Skocz do zawartości

Pierwsze światło - NGC 6888 Crescent Nebula z ASI1600MM


Gość M.M.M.

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to epilog tego wątku, w którym pytałem Was, co dalej po DSLR. 

Wywiązała się dyskusja za i przeciw zmianom, z szeregiem dobrych argumentów po obu stronach. 

Postanowiłem dać na wstrzymanie, lato jakoś przeleciało, a myśl wróciła :)

Ostatecznie zdecydowałem się na kolejny krok - kamera mono. 

Niewiele zabrakło a stałbym się posiadaczem oferowanej w zeszłym tygodniu QHY9 z kołem, ostatecznie nic nie wyszło, ale już było za późno :) Byłem zdecydowany na sprzęt. 

 

Stanęło na ASI1600 MM-PRO z kołem EFW 8x1,25" - kasy starczyło już tylko na jakieś tanie filtry LRGB i filtr H-Alfa 7nm Baadera. Instalacja przebiegła dość banalnie, chociaż nie udało mi się wkręcić kamery tak, żeby wyrównała się dokładnie z kołem - koło jest obrócone o ok 30 stopni. Użyłem załączonych podkładek, ale żadna kombinacja nie zdała egzaminu- miałem albo -30st albo + 30/+150 (przy użyciu trzech podkładek). No nic- to zostawiam na później. 

Pierwsze łączenie skończyło się fiaskiem, komp wykrył tylko ASI i Polemastera, montaż i focuser nie działał- przełożenie wtyczek do innych portów załatwiło sprawę. 

Potem jeszcze krótka zabawa z kołem, ustawienie ostrości - chwilkę to zajęło niestety... no i nie pozostało nic innego jak zacząć robić zdjęcia. 

Na pierwszy ogień poszła NGC 6888- Crescent Nebula . Użyłem filtru H-alfa i puściłem krótką sesję. 

Wnioski na szybko: 

- to jest jednak inna liga w porównaniu do niemodowanego DSLR. Czułość tej kamery i rozdzielczość jest dla mnie sporym zaskoczeniem in plus.Chłodzenie robi swoje 

- ciężko będzie w jedną noc zebrać materiał dla jednego obiektu

- trzeba pomyśleć o SGP, APT ma prawie wszystko ale nie potrafi ostrzyć w sekwencji

To co pokazuję to :

1. Jedna klatka 180 sek, gain 140 -poniżej

 

2. Gdyby się komuś chciało pokazać co można z tego wyciągnąć- na szybko zrobiony stack 15x180s H-alfa, 50 bias, 20 dark i 15 flat.

stack

 

Dzisiaj rejestrowałem kolejne klatki, powinno dojść 50x180s H-alfa. Gain 140. Wyciągnięte w gimpie na szybko. 

Jest zaszumione ale ziarno to mi się podoba. nie jest to brzydki szum jak w moim Canonie. 

Trzeba się zabrać za naukę postprocessingu :) 

Crescent jpeg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, M.M.M. napisał:

Ostatecznie zdecydowałem się na kolejny krok - kamera mono. 

Ja nie zdecydowałem się na mono. Wizja kilkukrotnego zbierania klatek z filtrami i żmudnej obróbki mnie przeraziła. Poszedłem na amatorską łatwiznę. :mellow:

Gratuluję odwagi w wyborze kamerki i życzę wytrwałości w pasji oraz wielu udanych fotek. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po 2 sesjach, nazbierałem 55x180s Ha. Dzisiaj zanosi się na kolejną ładną noc u mnie, więc będę mógł złapać kolejne 2-3h sygnału (potem cel ucieknie za drzewa). 

Chciałem się Was zapytać o poradę- poświęcić na zbieranie Ha w dalszym ciągu, czy złapać RGB i skleić do końca zdjęcie w kolorze HaRGB? 

Jakie są ogólne proporcje na kanał w jakich powinienem łapać sygnał LRGB lub HaRGB ? Nie mam na razie filtrów S i O. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, _Spirit_ napisał:

Zrób minimum 100x 180s Ha. Jak masz dobre niebo złap kolor a Ha możesz dozbierać nawet przy niewielkim księżycu.

RGB robiłem 30x2min na kanał.

Robiłeś 60 min RGB łącznie do 300 min H/L  ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Udało się zebrać 83x180s, próbowałem w międzyczasie RGB ale wyszła jakaś kaszana - to były 2 noce z największą mgłą od wielu tygodni. 

Ręcznie skalibrowane i zintegrowane w pixie, lekkie odszumianie i wyostrzenie w trakcie nauki pixa. Tło średnio wyszło, ale na razie nie wiem jak sobie z tym poradzić. 

EDIT: nie podobał mi się ten crop , zmieniłem na prawie pełny kadr, odciąłem tylko artefakty po stackingu

 

 

Crescent_newest_stack_NR_Sharp_crop_2.jpg

Edytowane przez M.M.M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie nadaje się do składania HaLRGB. Takie tło jest nie do ogarnięcia - mam wrażenie że to są artefakty po odszumianiu?

Gwiazdki przy okazji też swoje dostały...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak to wygląda, niestety. Trochę jakby brakowało ostrości również w klatkach robionych ostatnio. Z czego wynika to 'pęcznienie' gwiazd ? 

 Nieodszumiany stack wygląda tak, jakby się komuś chciało zobaczyć co można z niego wycisnąć https://ufile.io/5lisi5ua

 

Natomiast jpeg z niego tak jak poniżej 

Crescent newest stack jpeg.jpg

Edytowane przez M.M.M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, _Spirit_ napisał:

Podobno filtry wąskopasmowe od ZWO są takie sobie bo ostrość masz dobrą. Na średnich i małych gwiazdach FWHM 2,0 - 1,9.

Ha mam Baadera, nie mam jeszcze O i S. LRGB to za to jedna wielka zagadka, kupiłem jakieś SVbony latem na aliexpress :D no i z nich wychodzi masaakra, panie.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, nie chcę spajków :) Natomiast co do filtrów, ZWO są najtańsze, potem jest Baader, Astronomik itd- czy one się aż tak od siebie różnią  ? Na ten moment wiem, że na pewno ceną, czasami 2x :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.