Skocz do zawartości

Newton Dobson 10' balkon przedmieścia do 2000PLN


dudeck

Rekomendowane odpowiedzi

Co do lustrzanki do w GSO trzeba podnieść lustro żeby robić fotki w ognisku. Natomiast można używać barlowa i wtedy wszystko ostrzy normalnie bez podnoszenia lustra.

W Syntach nie ma tego problemu.

Natomiast jeżeli jesteś zdecydowany na newtona to brałbym zdecydowanie wersję flex bo łatwiej będzie Ci ją nosić. Między 8" i 10" nie ma dużej różnicy jeżeli chodzi o gabaryt więc ja brałbym 10" ;)

A LP jest wysokie i warunki słabe, tym bardziej że mieszkasz na północnej stronie miasta i na południe masz miasto które dodatkowo świeci i daję pewnie niezłą łunę. Ja bym się nastawił raczej na wjazdy, tym bardziej że kawałek dalej masz niebo o którym pewnie wielu na forum może tylko pomarzyć ;)

lp.JPG

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dudeck - to wszystko nie jest takie jednoznaczne...

Bo nie zawsze stosujesz maksymalne źrenice. Niekiedy lepiej jest dać większe powiększenie/mniejszą źrenicę, aby przyciemnic tło, szczególnie jak masz zaświetlone niebo.

Niebo moze być zaświetlone tylko w niektórych obszarach. To bardzo trudno określić. Zaświetlenie rozprasza się np. na parze wodnej zawartej w atmosferze, wiec jak jest sucho to mesz mieć wiekszy zasięg, ale znowu mozesz miec pył... A lustrzanka może mieć różnej wielkości matryce... a i pewnie odległość od płaszczyzny obiektywu do matrycy.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, dudeck napisał:

Szanowni Państwo :)
A czy ktoś może odpowiedzieć na moje pytanie odnośnie lustrzanki w Netwonach (GSO vs Synta) oraz mojego LP z posta wyżej @wojt0000 ? Czy moje warunki w takim razie są dobre na Newtona 10 czy 8 to i tak za dużo? 8 jest lżejsza i będzie łatwiej wynieść ją np za bloki na łąkę gdzie też można by od czasu do czasu poobserwować bez tego ciepłego powietrza generowanego przez bloki.

 

 

Co chcesz fotografowac Newtonem 10 czy 8 lustrzanką na Dobsonie?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, HAMAL napisał:

Co chcesz fotografowac Newtonem 10 czy 8 lustrzanką na Dobsonie?

To co się będzie dało :) Czyli na pewno Księżyc, to co mi się uda z Jowiszem i Saturnem, może mgławicę Oriona ewentualnie jakąś najjaśniejszą gromadę. Zdaję sobie sprawę, ze bez paralaktyka z napędem to nie będą zdjęcia jak te z Internetu (o Hubble'u już nie wspomnę), ale raczej coś "na pamiątkę" obserwacji.

 

29 minut temu, JSC napisał:

Jesli kupisz kamerkę np. taką jak ponizej to każdy wyciąg złapie ognisko, bo kamerka jest wsuwana do wyciagu - ma średnicę taką jak wyciag.

 

alccd5-autoguider-planetenkamera.jpg


Jak się nazywa taka kamerka? Ona jest monochromatyczna z matrycą CCD?

Edytowane przez dudeck
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JSC napisał:

YOKRER- juz pisałem wiele razy - zdjęcie to nie wizual. Jak robisz zdjecie to sładasz je z setek, a nawet tysiecy pojedynczych  klatek.

Oko w jakims tam zakresie tez moze "poskładać" kilka klatek do kupy, ale nie tysiące! Przełożenie jest takie, ze seeing dla oka dzielimy przez 1,6, a dla kamery przez 5*. To jest kwestia ponad 3-krotnej różnicy w aperturze. Tzn, jesli seeing dla oka jest na poziomie apertury 100mm, to dla kamery będzie na poziomie 300mm.

Napisz proszę czy to rozumiesz, bo pisze juz o tym chyba z dziesiaty raz.

