Jump to content
tp87

Pierewszy teleskop - Sky-Watcher Star Discovery 150?

Recommended Posts

Witam,

przymierzam się do kupna mojego pierwszego teleskopu, jestem bardzo zielony w tym temacie.

Dlatego chciałbym zasięgnąć opinii o tym sprzęcie Sky-Watcher Star Discovery 150, skusiło mnie to że posiada system GO-TO SynScan.

Jak sądzicie czy warto w moim przypadku wydać te ponad 2000 zł. na teleskop z go-to?

Obserwacje prowadziłbym na terenach wiejskich lub podmiejskich (miejscowość ok 25 tys mieszk.), teleskop wywoziłbym za miasto. Mieszkam w bloku.

 

Chciałbym obserwować planety, księżyc no i oczywiście co się uda odnaleźć i zobaczyć. Zależy mi, aby sprzęt nadawał się do astrofotografii, posiadam lustrzankę cyfrową.

 

W związku z powyższym czy sądzicie, że ten model to dobry pomysł na start dla amatora? Ewentualnie proszę o inne propozycje w podobnej cenie.

Oczywiście brak mi doświadczenia i nie znam nieba stąd pomysł aby zakupić sprzęt z go-to, ale czy warto dopłacać jak uważacie?

 

Pozdrawiam Tomek

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako sprzęt obserwacyjny (visual), ten model wydaje się O.K. Nie pracowałem co prawda z teleskopami na zmotoryzowanych montażach AZ z GoTo, ale to może być wygodne, mobilne rozwiązanie, dobre zarówno na balkon, jak i wyjazdy. Lżejsze od typowego montażu EQ. Sama tuba to Newton 150/750 - taki typowy koń roboczy. Parametry tuby raczej pod DS-y niż obserwacje planetarne, ale ze względu na sporą aperturę obrazy planet i Księżyca będą O.K.

  Z astrofoto będzie natomiast problem. Możesz tym fotografować Ksieżyc czy planety, ale do długoczasowych ekspozycji koniecznych do fotografii DS ten typ montażu (AZ) się zasadniczo nie nadaje. Prowadzenie w 2 osiach w układzie horyzontalno-azymutalnym powoduje tzw. rotację pola, co uniemożliwi stosowanie długich ekspozycji. Do takich rzeczy konieczny jest montaż paralaktyczny/równikowy (EQ). W dodatku, by fotografować DS-y z ogniskową 750mm potrzeba montażu b. dobrej klasy -to nie są tanie zabawki. Może kup więc ten teleskop z myślą o obserwacjach, a temat foto (w każdym razie DS-ów) potraktuj zupełnie osobno. Akurat w tym segmencie (DS-y) praktycznie nie ma rozwiązań, które byłyby uniwersalne w sensie visual + foto. Foto DS najłatwiej będzie zacząć od zestawu jakiś montaż-tracker (SW Sky Adventurer, iOptron Star Tracker itp.) + aparat z krótkim teleobiektywem.

Pozdrawiam

-J.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja jestem na nie, gdyż:

1.150 Newton jest na skraju limitu obciążenia tego montażu a to niedobrze z paru względów (ew poczytaj forum bo nie chce mi się po raz n-ty tego pisać, sorry ;)). Będzie się to trzęsło, no i nie licz na dokładne go-to - będzie wymagało rekalibracji co chwilę.

2. Wygląda też na to, że z powyższego powodu nie jest to standardowy 150 Newton SW tylko jakaś " odciążona " wersja - wyciąg np. wygląda na plastikowy badziew, zapewne zastosowano też inne modyfikacje, ktøre mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić pracę z tym telepem.

3.Jest to montaż AZ (azymutalny) więc słabo nadaje się do astrofoto z dłuższymi czasami ekspozycji (z powodu tzw "rotacji pola).

Oczywiście krótkoczasowe zdjęcia Księżyca da się pewnie zrobić. 

 

Czy dla nooba go-to to dobry pomysł?

Jest tu na ten temat dziesiątki wątków, poczytaj.

Ja uważam, że nie. Brak go-to wymusi na Tobie bliższe zapoznanie się z niebem, a to nie jest zła rzecz ;)

 

Edited by Agent Smith

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi.

Rozumiem w takim razie czy jesteście w stanie mi coś polecić w podobnym przedsiele cenowym? 

Jak to jest z tym go-to rozumiem, że z innym montażem byloby ono skuteczniejsze?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 minutes ago, tp87 said:

Czy jesteście w stanie mi coś polecić w podobnym przedsiele cenowym? 

Jak to jest z tym go-to rozumiem, że z innym montażem byloby ono skuteczniejsze?

 

Jasne, poczytaj podobne wątki na forum - są ich dziesiątki :)

Czytaj i wyciągaj własne wnioski, bo jak szybko zauważysz trudno o consensus.

Co do go-to - wiem, że kusi, znam ten ból. Ale zapoznawanie się z niebem, szukanie obiektów, to też jest fajna przygoda, dająca sporo satysfakcji.

A słabe go-to to tylko frustracja, zaś dobre nie mieści się w Twoim budżecie.

 

 

 

Edited by Agent Smith

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha rozumiem.

Może warto kupić teleskop tańszy bez go-to, czy Newton 150 bez go to na podobnym montażu jest OK? a może coś w tej cenie ponad 2000 zł. ale bez go to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolego, jeszcze raz zapraszam do lektury forum - na razie zadajesz niewłaściwe pytania. 

Zaraz dostaniesz dziesiątki odpowiedzi - każda będzie inna. ;)

A tak przy okazji: witaj na forum! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 8 replies
  • Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia !
   Przypominam zasady - każdy głosuje na JEDNĄ z prac wybranych przez ekspertów portalu Polski Astronomy Picture Of the Day w styczniu. Wasz wybór zadecyduje, które zdjęcie będzie brało udział w głosowaniu na zdjęcie roku!
    • Like
   • 18 replies
  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 59 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
    • Love
    • Like
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
    • Like
   • 70 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.