Skocz do zawartości

EXOS-2 GOTO - silniki działają, montaż ani drgnie


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy (i koleżanki w pierwszym rzędzie jeśli takowe są na forum), pozwólcie że się przywitam i rozpocznę od pytania które może okazać się kompletnie lamerskie - jeśli tak to przepraszam, ale przekopałem net, instrukcje Bressera i jestem w... kropce. Zdarzyło mi się kupić okazyjnie trochę sprzętu od kogoś kto nie miał o nim zielonego pojęcia, po prostu wysprzedawał rzeczy odziedziczone po kimś. W ramach tego zakupu zaryzykowałem wymieniony montaż - oczywiście nikt nie wiedział czy działa sprawnie. Zmontowałem go, podłączyłem do zasilacza 12V, pilot zgłosił się z pytaniami o datę i miejsce, a potem zasygnalizował że inicjalizacja została zakończona. Uruchamiam strzałkami na pilocie silniki - pracują. Zdjąłem zaślepki z napędów - w obu kręcą się kółka zębate. Ale montaż ani drgnie...

Czy ja coś robię źle, czy to jest jakoś odsprzęglone od zębatek i trzeba dopiero jakoś zasprzęglić? Nie wykluczam, że poprzedni właściciel tego nigdy nie uruchomił. Nie mam doświadczenia z takimi zabawkami - proszę brać pod uwagę najgłupsze błędy które mogłem popełnić :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten montaż ma sprzęgiełka cierne dokręcane tuż nad zębatką (a pod sztyftem, do ktørego przykręca się pokrętła lub cięgła.)

Taka molestowana gruba nakrętka - trzeba je mocno dokręcić aby telep się ruszył :)

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego montażu, ale może być tak, że poruszasz montażem z prędkością gwiazdową, minimalną, gdzie ruch montażu jest prawie niewidoczny.

Sprawdź czy na pilocie jest klawisz "Motor speed" lub jakoś tak. Wciśnij, a potem 9. 

Jeśli nie ma takiego klawisza poszukaj w instrukcji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takich - właśnie nie rozumiem dlaczego. Ale dzwoniłem do teleskopów.pl, gość twierdził że nie ma być i że tam gdzie jest GOTO tam nie ma mikroruchów, podobno w Sky-Watcherze też nie dają... Nie chodzą obie osie co sugerowałoby jakiś mój systemowy błąd. Muszę popatrzeć jak te dekle ściągnąć bo oczywiście nie może być tam zwykłych śrubek, muszą być jakieś dziwaczne imbusowe.

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, odwołuję alarm - mieliście rację że to się po prostu ekstremalnie wolno ruszało. Jak mnie upewniliście że blokady mają być zaciśnięte, to dopiero na spokojnie się temu przyjrzałem, bo przedtem tylko zaciskałem, zwalniałem - i wydawało się że nie ma różnicy. Serdeczne dzięki wszystkim za pomoc - może przyda się to komuś w podobnej sytuacji na przyszłość.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.