Jump to content

Recommended Posts

Witam,

kolejne zdjęcie z cyklu Astro-foto na szybko. Tym razem na tapetę poszły okolice gwiazdy Sadr w Łabędziu i piękna, rozległa mgławica wodorowa (no może niekoniecznie tak piękna akurat na tym zdjęciu). Sesja prowadzona przy wschodzącym Księżycu dnia wczorajszego. Jakoś do tej pory nigdy nie miałem okazji focić przy nim i spodziewałem się, że skoro wschodzi ok. 20:30, to spokojnie można od 19 do 20.15 machnąć sesje. Niestety myliłem się i jak widać na przykładowej pojedynczej klatce, 2 minuty, które uparłem się ciągnąć to było aż za nadto w tamtych warunkach. Rzeczywiście, na własnej skórze, mogę stwierdzić, że Księżyc przeszkadza skutecznie w astrofoto nawet jak jeszcze nie widnieje na horyzoncie :). Prócz walki z naszym satelitą, moim 2gim celem było wyciągnięcie jak tylko się da mgławicy celem pokazania (się jej) struktury. Zestaw: Samyang 135mm F2.0@2.8, Star Adventurer, Canon 500D mod@ISO800 30x120s, obróbka: DSS, Photoshop.

gamma_cygni_region.jpg

gamma_cygni_region_starless.jpg

gamma_cygni_one_frame.jpg

Edited by alinoe
  • Like 2

Moja (subiektywna oczywiście) ocena jest taka, że za bardzo wyciskasz materiał przez to ta czerwona dominanta. Zerknij na histogram mój vs twój. Czasami chyba lepiej wyciągać delikatniej i otrzymać zdjęcie nieco naturalniej oddające obiekt. Wrzucam moją propozycję :) Od razu mówię, że nie skupiałem się na Sadrze stąd jego kiepski wygląd. Główną winę znajduję tutaj w warunkach, pełnia to zdecydowanie nie czas na mgławice. Polecam gromady :)

histogram.jpg.910feb3a1b6eadecbe4fceb7e6f9db9f.jpg

Autosave_120s_16b-RGB_ps1_LR.jpg

Edited by Mateusz_D
3 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Też. Nie dotykałem dolnego gradientu.

Trochę wyrównałem twoją wersję - co powiesz? Przy okazji - jak Wy tą czerwień tak delikatnie i sprawnie wyciągacie? Chodzi mi głównie o PS.

Untitled-3.thumb.jpg.a35ef123dfd002b3fae1a35859f0e666.jpg

8 godzin temu, alinoe napisał:

Gdyby ktoś chciał się pobawić

A moja wersja jeszcze inna. Odcedziłem trochę czerwoną zupę. Muszę powiedzieć, że zabawa niełatwa. Ale w efekcie każdemu i tak według gustu. ;)

Autosave_120s_5t_my.thumb.jpg.cae8f7afe2d73f95e187f3506111c83c.jpg

Edited by diver

Według mnie o niebo lepiej. Już nie ma tej kłującej w oczy dominanty czerwieni. Popracuj może jeszcze nad gradientami.

Przyznam, że i ja jeszcze się bawiłem tym materiałem. Super okazja do treningu, zwłaszcza widząc po wersjach innych kolegów, że da się wycisnąć więcej. Dorzucam moją drugą wersję.

Autosave_120s_16b-RGB_v3.thumb.jpg.d48e94335367a6c6dc9c3cbd45049b36.jpg

Edited by Mateusz_D
  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 12 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 21 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 130 replies
    • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
      Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
        • Like
      • 238 replies
    • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
      Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.

Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 85 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.