Skocz do zawartości

Newton Dobson 10' balkon przedmieścia do 2000PLN


dudeck

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim,
Od dłuższego czasu szukam informacji na temat kupna odpowiedniego dla mnie teleskopu. Obecnie korzystam z teleskopu Konus 60/700 mojego taty. Sprzęt leciwy, ale to na nim widziałem pierwszy raz pierścienie Saturna, które jak wiadomo są startem w zaciekawienie astronomią ;)
Mieszkam na obrzeżach Lublina na 4 piętrze w 7 piętrowym bloku gdzie mam dość dobry widok na niebo zachodnie i częściowo południowe. Balkon jest skierowany na łąki, nad którymi nie ma żadnych źródeł światła, więc jak na warunki miejskie niebo jest dość dobre.
Wymiary:
Wys barierek 1,14m
Szer 7m
Długość 1,6m

 

Po przeczytaniu trylionu postów z różnych for zdecydowałem się na Newtona na montażu dobsona w rozmiarze 10'.
Nie wiem natomiast co będzie lepsze, czy GSO Deluxe czy SkyWatcher Synta

 

  1. https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-10-pyrex?from=listing
  2. https://www.teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=2038&lunety=Teleskop%20GSO%20Dobson%2010%20DeLuxe%20254%201250%20M%20CRF%20mikrofocuser%201%2010%20ch%20odzenie%20lustra%20model%20880

 

Dowiedziałem się różnych rzeczy o tych teleskopach, mianowicie że GSO ma łożyska, które ułatwiają sterowanie oraz chłodzenie i nieco lepsze okulary oraz microfocuser do łatwiejszego ostrzenia. Natomiast, żeby zrobić zdjęcie lustrzanką to trzeba podnosić lustro lub używać Barlowa. W Syncie jest podobno gorzej rozwiązany system 2" z przejściówką 1,25' oraz "ciężej chodzi", ale chyba nie ma problemu z ostrzeniem lustrzanką?Jeśli chodzi o mobilność to sprzęt będzie używany głównie na balkonie, ale czasem będę chciał go zabrać na działkę oddaloną o 30km (mam na szczęście windę w bloku prosto do garażu).Interesuje mnie głównie oglądanie wizualne + proste zdjęcia na początku smartphonem później jakąś używaną lustrzanką.

Druga sprawa to czy nie lepiej w moim przypadku kupić 8' i lepsze akcesoria?

Dodam jeszcze, że nie jestem zainteresowany przeróbkami typu dorabianie łożysk lub podnoszenie luster. Chciałbym, żeby to był sprzęt na lata (oczywiście akcesoria takie jak okulary czy filtry będę z biegiem czasu dokupował).

 

Bardzo proszę o poradę i z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz się bawić w łożyskowanie montażu, to bierz GSO, tym bardziej, że on ma też mikrofokuser.

Jeśli wyjazdy za miasto mają być sporadyczne, to warto rozważyć zakup 8" i wtedy więcej kasy przeznaczyć na akcesoria. W mieście większa apertura niekoniecznie więcej pokaże.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy widziałeś takiego dobsona 10" na żywo? :) Jeżeli nie to radzę przed zakupem sprawdzić. Nie polecałbym nikomu na balkon choć oczywiście można :)

Jeżeli jednak widziałeś i jesteś na 100% zdecydowany to nie wiem czy nie rozważyłbym wersji flex. Rozumiem też że teleskop będzie przechowywany w domu a nie na balkonie :)

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wojt0000 napisał:

Czy widziałeś takiego dobsona 10" na żywo? :) Jeżeli nie to radzę przed zakupem sprawdzić. Nie polecałbym nikomu na balkon choć oczywiście można :)

Jeżeli jednak widziałeś i jesteś na 100% zdecydowany to nie wiem czy nie rozważyłbym wersji flex. Rozumiem też że teleskop będzie przechowywany w domu a nie na balkonie :)

 

Wojtek dobrze radzi :) Sam miałem podobny dylemat, już prawie kupiłem 10", ale skończyło się na typowym balkonowym teleskopie - czyli Mak 127 :) Gdybym kupił 10" chyba ani razu bym jej nie użył na balkonie...

