Jump to content
ŁukaszBar

Pierwsze obserwacje Słońca małym teleskopem (707AZ2) i pytania debiutanta

Recommended Posts

Witam serdecznie,

mam teleskop (SW 707AZ2 - tak wiem, zabawka :D ) od kilku miesięcy i zazwyczaj cieszył mnie widok planet i Księżyca nocami, ale dzisiaj ze względu na pogodę i dużo wolnego czasu postanowiłem spojrzeć na Słońce. Oczywiście uzbrojony na wlocie mojego refraktora w folie Baadera ND 5,0 i tak w razie czego w najtańszy filtr księżycowy na okularze (bardziej intuicyjnie myśląc, że w razie czego coś pomoże - brak przesłanek naukowych ) na okularze (Plossl 26mm oraz UWA 6mm) zacząłem szybką obserwację i zobaczyłem wielką jasną kulę... hmmm... i to tyle? stąd kilka pytań do bardziej doświadczonych:

1. Czy teraz można zobaczyć na Słońcu jakieś plamy? czy jest jakieś miejsce w internecie gdzie mogę to ze 100% pewnością sprawdzić, że tak teraz są plamy?

2. Czy mój zestaw się nie nadaje do tego żeby zobaczyć coś więcej? w końcu podobno plamy można zobaczyć gołym okiem uzbrojonym jedynie w folię...

3. Czy po prostu zabieram się za to całkowicie nie tak?

Pozdrawiam

Łukasz

Witam

Aktualnie brak plam, słońce jest paskudnie i okropnie czyste. Google pokaże ci sporo stron na których sprawdzisz obecność plam. Twój zestaw nadaje się do oglądania plam i pochodni, jak będą. Filtr Solar Continuum pomoże dostrzec drobne szczegóły, znacznie zmniejszy falowanie atmosfery (to znaczy zmniejszy upierdliwość tego zjawiska) i zlikwiduje aberrację chromatyczną.

Skoro nie zapomniałeś o folii ND 5.0, to znaczy że zabierasz się za temat dobrze.

powodzenia

Jurek

• Like 2

https://spaceweather.com/

Po lewej masz aktualny widok Słonka w dość dużej rozdzielczości. Jak widać plam nie widać. Minimum aktywności słonecznej chyba już za nami, ale plam jeszcze nie ma. 

• Like 1

@tomchm fajna rzecz ale patrząc na to, że mam SW 707 to raczej nie posiadam aż tyle wolnych środków ;) 

dzięki wszystkim za pomoc! coraz bardziej wierzę w ten mój mały i tani teleskop :D  

Wszystko z teleskopem jest jak należy. Słoneczko nas nie rozpieszcza. Nawet ostatnio protuberancje na brzegu tarczy są nijakie. Ale miejmy nadzieję na ożywienie a plamy i reszta dadzą ładny spektakl.

Pamiętaj (lub poczytaj) o metodzie projekcyjnej obserwacji słońca, przy małym teleskopie jest bardzo efektywna, mam na myśli dobre słońce z dawnych lat, na którym zwykle były plamy... ;)

25 minut temu, Agent Smith napisał:

Pamiętaj (lub poczytaj) o metodzie projekcyjnej obserwacji słońca, przy małym teleskopie jest bardzo efektywna, mam na myśli dobre słońce z dawnych lat, na którym zwykle były plamy... ;)

a nie potopią się diafragmy i plastikowy tubus wyciągu, bo chyba taki jest w tym achromacie?

Edited by Ajot

7 minut temu, Ajot napisał:

a nie potopią się diafragmy i plastikowy tubus wyciągu, bo chyba taki jest w tym achromacie?

no ten sprzęcior jest mega plastikowy :D podejrzewam że po 5 minutach się wygnie w piękną parabolę na tym montażu :D

41 minut temu, JSC napisał:

świetne! Ale po co mu ten kabelek?

Zasilanie grzałki...

Daystar Quark to forma filtru typu "etalon" - filtru przeznaczonego do obserwacji obiektów o dokładności dochodzących do kilku angstremów. Jeden angstrem jest równy niemal średnicy pojedynczego atomu wodoru - dopiero przy tak dużej dokładności widać chromosferę lub protuberancje na Słońcu.

• Thanks 1

3 godziny temu, Ajot napisał:

Nie. 

Prowadziłem takie obserwacje z metalowym okularem i wszystko było w porządku. 

A projekcja rzeczywiście sporo pokazuje choć większość chyba woli patrzeć przez okular (z folią).

4 godziny temu, Agent Smith napisał:

Pamiętaj (lub poczytaj) o metodzie projekcyjnej obserwacji słońca,

E, metody projekcyjnej używałem przed laty ze starym Newtonem Uniwersała i szału nie było. Podobnie w 2014 (bodajże) na pokazie w Planetarium Śląskim (refraktor 300 mm i całkiem spory obraz Słońca).

Za to pierwsza obserwacja (w 2011) przez folię ND5 przez achromat 100 mm pobiła ekran i projekcję na głowę! Obraz ostry i kontrastowy jak brzytwa. (Acz teraz bez dużych plam i tak nie ma co oglądać…).

Edited by WielkiAtraktor

U mnie wszystko normalnie było widać w projekcji (Skylux 70/700). 

kiedyś bardzo często stosowałem metodę projekcyjną. Jeszcze w ubiegłym wieku obserwowałem plamy słoneczne i zaćmienie z 1999 lunetką Turist3 (20x50). Tranzyty Wenus (2004) i Merkurego (2003) też metodą projekcji okularowej ale już Newtonem 180/1124

zaletą projekcji okularowej jest możliwość jednoczesnej obserwacji przez wiele osób. Obraz jest jasny, wyraźny i ostry, a tarcza Słońca duża

jeśli teleskop nie ma dużej jasności np. f/4 ale bliżej f/8-10, a okular ma długą ogniskową (przynajmniej 20 mm) to nie ma obaw o uszkodzenie okularu

pozdrawiam