Skocz do zawartości

Guiding DEC do Star Adventurer


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

Na prośbę @Kajetan wrzucam parę informacji na temat projektu, nad którym teraz pracuję wolnej chwili (czyli mniej więcej między 2 a 3cią w nocy ;) ). Pomysł był w głowie odkąd kupiłem SW SA, ale Kajetan natchnął mnie, żeby go przenieść z głowy na papier i dalej jako gotowy projekt :)

 

Tak jak pisałem w wątku Kajetana 

Zaprojektowałem i wydrukowałem L-kę do zamocowania silnika krokowego, do tego dałem sprzęgiełko i całość podpiąłem pod mikrokontroler. W tym momencie jeden obrót silnika trwa około 40 minut, co przy uwzględnieniu przełożenia ślimaka daje nam prędkość mniej więcej 0.5x sidereal, w sam raz do guidingu :)

Oprócz gniazda guidera ST4 dodałem dwa przyciski, które umożliwią płynne zmienianie DEC z większą prędkością.

 

Praktycznie wszystko już jest, program na mikrokontroler działa in vitro, muszę tylko sklecić rozdzielony kabel lub rozdzielacz do gniazda RJ12, czyli portu ST4 i można zacząć testy :)

 

image.png.807458028e38671482d0493c235b91f6.png

 

image.png.c59592dce4c8b47a8111a073e20bad4e.png

 

image.png.5f8f99a0c49ea06a90b5419dce39f489.png

  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak będzie wyglądać "backlash" dla tej osi. Trochę luzów na przekładni krokowca (kiedyś rozbierałem taki silnik - tam chyba jest przełożeni na trzech zębatkach) + spory luz na samej osi DEC. Poza tym w moim SA oś DEC chodzi raczej ciężko - to jest silnik z przekładnia, ale mały ... czy nie będzie się blokował? 

 

Mimo sporych wątpliwości z ciekawością będę śledził rozwój tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, DexterX napisał:

Ciekawe jak będzie wyglądać "backlash" dla tej osi. Trochę luzów na przekładni krokowca (kiedyś rozbierałem taki silnik - tam chyba jest przełożeni na trzech zębatkach) + spory luz na samej osi DEC. Poza tym w moim SA oś DEC chodzi raczej ciężko - to jest silnik z przekładnia, ale mały ... czy nie będzie się blokował? 

 

Mimo sporych wątpliwości z ciekawością będę śledził rozwój tematu.

W swoim egzemplarzu nie zauważyłem luzów na osi DEC, reaguje natychmiast. Co do ciężkiego chodzenia to wystarczy nie dokręcać na maksa ;)

Edytowane przez Kajetan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kajetan napisał:

Super! 

To zadam pytanko, jak z poborem prądu? Da się to bez problemu zasilić z usb? 

Spokojnie z USB pociągnie, nawet teraz przy testach jest wpięte tylko w USB :)

 

3 minuty temu, DexterX napisał:

Ciekawe jak będzie wyglądać "backlash" dla tej osi. Trochę luzów na przekładni krokowca (kiedyś rozbierałem taki silnik - tam chyba jest przełożeni na trzech zębatkach) + spory luz na samej osi DEC. Poza tym w moim SA oś DEC chodzi raczej ciężko - to jest silnik z przekładnia, ale mały ... czy nie będzie się blokował? 

 

Mimo sporych wątpliwości z ciekawością będę śledził rozwój tematu.

Ależ ja mam te same wątpliwości, ale od czegoś trzeba zacząć ;)

Docelowo chciałbym zrobić to przez koła pasowe i malutki silnik krokowy bez przełożenia. Co do siły silnika względem osi DEC SA, to spokojnie daje radę, nawet przy największych prędkościach (15 RPM).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do prądu - teoretycznie to moc silnika 28BYJ to 500 mW (5V, 50ohm P=U^2/R). Realnie nawet mniej.  Bezpośrednio z normalnego laptopa pociągnie, ale już z HUBa albo z taniego chińskiego tabletu - niekoniecznie. Wiem z doświadczenia. Robiłem ostatnio focuser do obiektywów CANONA (gotowy projekt z sieci). Przy HUBIE Mikrokontroler rozłączał się podczas pracy silnika. Tamten projekt robiony był na Arduino Nano - jest tam dodatkowy pin VCC idący na stabilizator 5V akceptujący teoretycznie nawet do 20V. Podpiąłem tam zewnętrzne zasilanie +12V. Jeśli się nie podepnie 12V, to całość jest zasilana z USB. Po podpięciu dodatkowego zasilania, główne obciążenie nie idzie już z portu komputera, tylko z 12V przez stabilizator. 

Edytowane przez DexterX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, Kajetan said:

W swoim egzemplarzu nie zauważyłem luzów

W tym jest pies pogrzebany. Miałem 3 egzemplarze SWA i w tylko jednym dało się w miarę te luzy zlikwidować (kosztem dużego oporu)

Czyli loteria - trzeba sprawdzać przed zakupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Drobna, a w sumie może nie taka drobna aktualizacja :)

 

Mam już gotowe rozwiązanie techniczno-mechaniczne, dodatkowo elektronika została przetestowana "na sucho" przy pomocy opcji Ręczny guiding w PHD2 i montaż wraz z moim dodatkiem reaguje poprawnie na wszystkie sygnały. 

Kolejny etap to testy pod niebem, mam nadzieję, że już niedługo :)

 

IMG_20191031_224805.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.