Skocz do zawartości

Mare Orientale


megrez23

Rekomendowane odpowiedzi

22.10.2019                                    03:45 - 04:55 CWE

Wadowice

Seeing: AIII (II)                                       czyste niebo 

 

MAK127 SW + BINO SW + GSO PL 25

 

Pozdrawiam Jarek 

 

C.d.n.

 

20191022_130229.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legenda do szkicu z 20.10.2019. Próbuję dojść do tego, co też udało mi się zmalować. Samo gapienie się i podziwianie to za mało. To taka moja interpretacja, gdzie co powinno być widoczne. Jeśli ktoś rozpoznaje więcej, proszę się podzielić wiedzą. Tej nigdy za dużo! L.Veris i L.Autumni nie opisałem, bo to wiadomo które.  Pozdrawiam Jarek 

20191022_170507.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

26 kwietnia 2021.

Księżyc prawie w pełni, nisko nad horyzontem, spowity co jakiś czas woalem delikatnych obłoków.

 

Jak już wspominałem okres pełni jest dla mnie jedną z najlepszych okazji do „księżycowego żerowania”. Pomimo słabych warunków szukam celu przy zachodniej krawędzi Srebrnego Globu. Zastanawiam się czy poświęcić czas na rysowanie Schlütera, /którego już mam: https://astropolis.pl/topic/65658-krater-schlüter/ /czy może lepiej skierować uwagę na nowy obiekt, którego szkic będzie miał dla mnie jak zawsze walory poznawcze. Pomimo iż, libracja nie sprzyja obserwacjom Mare Orientale bez trudu można dzisiejszej nocy dostrzec łukowate ułożenie pierścieniowych struktur Montes* Cordillera oraz Montes Rook.

 

Moja uwaga skupia się na kraterze Eichstadt, który znajduje się we wschodniej części pasma Montes Cordillera. Pasmo to otacza basen uderzeniowy Mare Orientale okręgiem o średnicy 945 km. Drugim, bardziej wewnętrznym pasmem jest Montes Rook otaczający basen okręgiem o średnicy od 460 do 655 km.

 

1582023242_mapaMO.PNG.3a846e56722522076d3e9df53204d9e0.PNG

Sam krater w tych warunkach nie prezentuje się zbyt okazale, ale nie to jest najważniejsze. Za kraterem widoczne są ostre, błyszczące szczyty Monets Rook, prawdopodobnie widać zewnętrzną i wewnętrzną  cześć pierścieniowej formacji. Powyżej /na zdjęciu/ prostokątem zaznaczyłem widoczny obszar na poniższym rysunku.

 

eich.PNG.c0f18ec92a7540601dc938cba0ee964e.PNG

Szkic całej struktury Morza Wschodniego jest dla mnie raczej czymś na pograniczu „horyzontu możliwości zdarzeń”, dlatego spróbuję co jakiś czas prezentować jego fragmenty.

 

Krater Eichstadt ma średnicę 49 km i głębokość 4,9 km. Nazwa krateru pochodzi od nazwiska niemieckiego matematyka i astronoma Lorentza Eichstadta.

 

*montes – pasmo górskie

 

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 4
  • Kocham 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

17.01.2022.

W końcu chwila na którą tak długo czekałem, czyli Księżyc zbliżający się do pełni. Tym razem mogłem obserwować lśniące w promieniach Słońca długie górskie łańcuchy, otaczające pierścieniem Mare Orientale. Montes Rook, bo o nich mowa, z każdą chwilą uwidaczniały wyraźniej swoje strome stoki skrywając chciwie przed moim wzrokiem Jezioro Wiosny (Lacus Veris). Niestety moja ułomność zmusiła mnie do narysowania tylko niewielkiego fragmentu tej fascynującej formacji nieopodal Jeziora Jesieni.


Jezioro Jesieni (Lacus Autumni), to małe morze księżycowe w pobliżu Mare Orientale o średnicy 183 km, którego nazwa została zatwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w roku 1970.

 

             594419312_LacusAutumnii_1.PNG.fe42dae4bf92a74f4a9df3539bb4d40d.PNG         1879620535_LacusAutumnii.png.2d45b2f655a40dadf31e9d423f15d9c0.png

 

Teraz muszę czekać cierpliwie na kolejną okazję, żeby przy sprzyjającej libracji zanurzyć się głębiej w ten rejon.

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

15.05.2022.

 

Tym razem opis, rzekłbym taki szkic słowny.

 

Księżyc blisko pełni, zawieszony nisko nad horyzontem i ciepły majowy wieczór zwiastujący słabe warunki seeingowe. W powietrzu unosi się atmosfera pełna oczekiwania na nadchodzące zaćmienie.

 

To niewątpliwie bardzo dobra okazja żeby zerknąć na Morze Wschodnie. ED-ek już nie „setka” czeka na balkonie w pełnej gotowości bojowej. Po 21-ej zaczynam od najdłuższej ortezy (tak tłumaczy Tłumacz Google teksty z CN), czyli 18mm. Ku memu zdziwieniu nie jest najgorzej, czasem tylko turbulencje powietrza powodują że, brzeg tarczy Księżyca zabarwia się na czerwono jakby Edek nie był Edkiem. Mieszam w wyciągu po kolei 18, 12.5, 9 i 7, tam i z powrotem, a widok tego na co polowałem jest bardzo, bardzo zadowalający.

 

Pomimo iż, nasz Sąsiad nie wychyla się w korzystnej libracji widok jest na tyle czytelny i wyrazisty, że nawet dla laika* byłoby oczywiste, że to na co patrzy jest pierścieniową strukturą skrzętnie schowaną przez wzrokiem ziemskiego obserwatora.

 

Pierwszy raz mam taki widok:

 

„Wyraziste pasmo Montes Cordillera, wychodzące nad kraterem Schlüter, wyglądającym jak spłaszczony mnich nakryty kapturem, biegnące dalej na południe stycznie do krateru Eichstadt, by w końcu uwidocznić się przy kraterze Krasnov. Ten ostatni jest bardzo charakterystyczny dzięki kraterom A oraz B, które wyraźnie odcinają się od tła swoim jasnym kolorem. Nad pasmem Cordillera wyraźnie widoczne poszarpane szczyty Montes Rook lśniące w promieniach Słońca jak sztylety”.

 

Krater Krasnov to kolejne moje nowe odkrycie na Srebrnym Globie.

 

Dla unaocznienia tego co opisałem zamieszczam zdjęcie z netu Marka Radice’a wykonane 26.02.2021.

 

orintale.PNG.7c379bdc1c55795f18db43e686cca160.PNG

 

*zabrzmiało, jak sam bym nim nie był!

 

Pozdrawiam Jarek

 

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.