 

*to jeszcze sprawa porównywania ogladanych obrazów przez nasz mózg z tym co nasz mózg ma juz "zapisane", dlaetego jedni widzą mniej a inni wiecej. Zobaczysz więcej jak wiesz jak to wygląda i jak wiesz co to jest.

 

Zrób taki eskperymet i popatrz na Księzyc czy Jowisza, przy róznych przysłonach, na tym samym teleskopie. Zobaczysz, ze różnica w szczegółach bedzie bardzo mała, a wteleskopach f/5 po przysłonięciu do f/15 będzie nawet lepiej widac te szczegóły.

 

Zrozum - obserwacje szczegółu to nie tylko jasność, ale także kontrast, a moze nawet przede wszystkim kontrast. Rozdzielczośc będzie natomiast na poziomie seeingu.

 

Kontrast=jakość optyki.

ISC tysiące razy pisałem Ci ze sam kontrast niczego nie wniesie... przestań dośpiewywać sobie ,ze coś tam prawie widzisz i prawie to jest to samo.

 

co to znaczy seeing na poziomie 100mm a może 60mm ?:) przestań bo mnie osłabiasz.

 

Zapytaj Lolaka,m_jaka,Krzyska oni  mieli porównanie dużej ilości  sprzętów .

Powtarza- SAM KONTRAST niczego Ci nie wniesie , to prawda ze do większego działa potrzebny jest lepszy ,stabilniejszy seeing ale to już inna bajka.

Na zlocie Kudlaczach widziałem Saturna,Jowisza w Krzyska Maku i porwonywalem go do soczewki Vixena 100mm i co z tego ,ze kontrast był lepszy w 100mm soczewce... Mak Krzyska rozwalił soczewkę 100mm  detalem a duza źrenica wyjściowa w porównaniu z soczewka pozwoliła na swobodne delektowanie się obrazem a nie patrzeniem przez dziurkę od klucza .

Soczewki 100mm sa idealne na male balkony miejskie gdzie z dużego działa nie będzie kolosalnej różnicy oprócz jasności samej tarczy ale i tak kratery księżyca taka synta 200/1200 pozamiata bez 2ch zdań :).

 

J

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, YOKER napisał:

 

co to znaczy seeing na poziomie 100mm a może 60mm ?:) przestań bo mnie osłabiasz.

 

 

 

Weź sobie poczytaj co to jest seeing i czym to się objawia. Teraz bez tej wiedzy dyskusja nie jest możliwa...

 

Były tu relacje, ze po przysłonięciu widac lepiej. Nie wiem juz kto ale przysłaniali refraktor 150/1200 do 80/1200. przysłaniali 80/400 do 50/400 i widzieli lepiej. Ja tez ogladałem w przesłoniętytm Newtonie i widziałem lepiej, stabilniej z lepszą mozliwością wyłapania szczegółów. Wszystko zależy od danego seeingu...

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, YOKER napisał:

 

Na zlocie Kudlaczach widziałem Saturna,Jowisza w Krzyska Maku i porwonywalem go do soczewki Vixena 100mm i co z tego ,ze kontrast był lepszy w 100mm soczewce... Mak Krzyska rozwalił soczewkę 100mm  detalem a duza źrenica wyjściowa w porównaniu z soczewka pozwoliła na swobodne delektowanie się obrazem a nie patrzeniem przez dziurkę od klucza .

 

 

Wiem, wiem... widziałeś obrazek wiekszy i jaśniejszy i tylko to jest dla Ciebie wyznacznikiem szczegółu...

Kiedy wreszcie sam sprawdzisz te cholerne kratrerki w Plato to sam się przekonasz!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, dudeck napisał:

Jak się nazywa taka kamerka? Ona jest monochromatyczna z matrycą CCD?

Te kamerki to sa różne z różnymi matrycami. Chodziło mi o pokazanie samej konstrukcji, która po prostu mozna zastosować w celu osiagnięcia ogniska.

Ta konkretna to QHY, ale są różne i rózniste i w dodatku o różnym przeznaczeniu. Sa typowo do DS, są Typowo do US...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, JSC napisał:

Weź sobie poczytaj co to jest seeing i czym to się objawia. Teraz bez tej wiedzy dyskusja nie jest możliwa...

