Skocz do zawartości

M45 Plejady


Archis

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Korzystając z czwartkowej luki w miarę dobrej pogodzie postanowiłem wybrać się w terem i spróbować zmierzyć się z Plejadami. Spróbowałem do tematu podejść troszkę od innej strony korzystając tylko z aparatu i teleobiektywu na montażu. Z efektów specjalnie zadowolony nie jestem i zwracam się w związku z tym o radę jak temat ugryźć. W zasadzie jest to moja 3 astrofotka, więc wiele nie oczekuję ale jakiś niedosyt jednak jest. Czy problem tkwi w ostrości/wadach optyki? Czy ja po prostu robię coś źle... 

Dobra zatem o technikaliach:

Aparat: Canon 200D,

Obiektyw: Canon 55-250 f4-5,6 IS STM

Montaż: LXD75,

Stack: 80% z 275x27s + 50 darków + 56 biasów (powyżej 30s gwiazdki były solidnie rozjechane...)

ISO: 800

f: 5,6.

Oprogramowanie: DSS, PS

 

I teraz tak, skąd pojawiły się spikei w środku kadru, czy to kwestia ustawienia ostrości? czy czegoś innego? Jak zwalczyć ten szum? Flat zrobiłem w PSie. Ogólnie mam jeszcze spoore problemy z obróbką i pewnie z samym zbieraniem materiału też... Bo jak na w sumie 2h materiału to efekty wydają się być słabe. Proszę Was gorąco o radę i ewentualnie przyjrzenie się stackowi. 

Nie radzę sobie też z wyciągnięciem koloru czerwonego w gwiazdkach... Czy są one już przepalone, że się nic nie da wyciągnąć?

 

Następnym razem, spróbuję podejść do Plejad jednak z teleskopem.

 

Czy jeśli mam powiedzmy przy 1 min gwiazdki dość mocno rozjechane czy powinienem się tym przejmować? Czy DSS wyciągnie takie rzeczy? Nie dorobiłem się jeszcze guidingu, a jednak chciałbym się nauczyć robić w miarę porządne zdjęcia...

 

Poniżej dołączam link z wetransfer ze stackiem, będzie dostępny pewnie z 7 dni:

https://wetransfer.com/downloads/a3fae1a0478a7d5bd3b57b3946e3f76620191025224056/88e29b

 

Za wszelką pomoc, gorąco dziękuję! :)

M45a.jpg

Edytowane przez Archis
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Archis napisał:

Czy jeśli mam powiedzmy przy 1 min gwiazdki dość mocno rozjechane czy powinienem się tym przejmować? Czy DSS wyciągnie takie rzeczy?

Mając garść fasoli i przesiewajac je przez sito, czy sito zrobi z tego groch? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda czasu na robienie zdjęć tym obiektywem. Kup stałoogniskowy nawet na M42 - myślę że będziesz miał lepsze efekty.

Prowadzenie to jedno ale tu nie masz ostrości a jakość szkła też tu wcale nie pomaga.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele materiału nie nazbierałeś. Tło jest jasne, potrzebujesz ciemnego nieba. Jak gwiazdki są pojechane, to skróć czas klatki, ale zrób ich więcej. Takim obiektywem potrzebujesz z 10h, żeby coś z tego było, mimo, że Plejady są jasne. Flaty zrób prawdziwe, bo winieta jest ogromna. Niech to będzie dla Ciebie nawyk, że je robisz. Ja kiedyś też ich nie robiłem i teraz mi smutno. DSSem już nic nie poprawisz. Szum zwalczysz znacznie większą ilością materiału. Jeśli masz pilot, to co kilka klatek porusz delikatnie montażem o kilka pikseli w obu osiach- losowo. To pozwoli na eliminację szumu wędrującego. Poczytaj co to dithering

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tayson napisał:

Mając garść fasoli i przesiewajac je przez sito, czy sito zrobi z tego groch? 

Spodziewałem się, że ktoś coś w tym guście napisze ale, że nie znam jeszcze dobrze funkcjonowania programu to się wolałem dopytać. Dzięki! :)

 

6 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Szkoda czasu robienie zdjęć tym obiektywem. Kup stałoogniskowy nawet na M42 - myślę że będziesz miał lepsze efekty.

Prowadzenie to jedno ale tu nie masz ostrości a jakość szkła też tu wcale nie pomaga.

