Skocz do zawartości

180x20s vs 60x60s


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem ostatnio porównanie na obiekcie NGC 281, w załączeniu wykadrowane surowe stacki DSS Av bez darków, aby każdy zainteresowany sam mógł wydobyć i ocenić.

Newton 320/1500 + ASI 290MM-C + Baader Ha7nm

 

Shutter=20.0s
Gain=540 (90%)
Gamma=50
Brightness=240
Sensor temperature=-20.0 °C

 

http://indexhamal.pl/FRM/DSSAv-180x20s.TIF


Shutter=60.0s
Gain=480 (80%)
Gamma=50
Brightness=240
Sensor temperature=-20.0 °C

 

http://indexhamal.pl/FRM/DSSAv-60x60s.TIF

 

Prawdę mówiąc, spodziewałem się większej różnicy, ale jak widać, ten zestaw już na 20 sek wyciąga 90% możliwości nieba.

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z filtrem Ha będzie duża różnica bo niebo jest bardzo ciemne i szum odczytu długo jest dominujący. Stack 60x60 wygląda lepiej.

 

Robiłem ostatnio kalkulację jakiej długości klatki robić przy moim niebie. Wychodzi mi że ponad 30s niewiele zyskam.

Obliczenia robiłem w następujący sposób (nie wiem czy dobrze bo jest dużo czynników do uwzględnienia i każdy wpływa na wynik). Wychodzi podobnie jak z kalkulatorów online. Dla testowej ekspozycji zmierzyłem średni poziom tła po odjęciu darka, który zawierał też bias. Znając gain, czas ekspozycji i uwzględniając konwersję w sterowniku z 14 bit na 16 bit policzyłem ile elektronów pada na pixel w ciągu sekundy. Dla najsłabszej partii obiektu (np. otoczka kociego oka, słabe ramiona galaktyki) policzyłem ile elektronów na sekundę otrzymuję z tła+obiekt. Po odjęciu tła od tło+obiekt mam wartość ile elektronów dostaje z samego obiektu.

Następnie podstawiłem do wzoru na SN stacka obie wartości: sqrt(n) * eobiekt*t* qe / sqrt ( t*dc + esky*t*qe+t*eobiekt*qe+rn^2). - gdzie n ilość klatek, eobiekt - sygnał z obiektu, esky - sygnał z tła, qe -średnia zdolność kwantowa, dc - prąd ciemny na sekundę, t - czas jednej klatki. Wzór nie uwzględnia szumu fpn, darków, flatów itp. ale zakładam dobrą kalibrację. Przy szumie odczytu 1.8e bardzo szybko zysk z dłuższej ekspozycji robił się na poziomie poniżej procenta co odpowiadało wypaleniu kilku klatek więcej o krótszej ekspozycji, więc jest nieopłacalne. Sumaryczny czas stacka był zawsze taki sam. Wartość gain wybrałem do testów tak, aby dynamika była jak największa. Krótsze klatki to mniej przepalone gwiazdy oraz mniejsze ryzyko satelitów, prowadzenia itd.  Dobrze opisane jest to w tym artykule: http://dslr-astrophotography.com/long-exposures-multiple-shorter-exposures/

Myślę, że najlepiej jest tak jak  @HAMAL sprawdzić wynik w praktyce z własnym niebem i zestawem.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, cwic napisał:

ciekawe jak by sama Lka wyglądała.

Robiłem w słaby seeing testy, niestety nie zapisywałem.

podmiejskie niebo

 

L Baader - dno

R Baader - dno

UHC-S Baader - dno

IDAS - dno

Ha35nm Baader - słabo

Ha7nm Baader - super jw.

 

aż się prosi o Ha 3,5nm :D ale tego jeszcze nie mam

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było jeszcze porównać 540x20s, co powinno, przynajmniej w teorii, dać taki efekt jak 60x60s.

Ewentualnie - można porównać 180x20s z 20x60s i sprawdzić ,czy faktycznie tak to wychodzi (w sensie, że jak czas pojedynczej klatki jest trzy razy krótszy, to trzeba sumarycznie zebrać trzy razy więcej materiału).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak nie działa potem już w dużej skali na CMOSach

Był w 10 min gorszy seeing, ale nierówności matrycy nie mają się jak szybko uśrednić na migracji kadru

Mając tylko 10 min na spróbowanie obiektu co być wybrał? :D

 

 

1x10min - http://indexhamal.pl/FRM/DSSAv-1x600s.tiff

 

 

10x1min - http://indexhamal.pl/FRM/DSSAv-10x60s.TIF

 

 

3000x1x nic Ci nie wyjdzie, jedynie zarys obiektu i wszystkie syfy matrycy :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Fajnie by było jeszcze porównać 540x20s, co powinno, przynajmniej w teorii, dać taki efekt jak 60x60s.

Ewentualnie - można porównać 180x20s z 20x60s i sprawdzić ,czy faktycznie tak to wychodzi (w sensie, że jak czas pojedynczej klatki jest trzy razy krótszy, to trzeba sumarycznie zebrać trzy razy więcej materiału).

To tak nie działa. W zależności od jasności nieba i szumu odczytu w pewnym momencie dalsze zwiększanie długości klatki nie daje praktycznych korzyści i zwiększa ryzyko, że skończy się studnia. Zobacz wykres z linkowanego artykułu:

SNR-gains-vs-sky-brightness.png

 

Na osi Y jest zysk z zastosowania dłuższych klatek a na osi X czas klatki. Zielony kolor (jasne niebo) bardzo szybko linia robi się pozioma. Dalsze wydłużanie pojedynczej klatki nie nic nie daje. Niebieski kolor (bardzo ciemne niebo lub filtr NB) - linia robi się pozioma dopiero po kilkuset sekundach. Wniosek ciemne niebo warto palić długo. Jasne niebo długie klatki nic nie dają a ryzykujemy przepaleniem.

 

 

Edytowane przez rambro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HAMAL napisał:

To tak nie działa potem już w dużej skali na CMOSach

Był w 10 min gorszy seeing, ale nierówności matrycy nie mają się jak szybko uśrednić na migracji kadru

Mając tylko 10 min na spróbowanie obiektu co być wybrał? :D

 

 

1x10min - http://indexhamal.pl/FRM/DSSAv-1x600s.tiff

 

 

10x1min - http://indexhamal.pl/FRM/DSSAv-10x60s.TIF

 

 

3000x1x nic Ci nie wyjdzie, jedynie zarys obiektu i wszystkie syfy matrycy :)

 

Naprawdę po 10 minutach taki syf schodzi z kamery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej identycznie nie potrafie ich obrobic:

pewna akcja linear fit, identyczne STF, a potem STF na Histogram.

 

image.thumb.png.a6cf3aa1dd63b5c72bead1d3a3eeda22.png

image.thumb.png.0fea364dbdb453812fa8fb31d1c19d7d.png

image.thumb.png.f4d15ef8515b9eeec9eda334b3429c58.png

 

nie wiem na ile wplywa linearfit??? 60s jako glowne, 20s dopasowane do niego

image.png.d7bb1a3c081981adf374445cf376fa11.png

image.png.1c3f884d14d0da000a03523b6b2304b8.png

 

20s jako glowne, 60s dopasowane do niego

image.png.f0c5e1cecb1532a9a629d78fdf070fc9.png

image.png.2d8f6281efa15b9fd4d59847a53d3543.png

 

w obu przypadkach 20s ma mniejsze szumy.

60x60s.jpg

180x20s.jpg

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.