 

Były tu relacje, ze po przysłonięciu widac lepiej. Nie wiem juz kto ale przysłaniali refraktor 150/1200 do 80/1200. przysłaniali 80/400 do 50/400 i widzieli lepiej. Ja tez ogladałem w przesłoniętytm Newtonie i widziałem lepiej, stabilniej z lepszą mozliwością wyłapania szczegółów. Wszystko zależy od danego seeingu...

Jak dla mnie przysłonięcie newtona nic nie daje. Sprawdzałem na różnych przysłonach z różnymi średnicami. Traci się tylko rozdzielczość i to wszystko. Wcale nie ma lepszego kontrastu czy czegoś takiego a wpływ na seeing jest pomijalny. No chyba że przy newtonie 16-20" jest już inaczej, sprawdzałem w 10".

Co do refraktorów sprawa ma się inaczej bo ograniczmy aberracje i tu ma to sens, oczywiście rozdzielczość też spada i pewnych powiększeń już się nie uzyska.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było w wątku o Vixenie 50 mm, chyba sporo z niego usunięto, bo teraz nie ma tam zdjęć przedstawiających kratery. Jak widać w małej aparaturze.

Wybacz polecasz sprzęt koledze, a zrobiłeś jakieś zdjęcia kamerką przez newtona ? Jeśli tak, to przepraszam.

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wojt0000 napisał:

Jak dla mnie przysłonięcie newtona nic nie daje. Sprawdzałem na różnych przysłonach z różnymi średnicami. Traci się tylko rozdzielczość i to wszystko. Wcale nie ma lepszego kontrastu czy czegoś takiego a wpływ na seeing jest pomijalny. No chyba że przy newtonie 16-20" jest już inaczej, sprawdzałem w 10".

Co do refraktorów sprawa ma się inaczej bo ograniczmy aberracje i tu ma to sens, oczywiście rozdzielczość też spada i pewnych powiększeń już się nie uzyska.

No a ja widziałem... Tak wiec nie rozstrzygniemy tego.

A propos aberracji... To w Newtonie nie ma aberracji?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, m_jq2ak napisał:

To było w wątku o Vixenie 50 mm, chyba sporo z niego usunięto, bo teraz nie ma tam zdjęć przedstawiających kratery. Jak widać w małej aparaturze.

Wybacz polecasz sprzęt koledze, a zrobiłeś jakieś zdjęcia kamerką przez newtona ? Jeśli tak to przepraszam.

A Ty robiłes zdjęcia tych kraterów? Jesli nie, to nie wiesz jaka to skala...

 

Co do Newtona - o co konkretnie Ci chodzi? Ze nie da sie zrobić? DSów raczej nie da się bez prowadzenia i EQ , ale US jak najbardziej można, jesli to nie ma byc super jakość na wystawę. Mozna nawet smarfonem przyłożonym do okularu , co sam zreszta robiłem.

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, JSC napisał:

No a ja widziałem... Tak wiec nie rozstrzygniemy tego.

A propos aberracji... To w Newtonie nie ma aberracji?

Cytat z popularnej strony na W: " Ten typ teleskopu jest wolny zarówno od aberracji chromatycznej jak i sferycznej, jednak obarczony jest sporą komą, widoczną na brzegach pola widzenia. "

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, wojt0000 napisał:

Cytat z popularnej strony na W: " Ten typ teleskopu jest wolny zarówno od aberracji chromatycznej jak i sferycznej, jednak obarczony jest sporą komą, widoczną na brzegach pola widzenia. "

Jest ich znacznie więcej.... Obstrukcja centralna, obstrukcja pająka (spajki), astygmatyzm, dystorsja, krzywizna pola... Obserwujesz przez okular, jesli promień pada na soczewkę okularu pod większym kątem, to jest bardziej zdegradowany (im wieksza swiatłosiła tym te promienie padaja pod większym katem).

Gdyby swiatłosiła nie miała wpływu na obraz, to teleskopy miałyby f3...f2... f1

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Pav1007 napisał:

Panowie, o konstrukcjach optycznych i ich wadach możecie sobie podyskutować ale w innym wątku. Animozje proponuję załatwić poza forum

 

Skupcie się proszę na pomocy koledze.