 

ps. nie istnieje teleskop na lata, nawet jeśli teraz uważasz, że jest inaczej :D 

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi :)

 

Czyli lepszym rozwiązaniem będzie np:

https://www.teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1451&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta N 203 1200 DOBSON 8 Pyrex ROZSUWANY
??

Przyznam szczerze, że nie widziałem na żywo jeszcze tych teleskopów. Po prostu pomierzyłem czy mi się zmieści, ale oczywiście nie jestem jakimś fanatykiem jednego konkretnego teleskopu i chcę po prostu wybrać najlepszy pod siebie, także wszystkie Wasze komentarze biorę pod uwagę :)

Czy w którymś z tych teleskopów jest to prawdą, że nie da się wyostrzyć lustrzanki bez podnoszenia lustra?

 

Na lata w sensie, że kupiłem mieszkanie, a kiedyś jak kupię sobie dom to kupię coś >= 12' i coś do astrofoto, ale to za 10-15 lat :P

I tak raczej teleskop będzie przechowywany w domu. Aczkolwiek jakbym kupił jakąś dobrą szafę na balkonie to może tam, mam tam dużo miejsca.

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę wchodzic w kwestie mobilności i łatwości uzytkowania, bo każdy lubi co innego...

 

Chciałbym Ci tylko zwrócic uwagę, ze jest jeszcze Bresser 10" (z tubą w obejmach!) https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-nt-254-1270-dobson/2016/

 

Widzę, ze jest róznica w wielkości lustra wtórnego. Np. w SW jest 58mm, a w GSO 63,5mm... Patrzę na szybko, wiec gdybym sie mylił, to mnie zweryfikujcie.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie problem z dobsonem na balkonie jest taki, że może trzeba go będzie postawić na jakimś stoliku i operować nim nad barierką, a to jest mówiąc delikatnie mało wygodne.

Najlepiej jakby wypowiedział się tutaj kolega Lolak89 bo on męczy 10" na balkonie ;)

Co do SW kontra GSO to jak zauważył JSC SW miały mniejsze wtórne ale może to poprawili, nie wiem.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno mi się nasunęło...

Seeing może być do bani na balkonie, jeśli sąsiedzi z dołu pootwierają okna. A duże apertury (i światłosilne) są dość wrażliwe na niestabilną atmosferę, zresztą w bardzo niesprzyjających warunkach nawet małe nie pokażą stabilnego, ostrego i kontrastowego obrazu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wojt0000 napisał:

Czy widziałeś takiego dobsona 10" na żywo? :) Jeżeli nie to radzę przed zakupem sprawdzić. Nie polecałbym nikomu na balkon choć oczywiście można :)

Jeżeli jednak widziałeś i jesteś na 100% zdecydowany to nie wiem czy nie rozważyłbym wersji flex. Rozumiem też że teleskop będzie przechowywany w domu a nie na balkonie :)

 

Popieram Kolegę Wojt0000, masz za mało miejsca roboczego na takiego Newtona..

\

 

J

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balkony są bardzo duże i nie mają okien na całą szerokość tylko drzwi na środku. Warunki jakie mam takie mam i nic z tym nie dam rady niestety zrobić. Chodzi mi o znalezienie dobrego teleskopu, który pokaże mi planety i powiedzmy te jaśniejsze DSy. Z tego co czytałem to wszyscy polecali Syntę 8'.
Ten Messier kosztuje prawie 2400 i skoro mówicie, że 10' to już jest duża rzecz na balkon to myślałem, ze 8' będzie lepsze, ewentualnie 8' flex.

Widziałem też, że są dostępne takie cuda: https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-2001-eq5-z-wyciagiem-crayforda-200-1000?from=listing

Ale generalnie jakoś nie widzę, żeby ludzie to kupowali (mało informacji w internecie i ten sprzęt jest praktycznie nie osiągalny do kupienia).

