Jump to content
Mariusz Psut

Jaka lustrzanka?

Recommended Posts

1 hour ago, zbignieww said:

To nie wiedziałem, że są adaptery sony e/t2 z b. krótką drogą optyczną. Ja skracałem ten : https://teleskopy.pl/Pierścień-T2-(M42x0,75)-do-Sony-NEX-(mocowanie-Sony-E)-teleskopy-1634.html

Teraz mam wysokość cca 10 mm. Zrobię fotkę i umieszczę w wątku.

No nie, nie porównuję jabłka z gruszką !  Porównywałem obrazy z obu tych aparatów przy wyciągu z zerowym podniesieniem. Tu chodzi o analogię.

Skoro obydwa obrazy były podobnie rozostrzone  ( słup odległy o cca 2 km )  , to wniosek był jednoznaczny : gdy skrócę ten adapter sony e / t 2

o 30 - 40 mm ( zrobiłem sobie próbę " na brudno" - albo jak kto woli, symulację  i tyle mi wyszło; minimum 30 mm ) - to będzie ostrzyć !

No a przecie pierścienia od canona eos nie da się tyle skrócić, ma zaledwie ok. 10mm drogi optycznej.  To się zgadza z tym Twoim flange distance 26mm . Oczywiście w "praniu" zalezy to jeszcze od tego, w jakim wyjściowym położeniu mamy lustro.

Rozumiemy się teraz ?  :)

Spoko, dzięki za wyjaśnienia :)

Sam myślałem o podobnym obciachu podobnej złączki, sprawa utknęła na cięciu, choć w zasadzie jakość tego cięcia nie jest taka istotna - ważne są śrubki (a raczej ich położenie)

btw: adapter EOS/T2 (a także M42/1 i M48) w wersji "low profile" może mieć wysokość tylko ok. 1 mm: (pierwszy z brzegu drogi przykład, są też po kilka dolców np na Ali)

https://www.pierro-astro.com/materiel-astronomique/accessoires-apn/bagues-canon-eos/bague-t2-low-profile-pour-canon-eos_detail

Moi Drodzy. 

Sprawy osobiste nie pozwoliły mi być na forum. 

Teraz jednak wracam do tematu. 

Widzicie, jest nas dwóch. 

Ten pierwszy, troszkę niecierpliwy i popędliwy. Zrobił fotkę leciwym smartfonem i spodobało mu się. Dawaj! Mówi. Pobawimy się w foto! Kup aparat, będzie fajnie! 

Ten drugi, rozważniejszy. Nie pchaj się w to. Nie masz sprzętu i wiedzy. Obserwuj, ucz się, szkicuj. To pasja na całe życie. Masz jeszcze czas na astrofoto... 

Myślę nad tym od tygodni i sprawa rozbija się o to czy gra jest warta świeczki? Czy wydanie 2k na aparat do Newtona na dobie, który tak się nadaje do astrofoto jak ja na astronautę ma sens? Za te pieniądze miałbym trzy dobre okulary. A to już byłby wspaniały zestaw księżycowy. I może lepiej by było gdyby Noc Cudów pozostała słowem i węglem malowana... 

Za wszelkie porady dziękuję. 

Pozdrawiam. Czystego Nieba. 

Mariusz, kup używkę za 500-700 i nie marudź ;)

Za resztę kup Adventurera i posmakuj paralaktyka.

Edited by Agent Smith
  • Like 1
  • Haha 1

Zbieram kasę i prowadzę wewnętrzną wojnę. Efekty zobaczymy za dwa miesiące :haha::g:

37 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Zbieram kasę i prowadzę wewnętrzną wojnę. Efekty zobaczymy za dwa miesiące :haha::g:

Ale i tak jedyne co niutonem zrobisz to księżyc i planety, ale na planety jest lepsza kamera ja np. Nagrywam smartfonem film i stackuje. 

Ale ja się nie znam na astrofoto... 

Chyba ze droga mleczna, ale do tego obiektyw bo ten zestaw tzw. Kit to kit. 

A aparam mam tylko do księżyca. 

Nikon d3200 

Zrob tak jak Agent mówi używka.. 

Edited by Dasionek

8 minut temu, Dasionek napisał:

Ale i tak jedyne co niutonem zrobisz to księżyc i planety, ale na planety jest lepsza kamera ja np. Nagrywam smartfonem film i stackuje. 

Ale ja się nie znam na astrofoto... 

Chyba ze droga mleczna, ale do tego obiektyw bo ten zestaw tzw. Kit to kit. 

A aparam mam tylko do księżyca. 

Nikon d3200 

Zrob tak jak Agent mówi używka.. 

Tylko o Księżyc mi chodzi. 

Czyli body Canona i z barlowem spróbować??? 

3 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Tylko o Księżyc mi chodzi. 

Czyli body Canona i z barlowem spróbować??? 

Tak. 

Ja na optyce się nie znam. Więc o barlowa pytaj kogo innego. 

Odnośnie aparatu mam pentax k10 oraz nikon d3200 

Pentax leciwy nawet bardzo, a d3200 kupiłem za 700zl od takiej pani co nie ogarniała go. 

