Skocz do zawartości

PRIMALUCELAB SESTO SENSO robotic focusing motor


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Mam już dość ciągłego biegania do teleskopu w celu korekty ostrości. Poszukałem więc sobie narzędzia wsparcia.

https://www.primalucelab.com/astronomy/focusers/sesto-senso-robotic-focusing-motor.html

sesto_senso_motorizzazione_robotica_per_focheggiatori.jpg.aad754dffb137a55823948ce495d6fb4.jpg

 

Jestem po pierwszych "biurkowych" testach tego urządzenia. Sterowniki działają bez zarzutu, również te do platformy ASCOM. APT bez problemu czyta ten sterownik i obsługuje urządzenie. Mofocuser wygląda na solidnie i starannie wykonany.

Problem oczywiście w setupie kablowym: załączone kable USB i zasilający nijak nie pasują do mojej rzeczywistości. Więc zabrałem się za niezbędne zmiany w tym zakresie.

 

Do motofocusera dokupiłem również czujnik temperatury, który umożliwia automatyzację regulacji ostrości w zależności od zmian w temperaturze otoczenia. Jak to zadziała, zobaczymy.

Niebawem motofosuer trafi na wyciąg, a gdy w końcu niebo pokaże gwiazdy, zostanie przetestowany w praktyce.

 

Jeszcze tylko krótka dygresja na temat źródła dostawy. Najpierw urządzenie zamówiłem w teleskop-express.de, gdzie był oznaczony jako "in-stock". Po jedenastu dniach oczekiwania na produkt, który wg oferty był na stanie czyli do wysyłki od ręki, moje zamówienie miało stale magiczny status "processing". Straciłem cierpliwość, anulowałem zamówienie i zażądałem zwrotu pieniędzy.

Zamówienie złożyłem u włoskiego producenta, który je natychmiast zrealizował.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem go przez 3 dni i odesłałem do sklepu. Przerobiłem wiele napędów do fokuserow, ale ten to najgorszy jaki miałem. Największą wadą jest (być może coś się już do dzisiaj zmieniło) brak możliwości użycia sprzęgła helikalnego. W zestawie miałem kilka adapterów do połączenia na sztywno z osią mojego wyciągu, ale nie bylem w stanie tego idealnie ustawić, tak, aby os wyciągu zgrała się z osią napędu.  Bez tego w trakcie ruchu cały napęd dostawał takiego "bicia", ze  nie był w stanie normalnie pracować. Dodatkowo sprawę utrudniał specjalny adapter do mojego wyciągu (Feather Touch). Drugiego dnia przestał całkowicie dzialac (po aktualizacji oprogramowania, problem znany i opisywany przez innych użytkowników m.in. na CN).

Byc może będziesz miał więcej szczęścia/umiejętności niż ja w jego poprawnej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za krytykę, ale bardzo jestem zdziwiony że nie zainwestowałales w rodzima myśl techniczna. 

Silnik z uchwytem od Dream Focusera oraz Astrolink 4mini to mój niezawodny zestaw w 2 setupach. 

W kieszeni zostaje mniej więcej połowa z tego co wydałes. 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, diver napisał:

teleskop-express.de, gdzie był oznaczony jako "in-stock"

Jak zamawiasz coś w TS czy AS, to zawsze najlepiej zadzwoń, albo napisz @, żeby się upewnić. Bo może być status "kurier czeka pod drzwiami", a sklep dopiero z Chin ciągnie sprzęt.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.10.2019 o 07:46, Tomasz_Habaj napisał:

Byc może będziesz miał więcej szczęścia/umiejętności niż ja w jego poprawnej instalacji.

Dziś po wykonaniu odpowiedniego kabla zasilającego motofocuser zamontowałem do wyciągu. Mój wyciąg (TS UNCN2 V-Power 2") w Newtonie to standard wymiarowy, więc z montażem żadnego problemu nie było. Napęd montuje się bez żadnych dodatkowych adapterów.

 

primaluce_sesto_senso.jpg.9ccb5ac63f6a20bb764b33e86e1fdf26.jpg

 

Praca napędu jest płynna, przy prawidłowym wycentrowaniu osi żadnego bicia nie ma. Więc może mam więcej szczęścia niż Ty. ;)

Teraz czekam na pogodne niebo, żeby przetestować urządzenie "w boju" z zamontowanym czujnikiem temperatury.

