Jump to content
Meiser

Jaka jest roznica miedzy teleskopem Dobsona A Newtona

Recommended Posts

Witam  Proszę  o wyczerpujące  informacje  na temat jaka różnica jest między teleskopem Newtona A Dobsona  . W obu przypadkach chodzi o 10 cali  . 

Tym, że jedno jest teleskopem a drugie montażem :D

• Like 4
  • Haha 1

Dobson, to inaczej mówiąc montaż skrzynkowy, na którym ustawia się teleskop Newtona i obserwuje niebo...

EDIT: Karol był pierwszy :emotion-5:

Edited by kjacek

To jakiś fejk chyba :g:

6 minut temu, isset napisał:

Niekoniecznie, sam przez długi czas na początku zainteresowania nie wiedziałem o co chodzi. Ludzie pisali, polecam: Synte / Dobsona / Newtona. Miałem totalny mętlik w głowie :) 

EDIT: dopiero teraz zauważyłem, że ten użytkownik ma więcej niż 10 postów :D 

Edited by dexter77

Ale Meiser ma już astrobudke i dwa teleskopy. Jeden do astrofoto, drugi do wizuala. Więc raczej nie jest na początku zainteresowania :-)

Edited by isset
  • Like 1

2 minuty temu, dexter77 napisał:

EDIT: dopiero teraz zauważyłem, że ten użytkownik ma więcej niż 10 postów

O to właśnie chodzi :D

8 minut temu, isset napisał:

Nie... to Meiser...

• Like 1
  • Haha 4

Chociaż może to podstęp... :matrix: bo sam kiedys podawałem linka, w którym pan Dobson wypowiadał się, iz do jego montażu powinny być dawane Newtony o cienkim lustrze czy cos w tym stylu, ale takiego podziału w praktyce nikt dzisiaj nie stosuje. Generalnie mówi sie Newton na Dobsonie, a popularnie każdy Newton na Dobsonie to "Dobson"...

Edited by JSC
  • Like 1

Poprosił mnie o to aby zapytać znajomy.  Sam nie potrzebuje jak narazie  teleskopu nr 3 . A że akurat ani z Newtonami ani z Dobsonami nie miałem nigdy doczynienia nie chciałem  to wprowadzać w błąd  więc zapytałem.  Teraz sam jestem już bogatszy  o kolejny kawałek wiedzy  .

Z drugiej strony dobrze, że powstał temat, za kilka chwil po wygooglowaniu frazy zapewne wynik będzie w czołówce, także każdy szukający będzie miał odpowiedź :) 

ps dodam jeszcze, że długo nie wiedziałem co znaczy DS :) 

Edited by dexter77

28 minut temu, dexter77 napisał:

Z drugiej strony dobrze, że powstał temat, za kilka chwil po wygooglowaniu frazy zapewne wynik będzie w czołówce, także każdy szukający będzie miał odpowiedź :) 

ps dodam jeszcze, że długo nie wiedziałem co znaczy DS :) 

Wszystkiego  się nigdy  nie  wie  . Tak to juz jest  i całe życie  trzeba  się  uczyć  . Oczywiście  Dzięki Wielkie  wszystkim za informację  .

Edited by Meiser

2 godziny temu, astrokarol napisał:

Tym, że jedno jest teleskopem a drugie montażem :D

....  montażem azymutalnym  .

Polska trudny język. Ciężko się czyta twoje wypowiedzi.

• Like 1
  • Haha 1

16 minut temu, Winter napisał:

Polska trudny język. Ciężko się czyta twoje wypowiedzi.

Mnie nigdy nie przestaną fascynować podwójne i potrójne spacje, trzeba miec dużo siły woli i samozaparcia. Już nawet pomijając te stawiane przed znakami interpunkcyjnymi.

2 godziny temu, JSC napisał:

Chociaż może to podstęp... :matrix: bo sam kiedys podawałem linka, w którym pan Dobson wypowiadał się, iz do jego montażu powinny być dawane Newtony o cienkim lustrze czy cos w tym stylu, ale takiego podziału w praktyce nikt dzisiaj nie stosuje. Generalnie mówi sie Newton na Dobsonie, a popularnie każdy Newton na Dobsonie to "Dobson"...

Tak, chodziło także o lustra i sposób ich mocowania ( konstrukcji  oprawy). Miał być jak najprostszy, polegało to na naklejaniu na sklejkę dużej ilości elastycznych podkładek - bez wag itp. Na tym kładło się lustro - mogło być cienkie w stosunku do średnicy. . Podparcie boczne było na pasku. Cała rzecz miała na celu tanie wykonanie dużego teleskopu do obserwacji wizualnych, przy  powiększeniach minimalnych dla danej średnicy.

Świetne pytanie, na miarę dzisiejszych możliwości zdobywania informacji i wyciągania z nich wniosków 

• Like 1
  • Haha 2

2 godziny temu, ryszardo napisał:

Tak, chodziło także o lustra i sposób ich mocowania ( konstrukcji  oprawy). Miał być jak najprostszy, polegało to na naklejaniu na sklejkę dużej ilości elastycznych podkładek - bez wag itp. Na tym kładło się lustro - mogło być cienkie w stosunku do średnicy. . Podparcie boczne było na pasku. Cała rzecz miała na celu tanie wykonanie dużego teleskopu do obserwacji wizualnych, przy  powiększeniach minimalnych dla danej średnicy.

Czyli z założenia miał to być teleskop do DS-ów jeśli dobrze rozumiem. 

42 minuty temu, anatol napisał:

Czyli z założenia miał to być teleskop do DS-ów jeśli dobrze rozumiem. 

Chyba nie do końca jeśli wady optyki (wynikającej z podparcia lustra) wychodziły już ledwo powyżej minimalnego powiększenia ...

Akurat poprawna cela nie stanowi istotnej części wydatków przy budowie Newtona nawet jeśli ją u kogoś zamawiasz ...

Edited by astrokarol

polecam zobaczyć i posłuchać

• Like 2

41 minut temu, wiatr napisał:

No rzeczywiscie niezle 

6 godzin temu, cyberboss napisał:

Znajdź 3 różnice:

image.png.6ab3cd1d5c7b2b662f79e835ba7d9680.pngimage.png.367ca7ca36bd1fd7ed8d25cf77a248c3.png

no nieee, bądźmy precyzyjni, pytanie było inne!

teleskop newtona:

NewtonsTelescopeReplica.jpg.a399b90b4374ec437428270cad43c6ce.jpg

teleskop dobsona:

460906110_JohnDobsonandhis24inchCraterLake1981.jpg.fcee2e036b46e02551c54ee3710122fc.jpg

Konstrukcje Dobsona oczywiście ewoluowały, dotyczyło to zwłaszcza oprawy lustra tak, że obecnie " teleskop Dobsona" to na ogół Newton na tym specyficznym montażu skrzyniowym.

Jego modyfikacje to już montaże alt-az. :sunsmiley:

Nawiasem mówiąc, to przy własnoręcznym wykonaniu wszystkie elementy Newtona są tanie i akurat dobra cela do cienkiego zwierciadła wcale tańsza od lustra nie mus być.

5 godzin temu, wiatr napisał:

dzięki

teraz przyśnią mi się koszmary

pozdrawiam