Skocz do zawartości

Problem z filtrem OIII Baader 36mm


mebelek

Rekomendowane odpowiedzi

Podepne się pod temat OIII baadera. Ja natomiast mam plamy jakieś na gwiazdach z tlenu. Filtr sprawdzałem mam założony dobrze. Podobne widziałem na zdjęciu Bogdana Jarzyny z pacmana. Ktoś wie co to może być?

To zdjęcie:
http://www.astrobogdan.pl/wp/wp-content/uploads/2018/11/NGC_281_bicolor.jpg?fbclid=IwAR3oRO7Wf-jcdMAHI6OmjC_CXCve719Vff6pUKRSdZNdgscpBvRGux4_Ito

plamy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Nieważne jaki flat jeśli dobrze działa. 

 

Problem w tym, że to samo jest na lightach , a kalibracja tego nie usuwa całkowicie. Ciężko potem obrobić, usunąć i wygłądzic tło , szczególnie te poziome pasma.

Zgodzę się, że ten okrągły odblask to może być od krawędzi filtra, ale jeszcze są taki poziome pasma u dołu i u góry. To nie będzie raczej od filtra.

Dodam jeszcze ,że mam taki efekt na wszystkich filtrach tzn. też na  S, H i LRGB jeśli włożę je do koła odwrotnie.  Obracanie filtra O nie poprawia sytuacji. 

Edytowane przez mebelek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dziki napisał:

@danon to jest niestety halo na "no halo" filtrach narrow Baadera :(

Czas temu baader wymieniał te filtry na poprawione, każdy kto miał rachunek mógł je do nich odesłać. Problem już od dawna nie powinien występować na nowej wersji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Krzychoo226 napisał:

Czas temu baader wymieniał te filtry na poprawione, każdy kto miał rachunek mógł je do nich odesłać. Problem już od dawna nie powinien występować na nowej wersji?

Tylko ja kupiłem nowe ze sklepu, chyba że dostałem jakiś stary egzemplarz. Choć sklep niby mówił ze na zamówienie sprowadzają. Czyli warto OIII odesłać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Krzychoo226 napisał:

Czas temu baader wymieniał te filtry na poprawione, każdy kto miał rachunek mógł je do nich odesłać. Problem już od dawna nie powinien występować na nowej wersji?

Czy możesz coś bliżej napisać? Ja też mam koszmarne halo na mocnych gwiazdach przy OIII. Filtry kupiłem w teleskopy.pl miesiąc temu, ale może to też stara dostawa była

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mebelek @danon ta akcja wymiany filtrów miała miejsce chyba w 2015 roku. Tutaj jest informacja ze strony Baadera cytowana na Stargazers Lounge: https://stargazerslounge.com/topic/250450-baader-narrowband-filter-issue/?do=findComment&comment=2786351

Może te filtry przeleżały od 2015 roku w magazynie, a może Baaderowi znowu "prześlizgnęły się" jakieś przez kontrolę jakości. Wg mnie warto podrążyć u dystrybutora i producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem wczoraj do Baadera. Szybko dostałem odpowiedź .

 

"we are sorry for the problem. The comparably big size points on a reflection in a distance, the shape of the halo show that it must be a back-reflection from a curved lens.This happens when lens coatings and/or filter and camera window (wich is sometimes also reflective in OIII, like ASI 1600) interact. I assume you have a flattener or reducer in the beam.

Its pure chance that its in OIII and not in other wavelength. Other optical setups show halos in other wavelength. Please try to turn around the filter because the other side reflects different wavelength."

 

moje halo na OIII wygląda tak 

halo.jpg.4afb4ed66d2e1629df79df75fe0571cf.jpg

 

Edytowane przez mebelek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.10.2019 o 09:22, Krzychoo226 napisał:

Czas temu baader wymieniał te filtry na poprawione, każdy kto miał rachunek mógł je do nich odesłać. Problem już od dawna nie powinien występować na nowej wersji?

Wymieniłem swoje na tej zasadzie, nowe mają identyczny efekt + potem tłumaczenie w podobnym tonie jakie dostał mebelek "to nie my, to oni".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi baader odpisał
"its not a problem of the filter. The halos around the stars in your photo are comparably dimm and large. This points to a back reflexion far away from the filter.
I assume you use an field flattener, corrector or something similar wich is reflecting a portion of light back" 

Sam nie wiem, mam w to wierzyć? Mam 65Q 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2019 o 12:55, dziki napisał:

Wymieniłem swoje na tej zasadzie, nowe mają identyczny efekt + potem tłumaczenie w podobnym tonie jakie dostał mebelek "to nie my, to oni".

No a moja wymiana dała pozytywne efekty. Jest dużo lepiej, wymieniałem w 2016 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.