 

W dniu 23.10.2019 o 07:46, Tomasz_Habaj napisał:

Drugiego dnia przestał całkowicie dzialac (po aktualizacji oprogramowania, problem znany i opisywany przez innych użytkowników m.in. na CN).

Po aktualizacji jakiego oprogramowania?

 

W dniu 23.10.2019 o 07:46, Tomasz_Habaj napisał:

Przerobiłem wiele napędów do fokuserow, ale ten to najgorszy jaki miałem.

Skoro Primaluce był najgorszy, to który jest najlepszy? Pewnie ten który masz obecnie. Czyli jaki masz obecnie? ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.10.2019 o 08:18, Tayson napisał:

Sorki za krytykę, ale bardzo jestem zdziwiony że nie zainwestowałales w rodzima myśl techniczna. 

Nie ma sprawy @Tayson. Może nie szukałem zbyt intensywnie, ale istnienie tego rodzimego o którym piszesz nie zostało przeze mnie zauważone. Więc wybacz mi proszę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, diver napisał:

Dziś po wykonaniu odpowiedniego kabla zasilającego motofocuser zamontowałem do wyciągu. Mój wyciąg (TS UNCN2 V-Power 2") w Newtonie to standard wymiarowy, więc z montażem żadnego problemu nie było. Napęd montuje się bez żadnych dodatkowych adapterów.

Praca napędu jest płynna, przy prawidłowym wycentrowaniu osi żadnego bicia nie ma. Więc może mam więcej szczęścia niż Ty. ;)

Teraz czekam na pogodne niebo, żeby przetestować urządzenie "w boju" z zamontowanym czujnikiem temperatury.

No to super. Mi się nie udało. Jak już pisałem, sprawę utrudniał fakt użycia dodatkowego adaptera, a to kolejny element, który musi być idealnie wycentrowany (w sumie 6 punktów regulacji).

8 godzin temu, diver napisał:

Po aktualizacji jakiego oprogramowania?

Po aktualizacji oprogramowania ze strony producenta.

8 godzin temu, diver napisał:

Skoro Primaluce był najgorszy, to który jest najlepszy? Pewnie ten który masz obecnie. Czyli jaki masz obecnie?

Najlepszy jaki miałem, to był FLI Atlas. I nie, nie używam go obecnie. Teraz mam napęd firmy Pegasus Astro. Ma swoje wady, dlatego pewnie za jakiś czas zamienię go na coś dedykowanego pod mój fokuser. Tym bardziej, ze już wcześniej miałem taki tandem: fokuser FT+napęd Starizona Microtouch. Choć teraz, jeśli się już zdecyduje na wymianę, to będzie to Optec lub napęd producenta mojego fokusera, czyli Starlight Instruments.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Tomasz_Habaj napisał:

No to super.

Dziś przeprowadziłem pierwsze testy na gwiazdkach. Motofocuser współpracuje z APT bez problemu, więc zamiast biegać do teleskopu klikam sobie strzałeczki w interfejsie APT. Nie wiem czy jest super, ale założony cel został osiągnięty.

Podłączyłem również czujnik temperatury, ale nie zauważyłem, żeby napęd automatycznie zmieniał położenie wyciągu. Może nie było aż tak dużych różnic temperatur: podczas testów temperatura wahała się w granicach 8,5 - 9 stopni. A może jeszcze czegoś w setupie nie ustawiłem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.10.2019 o 08:18, Tayson napisał:

Sorki za krytykę, ale bardzo jestem zdziwiony że nie zainwestowałales w rodzima myśl techniczna. 

Silnik z uchwytem od Dream Focusera oraz Astrolink 4mini to mój niezawodny zestaw w 2 setupach. 

W kieszeni zostaje mniej więcej połowa z tego co wydałes. 

W tej sytuacji nie korzystasz z kontrolera DF ? Jak spinasz silnik z astrolinkiem ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, M.M.M. napisał:

W tej sytuacji nie korzystasz z kontrolera DF ? Jak spinasz silnik z astrolinkiem ?

 

Jak dobrze pamiętam, to Mateusz może wykonać odpowiednio złącze w silniku i wtedy bezpośrednio z AL lub bez zmiany w silniku zakup u Jolo dedykowanego sterownika pod silnik DF (ja tak mam). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.