Skocz do zawartości

WZ Cas - czerwony olbrzym


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Nadal czystego nieba brak. A to cirrusy, a to zamglenie. W takich warunkach nie ma mowy o zbieraniu DSO, więc całą swoją energię skupiam na gwiazdach (podwójnych).
Nie wrzucam jednak tego wątku do "Moje podwójne",

ponieważ to co wyczytałem o WZ Cas i to co zobaczyłem w kadrze wybiega poza moją kronikę poświęconą podwójnym. Sądzę, że warto poświęcić temu osobny wątek.

 

WZ Cas to bardzo ciekawa gwiazda zmienna o jasności mag 6,3 - 8,8. Jest czerwonym olbrzymem typu "węglowego", w atmosferze którego zawartość węgla przewyższa zawartość tlenu. Temperatura jej powierzchni wynosi ok. 3095 K, jest więc gwiazdą wyjątkowo zimną i świeci optycznie na czerwono. Wskaźnik barwy B-V tej gwiazdy wynosi 2,84, co lokuje ją poniżej typu widmowego M określonego w diagramie H-R. Jej typ widowy określa się jako C-N7 III. Jej średnica jest ok. 600 razy większa od średnicy Słońca.

 

WZ Cas tworzy też układ wielokrotny. Wg stelledoppie.it wyróżnia się cztery składniki. Mnie (prawdopodobnie) udało się rozpoznać i oznaczyć trzy.
A (WZ Cas) - mag 7,4 (obecnie?)
B - mag 8,3; separacja z A 58"; typ widmowy (prawdopodobnie) A; nie wiadomo czy układ jest grawitacyjny
C - mag 9,6; saparacja z A 155"; typ widmowy G; nie wiadomo czy układ jest grawitacyjny
Odległość do WZ Cas wynosi 2861 ly.

 

Specjalnie nie centrowałem kadru na WZ Cas, ponieważ w jego lewym dolnym rogu znalazłem też inne ciekawostki.

 

HIP174 to również gwiazda podwójna.
Składniki o jasnościach mag 9,0 i 11,7; separacja 13"; typy widmowe G i (prawdopodobnie) A; odległość 691 ly.

 

Około 30-40" powyżej na lewo od HIP174 zarejestrowała się intensywnie czerwona gwiazdka, którą oznaczyłem "Unknown". Nie udało mi się zidentyfikować tej gwiazdy. Nie widzę jej w Stellarium mimo że mam bazę gwiazd do mag 15, a ta gwiazda wygląda na zdecydowanie jaśniejszą niż mag 15. Może komuś z Was uda się ją zidentyfikować?

 

Zbieranie: UNC 1000/f5 ASI294 Pro, 100 x 8 s, gain 300

 

WZ_Cas_crop_2800_2100_resize_1600.jpg.08d4d16f09230f6850350c71e68712ef.jpg

Edytowane przez diver
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie dziś na WZ Cas,jej jasność oszacowałem wizualnie na +7.40 mag. Ładnie się prezentuje przez lornetkę,jej barwa o czerwonej pomarańczowym kolorku,wiadomo że to gwiazda węglowa :D:D:D

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.