Właśnie koledze pomagamy dobrze wydać pieniądze, żeby mógł popatrzeć i na US i na DS w całkiem fajnej formie ale jak zwykle pojawiają się sprzeciwy, że w Polsce to tylko sprzęt do 100 mm bo inaczej seeing i inne czary.

Newton 8 i 10" to bezapelacyjnie najlepszy stosunek ceny do możliwości sprzętu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wszelkie informacje. Ta kamerka którą podrzucił @JSC pokazuje, że nie muszę się martwic o podnoszenie lustra. Także dowiedziałem się sporo nowych informacji od Was za co bardzo dziękuję.

Wygląda na to, że najrozsądniej będzie dla mnie GSO 8' i ku temu się obecnie skłaniam. Patrzę na informację z lubelskiego oddziału PTMA http://www.lublin.ptma.pl/aktual.php, że właśnie przegapiłem spotkanie :/ Postaram się być na następnym i znaleźć kogoś kto ma 8 lub 10 i chciałby mi pokazać.

Niemniej jednak dalsze Wasze wywody są interesujące i proszę, można kontynuować ;) A nóż się dowiem czegoś nowego co może nakłoni mnie do innego sprzętu;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lolak89 napisał:

 

Newton 8 i 10" to bezapelacyjnie najlepszy stosunek ceny do możliwości sprzętu.

Jeszcze napisz o trwałości, kolimacji, ciężarze, czyszczeniu.

Widać jesteś ogromnym fanem Newtonów - tak wybrałeś, ale gdyby to był najlpeszy teleskop swiata, to innych by nie produkowali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Od maja posiadam synte 8" i większość obserwacji prowadzę na dużo mniejszym balkonie niż kolega dudeck i muszę przyznać że na tą chwilę jestem zadowolony. Oczywiście już kilka razy byłem na obserwacjach poza miastowych i nie ma co porównywać ciemnego nieba z tym miastowym ale przyjemnośći z obserwacji balkonowych są dość duże (może dlatego że jestem początkujący). Jak bym jeszcze raz miał wybierać sprzęt astromomiczny to prawdopodobnie bym był zdecydowany na 10" flexa ze względu na większą mobilność i troszkę większe lustro. Moim zdaniem obserwacje dobsonem na balkonie są całkiem wygodne tylko nie można być wybrednym i trzeba się liczyć z pewnymi aspektami (ograniczone pole, jasne niebo...).

P.s. Tak jak koledzy pisali wcześniej najlepiej na żywo samemu zobaczyć sprzęt. Ja pierwszy raz w sklepie widziałem przy zakupie i w realu 8" wyglądała większa niż na zdjęciach.

Pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, dudeck napisał:

Dziękuję wszystkim za wszelkie informacje. Ta kamerka którą podrzucił @JSC pokazuje, że nie muszę się martwic o podnoszenie lustra. Także dowiedziałem się sporo nowych informacji od Was za co bardzo dziękuję.

Wygląda na to, że najrozsądniej będzie dla mnie GSO 8' i ku temu się obecnie skłaniam. Patrzę na informację z lubelskiego oddziału PTMA http://www.lublin.ptma.pl/aktual.php, że właśnie przegapiłem spotkanie :/ Postaram się być na następnym i znaleźć kogoś kto ma 8 lub 10 i chciałby mi pokazać.

Niemniej jednak dalsze Wasze wywody są interesujące i proszę, można kontynuować ;) A nóż się dowiem czegoś nowego co może nakłoni mnie do innego sprzętu;)

W każdym razie polecam do fotek US kamerkę. Po prostu masz większe możliwości ustawień. Jesli lustrzanka do US, to chyba tylko taka, która ma mozliwość nagrywania 1:1 środkiem matrycy, np. Canon 550D, ale i tak najzwyklejsza kamerka za 5 stów będzie lepsza do tego celu. Jest oczywiście tez problem - trzeba targać ze soba laptopa.

 

Na poczatkek mozesz jednak popróbowac smartfonem - też cos tam da się i sprawi radość - poczytaj strony w necie - jest dużo opisów jak to zrobić.

 

Najlepsze jednak fotki (nawet US) zrobisz mając dobry, ciężki montaż EQ.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.