Jak już próbuję focić to używam wyczernionego Newtona 150/750 ale, że nie mam korektora komy to chciałem sprawdzić ten obiektyw. To zdjęcie jest ok. 50% cropem do tego, bo właśnie winieta była ogromna... Więc rzeczywiście, na przyszłość nie będę korzystał z tego obiektywu. Tutaj chciałem wypróbować mobilniejszy zestaw po prostu. Stałka niegłupi pomysł, tylko budżet na razie już wyczerpany. :P

 

3 godziny temu, count.neverest napisał:

Wiele materiału nie nazbierałeś. Tło jest jasne, potrzebujesz ciemnego nieba. Jak gwiazdki są pojechane, to skróć czas klatki, ale zrób ich więcej. Takim obiektywem potrzebujesz z 10h, żeby coś z tego było, mimo, że Plejady są jasne. Flaty zrób prawdziwe, bo winieta jest ogromna. Niech to będzie dla Ciebie nawyk, że je robisz. Ja kiedyś też ich nie robiłem i teraz mi smutno. DSSem już nic nie poprawisz. Szum zwalczysz znacznie większą ilością materiału. Jeśli masz pilot, to co kilka klatek porusz delikatnie montażem o kilka pikseli w obu osiach- losowo. To pozwoli na eliminację szumu wędrującego. Poczytaj co to dithering

Miejsce z którego strzelałem wg LP map z danych z 2019 miało zatrucie na poziomie 0.29. Więc może po prostu za bardzo je rozjaśniłem chcąc wyciągnąć ciemniejsze gwiazdki? Hmmm no dobrze, skrócić czas. Już tutaj miałem wydaje mi się dość krótki. 28s na klatkę to szalona wartość nie jest, zbyt dużo światła nie zbiorę na jednej klatce...

Może udzielilibyście mi porady jak popracować nad wydłużeniem czasu naświetlania bez guidingu?

Pytanie skąd się wzięły te strzałki w centrum kadru. Jeśli to koma to nie powinna pojawiać się tylko na krawędziach?

Flaty to moja zmora póki co... Za bardzo nie wiem jak do nich podejść... Czy na przykład wystarczyłoby abym porankiem następnego dnia porobił zdjęcia czystego nieba? Tylko co z ogniskową i ostrością? Zapewne musiałyby pozostać bez zmian, prawda? A jeśli użyć flatownicy to polecilibyście mi jakiś najlepiej filmowy tutorial jak taką flatownicę zrobić? Jestem zupełnie nie techniczny, więc to nie jest dla mnie łatwy temat... :P 

A o ditheringu w teorii wiem ale rzeczywiście zapomniałem o nim w tym wypadku. Wyjazd niby planowany ale wyszedł chaotycznie, więc mój błąd. Mogłem to sobie przypilnować i jakość tym samym poprawić.

 

W każdym bądź razie dziękuję za odpowiedzi na już zadane i te przyszłe pytania. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Archis napisał:

 

Może udzielilibyście mi porady jak popracować nad wydłużeniem czasu naświetlania bez guidingu?

Pytanie skąd się wzięły te strzałki w centrum kadru. Jeśli to koma to nie powinna pojawiać się tylko na krawędziach?

Flaty to moja zmora póki co... Za bardzo nie wiem jak do nich podejść... Czy na przykład wystarczyłoby abym porankiem następnego dnia porobił zdjęcia czystego nieba? Tylko co z ogniskową i ostrością? Zapewne musiałyby pozostać bez zmian, prawda? A jeśli użyć flatownicy to polecilibyście mi jakiś najlepiej filmowy tutorial jak taką flatownicę zrobić? Jestem zupełnie nie techniczny, więc to nie jest dla mnie łatwy temat... :P 

A o ditheringu w teorii wiem ale rzeczywiście zapomniałem o nim w tym wypadku. Wyjazd niby planowany ale wyszedł chaotycznie, więc mój błąd. Mogłem to sobie przypilnować i jakość tym samym poprawić.

Patrząc na kształt gwiazd (strzałki) wygląda na to, że ich niedoskonałość jest spowodowana wadami optyki a nie błędami prowadzenia.

 

Wydłużenie czasu naświetlania bez guidingu jest trudne. Zależy jaki masz montaż. Montaże od HEQ5 w górę mają coś takiego jak wygrywanie kompensacji błędu okresowego PE. Teoretycznie powinno pomóc jeśli montaż pracuje przewidywalnie, to znaczy PE jest regularny, skorelowany z obrotem ślimaka. Innych błędów spowodowanych kiepską jakością łożysk czy samych przekładni w ten sposób nie wyeliminujesz. Dawno temu bawiłem się we wgrywanie PEC do HEQ5 i lekka poprawa była, ale cała procedura jest dość uciążliwa. Oczywiście ważne jest też dokładne ustawienie na biegun.

 

Wspominałeś, że masz Newtona 150 mm. To dobry sprzęt na początek, ale pamiętaj, że błąd prowadzenia będzie tu prawie 4x większy niż dla obiektywu o ogniskowej 200 mm więc i czasy naświetlania będziesz musiał skrócić.

