Jump to content

Problem z rezultatem stackowania


Auron84
 Share

Recommended Posts

Cześć

Nabyłem kamerkę ZWO ASI 294 MC PRO. Pogoda pozwoliła na złapanie pierwszego światła. Niestety nie wiem co robię źle (może wszystko), że wynik jest daleki od oczekiwanego. Proszę o pomoc podaję parametry zdjęcia i setupu: 

 

ZWO ASI 294 MC PRO + TS 70/400 quadruplet + IDAS LPS 

 

25 x 300s light + 10 x 300s darki Gain 130 t= -19C  

 

Stackowałem przy użyciu DSS niestety wynik stackowania z darkami, czy bez jest podobny jak na załączonym obrazku. Pojedyńczy FITS wygląda zdecydowanie lepiej, aniżeli po zestackowaniu wszystkich. 

 

Przeszedłem z DSLR na CMOS, także wszelkie Wasze uwagi są mile widziane, będę wdzięczny za pomoc. 

 

Pozdrawiam 

Marcin

 

image.png

Link to comment
Share on other sites

Koledzy, więc tak

 

Stackuje fotkę w DSS na takim przykładzie : 

 

Light Frames + dark Frames > Check all > Registered Checked Pictures > teraz sprawdzam  Stacking Parameters > omawiam zakładki: Results mam zaznaczone Standard Mode>  Lights = Average > w Dark = Median oraz Hot Pixels detection removal > Alignment=Automatic> Intermediate Files = TIFF files > w zakładce Cosmetics nie mam nic zaznaczone > Output = to standardowo.

 

Star Detection Threshold = 12%

 

W Options > Settings> RAW/FITS DDP SETTINGS mam tak w zakładce FITS Files = zaznaczone Monochrome 16 bit files.... w rozwijanym pasku Generic RGGB oraz wartości  Color Adjustment (każdy po 1.0000) oraz Adaptive Homogeneity Directed....

 

teraz zapuszczam Stack Checked Pictures 

 

Zapisuje jak zwykle bo koledzy mnie pytaliście oto jako TIFF image (16bit/ch) nowy DSS nie ma nawet możliwości zapisu w 8 bitach. 

 

Także tak wygląda moja metodologia działania. Każda pomoc mile widziana naprawdę. Z góry dziękuję  

 

 

PS. Tak z ciekawości w PS dałem opcję Auto-Tony, Auto-Kontrast i Auto-Kolor i o dziwo nie ma takiego głębi kolorów jak podczas wyciągania krzywymi na poprzednim zdjęciu, zresztą sami zobaczcie coś się zaczyna pojawiać 

link do stacka 

https://drive.google.com/open?id=1zYegrIHj7wyYTBdmwODwpu4OXHA5OHqI

Przechwytywanie.PNG

Edited by Auron84
Link to comment
Share on other sites

24 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Wszystko ok.

Popraw ostrość, koszenie, więcej materiału bo ostatnie noce fatalne.

m31.jpg

Dzięki Spirit, chapeau bas dla Twojej obróbki, to możesz mi podpowiedzieć co robię źle, że zaczynając obórkę i wyciągając krzywymi robi się "placek" a nie zdjęcie, być może coś pomijam w opisie metodologii obróbki :)  aha i co miąłeś na myśli pisząc koszenie ;) Pozdrawiam 

Link to comment
Share on other sites

Jak dobrze rozciągnięsz materiał to zobaczysz na gwiazdkach duszki i że masz skoszone gwiazdy. To może być cokolwiek złączka, ugięcie ....

Żadna obróbka. 15 minut zeby jakoś wyglądało. 

Edited by _Spirit_
Link to comment
Share on other sites

Sorki za offtopa ale szybkie pytanko, czy lepiej stackować klatki po ~3m i obrabiać w programach (uczę się na lighroomie) czy najpierw lekka obróbka każdego z nich, potem dopiero stack i na koniec finalna obróbka? Ma to jakiś sens?

Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, Artegs napisał:

Sorki za offtopa ale szybkie pytanko, czy lepiej stackować klatki po ~3m i obrabiać w programach (uczę się na lighroomie) czy najpierw lekka obróbka każdego z nich, potem dopiero stack i na koniec finalna obróbka? Ma to jakiś sens?

Poczytaj sobie na początek "Od laika do astrofotografika" https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/\

 

 

Edited by rambro
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 20.10.2019 o 10:30, Auron84 napisał:

Tak z ciekawości w PS dałem opcję Auto-Tony, Auto-Kontrast i Auto-Kolor i o dziwo nie ma takiego głębi kolorów jak podczas wyciągania krzywymi

To mi się wydaje, że Ty nie aplikujesz krzywych i poziomów bezpośrednio na warstwę, tylko jako kolejne funkcje "nad warstwą". Wtedy pojawiają się takie plamy. Jak wszystko co zrobiłeś spłaszczysz razem z warstwą, do kolejnej (CTRL+SHIFT+ALT+E), to z automatu plamy znikną. 

Edited by count.neverest
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.