Jump to content
MarcinSn

Tranzyt Merkurego 2019

Recommended Posts

Kropka złapana. Setup: Canon 550D + SW 80/400 + ND5.0 - czyli bardziej kronikarsko niż detalicznie B) Jak na dzisiejsze warunki, chmurwy i wiatr dość pozytywnie. Do zobaczenia w 2032 :D

Merkury_tranzyt_2019-11-11_15-26.JPG

Merkury_tranzyt_2019-11-11_15-34.JPG

Merkury_tranzyt_2019-11-11_15-37.JPG

Merkury_tranzyt_2019-11-11_15-41.JPG

• Like 7

Po powrocie z pracy przejrzałem prawie 40 strzałów robionych nieco na 'chybił-trafił' i coś tam udało się wybrać w miarę bez chmur :read:

DSC_1225dwa.jpg

• Like 8

15 godzin temu, ZbyT napisał:

zarejestrowało się około 20 klatek na aviku więc zrobiłem z nich animację

Zdradzisz czym avikowałeś?

Godzinę temu, Szymoff napisał:

Zdradzisz czym avikowałeś?

PGR Chameleon z Barlowem 2x, Coronado PST na HEQ5

aviki po 300 klatek, 18 fps, przerwa między avikami to 30 sekund, SharpCap 3.2, exp 23ms, gain 5

jak nietrudno policzyć przelot samolotu przez kadr trwał nieco ponad 1 sekundę

fotografowałem kilka kilometrów od lotniska. Samoloty startowały i lądowały co kilka minut

ten konkretny samolot lądował choć wydaje się wznosić. Powodem jest obrót kadru przez montaż paralaktyczny

pozdrawiam

• Like 1

Ja się trochę najeździłem w poszukiwaniu okienka pogodowego, dlatego jak się udało rozstawić sprzęt, a chmury nie zepsuły od razu widowiska (tylko po jakimś czasie, ale potem odpuściły na koniec), to udało się i uwiecznić zjawisko. Jako bonus tranzyt samolotu.

Tranzyt_Samolot.thumb.jpg.831bdb3a23588c89a3a3b92c797222db.jpg

• Like 6

sytuacja świetnie opisująca moją sytuację podczas tranzytu

1139991950_76714086_2744363905608952_5412679625081880576_nkopia.jpg.967d5fe4a71645d3f97e048a6998877a.jpg

Mimo kiepskiej pogody i mi się udało ustrzelić samolocik :)

IMG_7861(1).jpg

• Like 6
  • Love 1

xinu Mimo kiepskiej pogody i mi się udało ustrzelić samolocik 

Najpiękniejsze zdjęcie Tranzytu jak dla mnie no i wydaje mi się że to F16 ? 

Piękne i Gratuluję !

• Thanks 1

Nie, to nie F16. Gdybym znał godzinę (po Merkurym podejrzewam, ze około 14.30) to wiedziałbym dokładnie co to za samolot był.

10 minut temu, Andrzej78 napisał:

wydaje mi się że to F16 ? 

Piękne i Gratuluję !

No właśnie jak będę miał czas to musze poszukać co to za samolot mógłby być i dokąd zamierzał :)

6 godzin temu, MateuszW napisał:

Kurcze, po ostatnim tranzycie we wspomnieniach miałem jednak trochę większego Merkurego, niż teraz zobaczyłem :) Straszna malizna, ale cieszy.

Bo i faktycznie Merkury w poprzednim tranzycie miał średnicę tarczy 12'' kątowych zaś w tegorocznym średnica wyniosła 9.9''.

Edited by DARK

Dodam też swoje i zazdroszczę tym, co mieli dodatkowe tranzyty.

Co do pstrykania : słabsze już oczy - niestety - i nieuniknione sporadyczne olśnienia , uniemożliwiają mi porządne zaostrzenie.

Refraktor TS ED 102/f.7 + korektor GWK 2,6x  + folia słoneczna + sony nex 5n

:) DSC07052.thumb.JPG.666e4b16b83019736ab0c799a45ca58a.JPG

Edited by zbignieww
  • Like 2

W dzisiejszy deszczowy wieczór przyjemnie wspomnieć wczorajsze Słońce.

Obserwując tranzyt przez teleskop zrobiłem także parę fotek  kompaktem.  Chmury które z akcji wyłączyły MAK-a dostatecznie mocno osłabiły blask Słońca by można się było pokusić o bezpośrednią rejestrację aparatem.

Maleńka kropka Merkurego rejestrowała się  na każdej fotografii  aż do momentu gdy chylące się ku zachodowi Słońce pogrążyło się w ciemniejsze warstwy atmosfery. 

Samoloty na które po cichu liczyłem tym razem nie były łaskawe ale sam zachód był wystarczająco malowniczy.

Panasonic Lumix FZ 200 , zoom optyczny max. czyli 24x plus cyfrowy x2.

Gratuluję wszystkim udanych fotek .   :Salut:

P1060182_f A.jpg

P1060234_f A.jpg

P1060245_f.jpg

• Like 5

41 minut temu, DARK napisał:

Bo i faktycznie Merkury w poprzednim tranzycie miał średnicę tarczy 12'' kątowych zaś tegorocznym średnica wyniosła 9.9''.

Faktycznie! Nawet nie sprawdzałem rozmiarów, a przecież silna ekscentryczność orbity Merkurego sprawia, że jego rozmiar może się zauważalnie zmienić podczas tranzytu (może wtedy wypaść jego aphelium i będzie duży, albo peryhelium i mały). Te ponad 2" to już ponad 20% różnicy, a do tego jeszcze większa wysokość Słońca poprzednio i mamy powód słabszych wrażeń. Najważniejsze jednak, że listopadowa, kapryśna pogoda okazała się łaskawa, bo przecież mogło być totalne zachmurzenie w połowie Europy :)

Pozostaje czekać 13 lat. Ciekawe, jak rozwiną się do tego czasu kamery i czy spadnie wreszcie cena teleskopów słonecznych :)

• Like 1

Na stronie www.flightradar24.com można sprawdzić jaki samolot przeleciał danego dnia o danej godzinie przez konkretną miejscowość. Tylko tam jest czas w UTC...i tu moje pytanie, jak mam zdjęcie i według aparatu była godz. 15:54 to co to jest za czas :) ?

W aparacie masz zapewne czas letni. To w fr24 będzie wówczas 13.54

To będzie ten: FR8011 DUB-WMI B738 EI-EBL

Edited by miron_z

I na koniec  zachód Słońca z Merkurym na tarczy na tle mola na Zalewie Sulejowskim. Pierwsze zdjęcie to złożenie 2 zdjęć (Słońce wycięte z 1200mm wklejone na fot wykonaną obiektywem 200mm). Drugie to klatka z Synty 1200mm

IMG_3841zi.jpg

9a.jpg

• Like 3