 

EDIT:

Jeśli chodzi o SW 150/750 EQ3-2 to rozważałem taką opcję, ale boję się że nie będzie dużego przeskoku w obserwacji planet w porównaniu do obecnego 60/700 rekraktora.

 

Co w takim razie polecacie patrząc na moją sytuację?

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o kosztach mowa, to do Newtona f/5 zapewne dokupisz okulary, które bedą kosztować drugie tyle co teleskop a moze i wiecej. Tak wiec 3-4 stówy w ta czy w tamtą to jest moim zdaniem nieistotne przy takich wydatkach jakie Cie czekają.

 

A co na balkon do planet i jasnych DSów? Zerknij tutaj:

 

Dobrze Ci radzą, abyś wybrał się na jakiś zlot, aby samemu sprawdzić co Ciebie satysfakcjonuje i jak to naprawdę wszystko widać w teleskopie. Każdy jest inny, zwraca uwagę na co innego... uwierz nie ma idealnego teleskopu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz spory balkon, na spokojnie 10" wejdzie bez problemu a to już kawał lustra i można się nim fajnie pobawić. Na słabe niebo najlepiej zaradzić jadąc za miasto bądź kupić coś pod LP jak filtr Orion SkyGlow, jest szeroki i głównie blokuje światła latarni (oprócz LED). Całkiem fajnie ostatnio się sprawdził w 20" Taurusie, przygasil tło i ładniej wyszły obszary wodorowe w NGC6934.... przyda się również do Veila itp.

 

Tutaj widać że mam mały balkon a jednak na spokojnie się mieszczę, u Ciebie to będzie na luzie. W temacie barierki to niby do czego mialby się tak schylac w mieście? Do Strzelca? :lol:

balkon u Ciebie to głównie US a raczej Księżyc bo planety juz sie chowaja więc nastaw się bardziej na wyjazdy a wtedy 10" pokaże co potrafi. 

 

Osobiście wybrałbym GSO 10", ewentualnie Flex 10", oba są z tej samej klasy sprzętu z czego Flex pozwala na podpięcie bino (silnie rekomenduję) czy lustrzanki (w sumie to tylko do Ksiezyca w tej konfiguracji ) łatwiej przez regulowaną górną klatkę ale podstawowe akcesoria GSO ma lepsze.

Bierz który ładniejszy :Loveit:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

N10" nawet na szerokim balkonie wygodnie nie będzie.

Seeing na balkonie nigdy dobry nie będzie. Na LP to nic nie poradzisz, żadne magiczne filtry bardzo nie poprawią sytuacji. Ale ściemnią trochę obraz. 

Nawet nie wiemy jak u Ciebie z jakością nieba. Widzisz Drogę Mleczną? 

EDIT znajdź ludzi w okolicy, umów się na obserwacje. 

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, JSC napisał:

A jak planety się znowu pojawią? :uhm:

To wyciągnie teleskop na balkon i będzie nim oglądał planety, w czym problem??

Mam jedno fundamentalne pytanie.... kto z Was miał 8,10,12" Newtona na Dobsie i czy oglądał nim na balkonie, rozmiar balkonu też się liczy. Czy podkładał coś pod niego żeby był wyżej itd.

Edytowane przez lolak89
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od balkonu.... Czy ma boczne scianki, czy jest wystający...

Jeśli miałby obserwować na wprost to byłoby cos w tym stylu - zakres powyżej 40 stopni.

 

dobs.jpg.0207faf3308cd7090a7ebad70906b145.jpg

 

Jesli nie ma bocznych scianek lub obserwujemy na skos, to kąt pewnie będzie mniejszy...

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kumam co kombinujesz :) po co robić rysunki i, o zgrozo, opierać się na rysunkach skoro parę postów wyżej wrzuciłem link do zdjęcia jak to wygląda na żywo.

Stolik z Ikei za 30 złotych i jestem nad barierką oglądając planety czołgające się po horyzoncie na kilkunastu stopniach. Nie widać ale za tym moim Newtonem jest jeszcze krzesełko.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.