 

Flaty są niezbędne. Musisz je robić przy takim samym ostawieniu ostrości i ogniskowej i przesłony. Najłatwiej je zrobić zakładając na obiektyw kawałek białego materiału i fotografując niebo (w dzień).

 

Dithering też jest bardzo potrzebny. Nie musisz go robić co każdą klatkę, wystarczy co którąś tam, ale nie mniej niż 10 przesunięć na zdjęcie.

 

Jeśli ta zabawa w astrofotografię Cię wciągnie to niestety chcąc uzyskać znacząco lepsze efekty trochę pieniędzy trzeba wydać. I tak z mojego doświadczenia najpierw zakupił bym korektor komy do Newtona a potem guiding. Jeśli przeraża Cię sterowanie montażem za pomocą komputera, co przy sporadycznych wyjazdach w teren jest bardzo kłopotliwe są guidery "stand alone" które kompa nie wymagają. Ja z takiego rozwiązania do dziś korzystam.

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2019 o 11:14, Grzędziel napisał:

Patrząc na kształt gwiazd (strzałki) wygląda na to, że ich niedoskonałość jest spowodowana wadami optyki a nie błędami prowadzenia.

Ufff trochę mi ulżyło. Faktem jest, że to zdjęcie uwidoczniło wszystkie wady długoogniskowego canona.

 

W dniu 26.10.2019 o 11:14, Grzędziel napisał:

Wydłużenie czasu naświetlania bez guidingu jest trudne. Zależy jaki masz montaż. Montaże od HEQ5 w górę mają coś takiego jak wygrywanie kompensacji błędu okresowego PE. Teoretycznie powinno pomóc jeśli montaż pracuje przewidywalnie, to znaczy PE jest regularny, skorelowany z obrotem ślimaka. Innych błędów spowodowanych kiepską jakością łożysk czy samych przekładni w ten sposób nie wyeliminujesz. Dawno temu bawiłem się we wgrywanie PEC do HEQ5 i lekka poprawa była, ale cała procedura jest dość uciążliwa. Oczywiście ważne jest też dokładne ustawienie na biegun.

Obecnie pracuję na montażu LXD 75 z GoTo, który teoretycznie odpowiada HEQ5.

 

O flatach postaram się pamiętać tak jak i o ditheringu. Rozumiem, że zwykła biała koszulka w słoneczny dzień powinna wykonać swoje zadanie? 

 

W dniu 26.10.2019 o 11:14, Grzędziel napisał:

Jeśli ta zabawa w astrofotografię Cię wciągnie to niestety chcąc uzyskać znacząco lepsze efekty trochę pieniędzy trzeba wydać. I tak z mojego doświadczenia najpierw zakupił bym korektor komy do Newtona a potem guiding. Jeśli przeraża Cię sterowanie montażem za pomocą komputera, co przy sporadycznych wyjazdach w teren jest bardzo kłopotliwe są guidery "stand alone" które kompa nie wymagają. Ja z takiego rozwiązania do dziś korzystam.

Kosztów jestem świadom ale wszystko w swoim czasie. Najpierw wesele, potem sprzęt. :D Podłączenie do komputera jakoś bardzo mnie nie przeraża. Problem mam z kabelkologią i sterownikami. Myślę, że z samym sterowaniem w późniejszym czasie powinienem sobie poradzić. Po prostu muszę w końcu coś zrobić w kierunku sterowania z laptoka. Aczkolwiek opcja "stan alone" jest obiecująca. Możesz powiedzieć jakiego guidera używasz?

 

Dziękuję wszystkim za rady! Do Plejad podejdę raz jeszcze z innym przygotowaniem i radami od Was i powinno być lepiej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Archis napisał:

 

 flatach postaram się pamiętać tak jak i o ditheringu. Rozumiem, że zwykła biała koszulka w słoneczny dzień powinna wykonać swoje zadanie? 

 

Tak

 

3 godziny temu, Archis napisał:

Kosztów jestem świadom ale wszystko w swoim czasie. Najpierw wesele, potem sprzęt. :D 

Wszystkiego Najlepszego na nowej drodze życia.

:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Archis napisał:

Kosztów jestem świadom ale wszystko w swoim czasie. Najpierw wesele, potem sprzęt. :D

Bzdura! Z zakupami powinieneś się pospieszyć. Astrosprzęt kupiony przed ślubem to wartość dodana do Pana Młodego mającego intelektualne zainteresowania. Astrosprzęt kupiony po ślubie to oznaka niepoważnego podejścia do życia i marnowania pieniędzy! ;)

  • Lubię 2
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.