Skocz do zawartości

Wyzwanie dla fotografów DS


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem

http://articles.adsabs.harvard.edu//full/1995ApJ...450..450S/0000450P011.html

 

W skrócie:

Gazy wyrzucane z Io do przestrzeni wokół Jowisza są jonizowane i tworzą świecący torus wokół planety na wysokości orbity księżyca.

Mgławica świeci w paśmie SII znanym z palety HST.

 

Czy ktoś próbował już to zobrazować amatorsko? A może jest jakiś śmiałek na forum, który podjąłby się tematu? Wygląda to fantastycznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Znalazłem

http://articles.adsabs.harvard.edu//full/1995ApJ...450..450S/0000450P011.html

 

W skrócie:

Gazy wyrzucane z Io do przestrzeni wokół Jowisza są jonizowane i tworzą świecący torus wokół planety na wysokości orbity księżyca.

Mgławica świeci w paśmie SII znanym z palety HST.

 

Czy ktoś próbował już to zobrazować amatorsko? A może jest jakiś śmiałek na forum, który podjąłby się tematu? Wygląda to fantastycznie...

Nawet kiedyś kupiłem filtr SII specjalnie do tego.

Próbowałem z 16'' Newtonem i na czasach po 2 sekundy.

Niestety poległem.

 

Jak będę miał zaraz 14''  f/3,6 to jak ktoś pożyczy SII to mogę to spróbować naświetlić przez jakieś 20-30 sekund. Wtedy może starczy :)

Temat na pewno bardzo ciekawy i warty żeby z nim powalczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Lukasz83 napisał:

czasach po 2 sekundy.

 

A czemu nie 5 minut?

Tego amatorsko nikt nie zrobił - być może. Nawet z kiepskim detalem, sama rejestracja będzie - moim zdaniem - wyczynem jakiego tutaj nigdy nie widziałem. Nawet jakby to był ślad - ale wyraźny - na kilka pikseli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

 

A czemu nie 5 minut?

Tego amatorsko nikt nie zrobił - być może. Nawet z kiepskim detalem, sama rejestracja będzie - moim zdaniem - wyczynem jakiego tutaj nigdy nie widziałem. Nawet jakby to był ślad - ale wyraźny - na kilka pikseli

To na platformie szło :) Dlatego nie mogłem dłużej.

Teraz z paralaktyka pociągnę dłuższymi czasami.

 

9 minut temu, wessel napisał:

Dobra, trzeba spróbować ! Ktoś policzy jaką to coś ma średnicę w stosunku do tarczy Jowisza?

Tak na oko to wygląda na około 7 średnic Jowisza, czyli jakieś 5 minut łuku.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.