Skocz do zawartości

M52 (NGC7654) Sól i Pieprz


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny wieczór bez gwiazd. Więc kolejny materiał ze skromnego archiwum.

M52 leży z dala od głównego rysunku Kasjopei, w pobliżu granicy z Cefeuszem. Bardzo niedaleko leży ładna mgławica C11 (Bąbel), która jednak z M52 raczej w kadrze mi się nie zmieści. Będzie więc pewnie obiektem innej sesji.

"Sól i Pieprz", może dlatego, że pośród rozsypanych ziarenek białej soli można dostrzec mniejsze ziarenka pomarańczowego pieprzu? Z pewnością nie jest to pieprz czarny. ;)

W kadrze nie ma żadnej gwiazdki na tyle jasnej, żeby można było dostrzec ją gołym okiem.  Najjaśniejsza HIP115661 to mag 7,8.

Oznaczona HIP115542 jest gwiazdą wielokrotną. Jej główny składnik A ma jasność mag 8,4 i typ widmowy F (biało-żółty). W jego pobliżu można pokusić się odnalezienie np. składnika B o jasności mag 10,6 w separacji ok. 44". Która to gwiazdka? ;)

 

UNC 1000/f5, ZWO ASI294 Pro, filtr Astronomik CLS

Zbieranie: APT, 60 x 60 s, gain 120, temp. 0 st.

Obróbka: DSS i PIX, crop do 3600x2700

M52_crop_3600_2700_resize_2000.thumb.jpg.41513789e08e011a75e2a4868678a44d.jpg

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Merarem napisał:

Diver pozwolę sobie na mały off top.

Czy jest gdzieś jakiś manual jak pozbyć się tego rdzawego odcienia, który powstaje przy fotografii przez CLS  zamiast żółtego koloru?

Nie ma sprawy, to ciekawy off top. Masz podobne doświadczenia z CLS?

Muszę przyznać, że dla mnie uzyskanie ładnego żółtego koloru na fotkach jest dość trudne. Nie wiem jednak, czy to rzeczywiście kwestia stosowania filtru CLS. Może tak być, bo CLS wycina radykalnie światło z zakresu ok. 550-630 nm.

widmo_swiatla_bialego.jpg.bd70ff2976c85453f85475cbe09cfa00.jpg

Astronomik_CLS_charakterystyka.png.7f64e59afb12559bd3ae24f1fd10b37c.png

Żeby jednak potwierdzić tę tezę, muszę zebrać trochę materiału tego samego obiektu bez CLS. Pewnie będę próbował takie próby przeprowadzać.

Nie mam niestety  żadnego "manuala" z receptą. Moje doświadczenie w obróbce fotek astro jest stosunkowo niewielkie. Jedno jednak wiem: trudno uzyskać na fotce kolor, którego nie ma w materiale.

Coś za coś. CLS pozwala mi na pozbycie się żółtego nierównomiernego tła, które daje mi poświata lamp sodowych na mojej ulicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ryszardo napisał:

A może w takiej sytuacji warto zrobić wersję szlachetną? - B&W...osobiście bardzo je  lubię, to takie stare klimaty.

No to specjalnie dla Ciebie @ryszardo wersja "szlachetna". ;) Pozbawia nas ona wiedzy o prawdopodobnych kolorach obiektów, ale niewątpliwie pobudza wyobraźnię. No i znika problem fałszowania kolorów kosmosu.M52_crop_3600_2700_resize_2000_bw.thumb.jpg.c212207945f0f3553c4a241050921f07.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem dwóch rodzajów filtrów z OSC. Jeden to Astronomik CLS a drugi to IDAS LPS P2.

W obydwóch wypadkach występuje ten efekt rdzy zamiast żółtego koloru.

Póki dało się fotografować bez tych filtrów OSC był ok ale mam coraz większy problem z ciemnym niebem.

Powoli zostaje tylko kamera mono i filtry wąskopasmowe.

Być może istnieje jakaś matematyczna metoda aproksymowania straconej informacji z kanałów G i R dla kamer OSC.

Na ten moment eksperymentuję z filtrem Hb dla kanału B, OIII kanału R i Ha dla czerwieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.