Skocz do zawartości

Tranzyt Merkurego 2019


MarcinSn

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Szymoff napisał:

Zdradzisz czym avikowałeś?

PGR Chameleon z Barlowem 2x, Coronado PST na HEQ5

aviki po 300 klatek, 18 fps, przerwa między avikami to 30 sekund, SharpCap 3.2, exp 23ms, gain 5

jak nietrudno policzyć przelot samolotu przez kadr trwał nieco ponad 1 sekundę

fotografowałem kilka kilometrów od lotniska. Samoloty startowały i lądowały co kilka minut

ten konkretny samolot lądował choć wydaje się wznosić. Powodem jest obrót kadru przez montaż paralaktyczny

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MateuszW napisał:

Kurcze, po ostatnim tranzycie we wspomnieniach miałem jednak trochę większego Merkurego, niż teraz zobaczyłem :) Straszna malizna, ale cieszy.

 

Bo i faktycznie Merkury w poprzednim tranzycie miał średnicę tarczy 12'' kątowych zaś w tegorocznym średnica wyniosła 9.9''.

Edytowane przez DARK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam też swoje i zazdroszczę tym, co mieli dodatkowe tranzyty.

Co do pstrykania : słabsze już oczy - niestety - i nieuniknione sporadyczne olśnienia , uniemożliwiają mi porządne zaostrzenie.

Refraktor TS ED 102/f.7 + korektor GWK 2,6x  + folia słoneczna + sony nex 5n

 

:) DSC07052.thumb.JPG.666e4b16b83019736ab0c799a45ca58a.JPG

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, DARK napisał:

Bo i faktycznie Merkury w poprzednim tranzycie miał średnicę tarczy 12'' kątowych zaś tegorocznym średnica wyniosła 9.9''.

Faktycznie! Nawet nie sprawdzałem rozmiarów, a przecież silna ekscentryczność orbity Merkurego sprawia, że jego rozmiar może się zauważalnie zmienić podczas tranzytu (może wtedy wypaść jego aphelium i będzie duży, albo peryhelium i mały). Te ponad 2" to już ponad 20% różnicy, a do tego jeszcze większa wysokość Słońca poprzednio i mamy powód słabszych wrażeń. Najważniejsze jednak, że listopadowa, kapryśna pogoda okazała się łaskawa, bo przecież mogło być totalne zachmurzenie w połowie Europy :)

Pozostaje czekać 13 lat. Ciekawe, jak rozwiną się do tego czasu kamery i czy spadnie wreszcie cena teleskopów słonecznych :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie www.flightradar24.com można sprawdzić jaki samolot przeleciał danego dnia o danej godzinie przez konkretną miejscowość. Tylko tam jest czas w UTC...i tu moje pytanie, jak mam zdjęcie i według aparatu była godz. 15:54 to co to jest za czas :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

ja również specjalnie skróciłem weekend, aby wrócić wcześniej do KRK, gdzie prognozy były zdecydowanie lepsze. Jednakże coś mi się pomieszały godziny i myślałem, że początek jest o 13:55... :P  Więc na miejscu zameldowałem się o czasie, ale już jednak po rozpoczęciu.  Miejscówka to moja ulubiona ostatnio okolica masztu w Chorągwicy. Na początku sporo chmur, lecz szybko się rozpogodziło i do samego zachodu było już prawie bezchmurnie. Fajnie zobaczyć kolejny tranzyt! Zdjęcie oczywiście z 11.11 o godzinie 14:22 w ognisku głównym Synty 10", pojedyncza klatka z folią ND5.

 

kXExbC-kBH50-Hq1bPIShVOY1ZHJfxSKbC6Xj7hx

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.