Jump to content

Pierewszy teleskop - Sky-Watcher Star Discovery 150?


tp87
 Share

Recommended Posts

Witam,

przymierzam się do kupna mojego pierwszego teleskopu, jestem bardzo zielony w tym temacie.

Dlatego chciałbym zasięgnąć opinii o tym sprzęcie Sky-Watcher Star Discovery 150, skusiło mnie to że posiada system GO-TO SynScan.

Jak sądzicie czy warto w moim przypadku wydać te ponad 2000 zł. na teleskop z go-to?

Obserwacje prowadziłbym na terenach wiejskich lub podmiejskich (miejscowość ok 25 tys mieszk.), teleskop wywoziłbym za miasto. Mieszkam w bloku.

 

Chciałbym obserwować planety, księżyc no i oczywiście co się uda odnaleźć i zobaczyć. Zależy mi, aby sprzęt nadawał się do astrofotografii, posiadam lustrzankę cyfrową.

 

W związku z powyższym czy sądzicie, że ten model to dobry pomysł na start dla amatora? Ewentualnie proszę o inne propozycje w podobnej cenie.

Oczywiście brak mi doświadczenia i nie znam nieba stąd pomysł aby zakupić sprzęt z go-to, ale czy warto dopłacać jak uważacie?

 

Pozdrawiam Tomek

 

Link to comment
Share on other sites

Jako sprzęt obserwacyjny (visual), ten model wydaje się O.K. Nie pracowałem co prawda z teleskopami na zmotoryzowanych montażach AZ z GoTo, ale to może być wygodne, mobilne rozwiązanie, dobre zarówno na balkon, jak i wyjazdy. Lżejsze od typowego montażu EQ. Sama tuba to Newton 150/750 - taki typowy koń roboczy. Parametry tuby raczej pod DS-y niż obserwacje planetarne, ale ze względu na sporą aperturę obrazy planet i Księżyca będą O.K.

  Z astrofoto będzie natomiast problem. Możesz tym fotografować Ksieżyc czy planety, ale do długoczasowych ekspozycji koniecznych do fotografii DS ten typ montażu (AZ) się zasadniczo nie nadaje. Prowadzenie w 2 osiach w układzie horyzontalno-azymutalnym powoduje tzw. rotację pola, co uniemożliwi stosowanie długich ekspozycji. Do takich rzeczy konieczny jest montaż paralaktyczny/równikowy (EQ). W dodatku, by fotografować DS-y z ogniskową 750mm potrzeba montażu b. dobrej klasy -to nie są tanie zabawki. Może kup więc ten teleskop z myślą o obserwacjach, a temat foto (w każdym razie DS-ów) potraktuj zupełnie osobno. Akurat w tym segmencie (DS-y) praktycznie nie ma rozwiązań, które byłyby uniwersalne w sensie visual + foto. Foto DS najłatwiej będzie zacząć od zestawu jakiś montaż-tracker (SW Sky Adventurer, iOptron Star Tracker itp.) + aparat z krótkim teleobiektywem.

Pozdrawiam

-J.

Link to comment
Share on other sites

Ja jestem na nie, gdyż:

1.150 Newton jest na skraju limitu obciążenia tego montażu a to niedobrze z paru względów (ew poczytaj forum bo nie chce mi się po raz n-ty tego pisać, sorry ;)). Będzie się to trzęsło, no i nie licz na dokładne go-to - będzie wymagało rekalibracji co chwilę.

2. Wygląda też na to, że z powyższego powodu nie jest to standardowy 150 Newton SW tylko jakaś " odciążona " wersja - wyciąg np. wygląda na plastikowy badziew, zapewne zastosowano też inne modyfikacje, ktøre mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić pracę z tym telepem.

3.Jest to montaż AZ (azymutalny) więc słabo nadaje się do astrofoto z dłuższymi czasami ekspozycji (z powodu tzw "rotacji pola).

Oczywiście krótkoczasowe zdjęcia Księżyca da się pewnie zrobić. 

 

Czy dla nooba go-to to dobry pomysł?

Jest tu na ten temat dziesiątki wątków, poczytaj.

Ja uważam, że nie. Brak go-to wymusi na Tobie bliższe zapoznanie się z niebem, a to nie jest zła rzecz ;)

 

Edited by Agent Smith
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi.

Rozumiem w takim razie czy jesteście w stanie mi coś polecić w podobnym przedsiele cenowym? 

Jak to jest z tym go-to rozumiem, że z innym montażem byloby ono skuteczniejsze?

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, tp87 said:

Czy jesteście w stanie mi coś polecić w podobnym przedsiele cenowym? 

Jak to jest z tym go-to rozumiem, że z innym montażem byloby ono skuteczniejsze?

 

Jasne, poczytaj podobne wątki na forum - są ich dziesiątki :)

Czytaj i wyciągaj własne wnioski, bo jak szybko zauważysz trudno o consensus.

Co do go-to - wiem, że kusi, znam ten ból. Ale zapoznawanie się z niebem, szukanie obiektów, to też jest fajna przygoda, dająca sporo satysfakcji.

A słabe go-to to tylko frustracja, zaś dobre nie mieści się w Twoim budżecie.

 

 

 

Edited by Agent Smith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 37 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 69 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.