Skocz do zawartości

TMB Planetary II 5mm vs 6mm.


McGoris

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam okular TMB Planetary II 5mm (W Syncie 8" dawał 240x). Jednak mam wrażenie, że jak na nasz seeing, to ciut dużo. Przymierzam się do kupna TMB Planetary II 6mm (pow. 200x). Czy warto kupić jednak 6mm, mieć mniejsze powiększenie, ale ostrzejszy obraz? Na moim okularze 5mm są takie mikro-ryski, temu mam zamiar kupić nowy okular.

 

Czasami obserwuję jakieś małe obiekty (np. mgławice planetarne), albo np. Urana czy Neptuna z dodatkowym Barlowem X2 (gdzie mam powiększenie 480x). Jak jest bardzo dobry seeing, idealny, to nawet 480x daje ostre jak żyleta obrazy. Jednak mimo wszystko jest to powyżej maksymalnego użytecznego powiększenia. Czy ktoś ma TMB 6mm i podzieli się wrażeniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.10.2019 o 15:16, McGoris napisał:

Czy ktoś ma TMB 6mm i podzieli się wrażeniami?

Miałem TMB i 5mm i 6mm w Newtonie 200/1000. Szybko się ich pozbyłem, ze względu na małe pole i mdły obraz.

Lepszy od TMB będzie TS HR. Jak bardzo nie pamiętam, ale ten też oceniam niezbyt wysoko.

Ale do dużych powiększeń to raczej ortho z jego wszystkimi ułomnościami.

Jeśli dobry seeing masz aż 4 razy w roku, to i tak nieźle.

Może lepszym rozwiązaniem będzie okular o dłuższej ogniskowej, szerszym polu i barlow np GSO ED 2x?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, kjacek napisał:

Lepszy od TMB będzie TS HR. Jak bardzo nie pamiętam, ale ten też oceniam niezbyt wysoko.

Czytałem kiedyś porządną recenzję TS HR, TMB Planetary, był jakiś stary Burges Planetary (chyba pierwowzór), tego klona od SW i kolejnego klona, którego nazwy nie pamiętam.

Wyszło na to, że ten od SW był najgorszy, najwięcej odblasków, najgorsze wyczernienie. TS HR wcale nie był lepszy od TMB jak to się pisze na forach (patrząc również na cenę), wyszły praktycznie tak samo, jeden miał przewagę w jednej kategorii a drugi w drugiej... na dobrą sprawę to ciekawy jestem, czy ktoś je porównywałem na naszym podwórku czy to tylko kwestia kolejnego astromitu ;) 

 

Co do TMB to miałem 5 mm i też się pozbyłem a byłem wtedy na początku mojej kariery. Bardzo czuły na osiowe patrzenie, wręcz wystarczyło lekko odchylić głowę a obraz znikał całkowicie, dawał fajny ciepły kolor na Księżycu ale też zawsze mi coś brakowało w ostrości z Newtonem 150/750, bardziej lubiłem NPL 6 mm na planetach.

Edytowane przez lolak89
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lolak89 napisał:

 

Wyszło na to, że ten od SW był najgorszy, najwięcej odblasków, najgorsze wyczernienie. TS HR wcale nie był lepszy od TMB jak to się pisze na forach (patrząc również na cenę), wyszły praktycznie tak samo, jeden miał przewagę w jednej kategorii a drugi w drugiej... na dobrą sprawę to ciekawy jestem, czy ktoś je porównywałem na naszym podwórku czy to tylko kwestia kolejnego astromitu ;) 

 

Ja je porównywałem, bo miałem TMB i TS 5 mm w tym samym czasie. Przy przeciętnym seeingu przewaga HS była bardzo widoczna, przy dobrym seeigu (na szczęście zdarzył się taki) HS nie tracił wiele w porównaniu z ortho 6 mm Antares i Baader Genuine Ortho też 6 mm (miałem te wszystkie okulary w tym samym czasie, bo wybierałem coś w okolicach 5-6 mm).  Został ze mną TS ze względu na szersze pole niż w ortho. Przy przeciętnie słabym seeingu nie ustępuje zbyt mocno orciakom, a te ostatnie ujawniają swoją przewagę dopiero te dwa, trzy razy w roku przy dobrym seeingu. Testowane na Jowiszu - trafił się seeing, którego nie miałem do tej pory ani nigdy wcześniej, ani później (taki z tych legendarnych ,,dwie, trzy noce w roku").

Zaznaczę jeszcze, że nie lubię ortho, żeby było bardziej obiektywnie (małe pole i małe ER).

I jeszce jedna edycja ;P - przypomniało mi się, że miałem też wtedy w tytch porównaniach (a nawet jeszcze mam, tylko raczej rzadko używam) NPL 6 mm, a do plossli nic nie mam.

Edytowane przez KrzychK
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.