi tematami wrzucali dokładne czasy zjawisk.

Znalazłem kalkulator: https://www.timeanddate.com/eclipse/map/2019-november-11

Podaje pierwszy kontakt ~3,5 minuty wcześniej niż Stellarium:

13:35:25 dla Przemyśla

13:35:30 dla Szczecina

• Like 2