Przebieg miał całe 237 zdjec :) czyli nowy.

A barlow przyda Ci się jak najbardziej. 

20191108_190953.jpgmi osobiście więcej nie potrzeba. 

To nie jest stack tylko jedno zdjęcie ISO 100 czas chyba 1/400

Edited by Dasionek
  • Like 1

13 minut temu, Dasionek napisał:

20191108_190953.jpgmi osobiście więcej nie potrzeba. 

To nie jest stack tylko jedno zdjęcie ISO 100 czas chyba 1/400

Dla mnie bomba. Na początek taki efekt mnie w pełni zadowala. :laugh:

Podziękował za rady. 

Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Dla mnie bomba. Na początek taki efekt mnie w pełni zadowala. :laugh:

Podziękował za rady. 

Tak że mówię zrób tak jak Agent mówi kup używany aparat nie laduj się w nowy bo szkoda kasy dokup sobie barlowa i resztę w kieszeń. 

Edited by Dasionek

1 minutę temu, Dasionek napisał:

Tak że mówię zrób tak jak Agent mówi kup używany aparat nie laduj się w nowy bo szkoda kasy dokup sobie barlowa i resztę w kieszeń. 

Właśnie patrzę na olx. :grin:

A wracając do zdjęć. Jakiego programu najlepiej użyć do obróbki? I czy z takiej całej tarczy da się wyciąć jakiś konkretny fragment i powiększyć tak żeby to miało ręce i nogi? 

Jeśli mogę poradzić - omijaj lotem koszącym Olx i podobne.

Ogłoś tutaj, że chcesz kupić, ew Alledrogo z odbiorem osobistym albo uzgodnionym prawem do zwrotu.

• Like 1

Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Właśnie patrzę na olx. :grin:

A wracając do zdjęć. Jakiego programu najlepiej użyć do obróbki? I czy z takiej całej tarczy da się wyciąć jakiś konkretny fragment i powiększyć tak żeby to miało ręce i nogi? 

Dokładnie forum lub allegro i patrz gdzie masz 2tygodnie zwrotu czyli jakąś firma. 

Wyciąć możesz fragment nieba w autostacker do obróbki Photoshop polecam. 

Ale i w PS możesz wyciąć fragment 

Skoro tak radzicie. 

Aczkolwiek już nieraz kupowałem na olx i nie było lipy. Co prawda nie elektronikę:g:... 

16 minut temu, Agent Smith napisał:

I od razu podnieś to cholerne lustro :)

Dexter pisze że przy kombinacji body/barlow nie muszę tego robić. 

No tak, tyle że na sensownego barlowa wydasz tyle, co na aparat...

Edited by Agent Smith

15 minut temu, Agent Smith napisał:

No tak, tyle że na sensownego barlowa wydasz tyle, co na aparat...

Zdaję sobie z tego sprawę. Na pewno najlepiej Powermate. Cena.. No cóż. 

Nie chcę jednak kombinować z lustrem. Raz, dlatego żeby czegoś nie spieprzyć a po drugie, jak je podniosę to okulary nie będą ostrzyć (zdaje się) a nie chcę rezygnować z obserwacji. Nie wiem czy to foto mnie wciągnie. 

Jeżeli ma ktoś linki do wiadomości o astrofoto, obróbce zdjęć itp. to poproszę. Dużo tego nie znalazłem. :getlost:

21 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Nie chcę jednak kombinować z lustrem. Raz, dlatego żeby czegoś nie spieprzyć a po drugie, jak je podniosę to okulary nie będą ostrzyć (zdaje się) a nie chcę rezygnować z obserwacji. Nie wiem czy to foto mnie wciągnie. 

wystarczy przedłużka aby teleskop ostrzył z okularami

nie ma się co bać ... tysiące ludzi tak zrobiło

pozdrawiam

Sam nie wiem. W każdym razie mam czas. Ubieram na sprzęt, dokształcę się w międzyczasie i pomyślimy. 

Co do Barlowa to ja mam 2x GSO oraz 3x ES. Nie mam tu specjalnie doświadczenia ani porównania, ale ten ES robi na mnie dobre wrażenie. Wydaje się być całkiem dobrej jakości.

17 godzin temu, dobrychemik napisał:

Co do Barlowa to ja mam 2x GSO oraz 3x ES. Nie mam tu specjalnie doświadczenia ani porównania, ale ten ES robi na mnie dobre wrażenie. Wydaje się być całkiem dobrej jakości.

Właśnie myślałem żeby spróbować z tym GSO 2× ED. Na Astronocach dobrze wypadł i polecają go. 

2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Właśnie myślałem żeby spróbować z tym GSO 2× ED. Na Astronocach dobrze wypadł i polecają go. 

3x ES - chodziło mi 3x Explore Scientific. ES jest wyraźnie droższy od GSO, ale i tak nieporównanie tańszy od Powermate.

21 minut temu, dobrychemik napisał:

3x ES - chodziło mi 3x Explore Scientific. ES jest wyraźnie droższy od GSO, ale i tak nieporównanie tańszy od Powermate.

Tak. Rozumiem. Jednak myślałem o GSO. Choć może ten ES lepsiejszy:g: