Skocz do zawartości

Jaka jest roznica miedzy teleskopem Dobsona A Newtona


Meiser

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, isset napisał:

To jakiś fejk chyba :g:

Niekoniecznie, sam przez długi czas na początku zainteresowania nie wiedziałem o co chodzi. Ludzie pisali, polecam: Synte / Dobsona / Newtona. Miałem totalny mętlik w głowie :) 

 

EDIT: dopiero teraz zauważyłem, że ten użytkownik ma więcej niż 10 postów :D 

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż może to podstęp... :matrix: bo sam kiedys podawałem linka, w którym pan Dobson wypowiadał się, iz do jego montażu powinny być dawane Newtony o cienkim lustrze czy cos w tym stylu, ale takiego podziału w praktyce nikt dzisiaj nie stosuje. Generalnie mówi sie Newton na Dobsonie, a popularnie każdy Newton na Dobsonie to "Dobson"...

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosił mnie o to aby zapytać znajomy.  Sam nie potrzebuje jak narazie  teleskopu nr 3 . A że akurat ani z Newtonami ani z Dobsonami nie miałem nigdy doczynienia nie chciałem  to wprowadzać w błąd  więc zapytałem.  Teraz sam jestem już bogatszy  o kolejny kawałek wiedzy  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony dobrze, że powstał temat, za kilka chwil po wygooglowaniu frazy zapewne wynik będzie w czołówce, także każdy szukający będzie miał odpowiedź :) 

 

ps dodam jeszcze, że długo nie wiedziałem co znaczy DS :) 

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, dexter77 napisał:

Z drugiej strony dobrze, że powstał temat, za kilka chwil po wygooglowaniu frazy zapewne wynik będzie w czołówce, także każdy szukający będzie miał odpowiedź :) 

 

ps dodam jeszcze, że długo nie wiedziałem co znaczy DS :) 

Wszystkiego  się nigdy  nie  wie  . Tak to juz jest  i całe życie  trzeba  się  uczyć  . Oczywiście  Dzięki Wielkie  wszystkim za informację  .

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Winter napisał:

Polska trudny język. Ciężko się czyta twoje wypowiedzi.

Mnie nigdy nie przestaną fascynować podwójne i potrójne spacje, trzeba miec dużo siły woli i samozaparcia. Już nawet pomijając te stawiane przed znakami interpunkcyjnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JSC napisał:

Chociaż może to podstęp... :matrix: bo sam kiedys podawałem linka, w którym pan Dobson wypowiadał się, iz do jego montażu powinny być dawane Newtony o cienkim lustrze czy cos w tym stylu, ale takiego podziału w praktyce nikt dzisiaj nie stosuje. Generalnie mówi sie Newton na Dobsonie, a popularnie każdy Newton na Dobsonie to "Dobson"...

Tak, chodziło także o lustra i sposób ich mocowania ( konstrukcji  oprawy). Miał być jak najprostszy, polegało to na naklejaniu na sklejkę dużej ilości elastycznych podkładek - bez wag itp. Na tym kładło się lustro - mogło być cienkie w stosunku do średnicy. . Podparcie boczne było na pasku. Cała rzecz miała na celu tanie wykonanie dużego teleskopu do obserwacji wizualnych, przy  powiększeniach minimalnych dla danej średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ryszardo napisał:

Tak, chodziło także o lustra i sposób ich mocowania ( konstrukcji  oprawy). Miał być jak najprostszy, polegało to na naklejaniu na sklejkę dużej ilości elastycznych podkładek - bez wag itp. Na tym kładło się lustro - mogło być cienkie w stosunku do średnicy. . Podparcie boczne było na pasku. Cała rzecz miała na celu tanie wykonanie dużego teleskopu do obserwacji wizualnych, przy  powiększeniach minimalnych dla danej średnicy.

Czyli z założenia miał to być teleskop do DS-ów jeśli dobrze rozumiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, anatol napisał:

Czyli z założenia miał to być teleskop do DS-ów jeśli dobrze rozumiem. 

Chyba nie do końca jeśli wady optyki (wynikającej z podparcia lustra) wychodziły już ledwo powyżej minimalnego powiększenia ...

Akurat poprawna cela nie stanowi istotnej części wydatków przy budowie Newtona nawet jeśli ją u kogoś zamawiasz ...

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcje Dobsona oczywiście ewoluowały, dotyczyło to zwłaszcza oprawy lustra tak, że obecnie " teleskop Dobsona" to na ogół Newton na tym specyficznym montażu skrzyniowym.

Jego modyfikacje to już montaże alt-az. :sunsmiley:

Nawiasem mówiąc, to przy własnoręcznym wykonaniu wszystkie elementy Newtona są tanie i akurat dobra cela do cienkiego zwierciadła wcale tańsza od lustra nie mus być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.