Jump to content

Początek przygody z radioastronomią.


Recommended Posts

20 minut temu, Taki_ktoś napisał:

Witam, przychodzę do Was z pewnym zapytaniem. Mianowicie, jak zacząć przygodę z radioastronomią? Czy mogli byście wyjaśnić, dać jakieś linki na ten temat dla osoby która nie ma o tym zielonego pojęcia?

Kiedyś się tym interesowałem, nawet miałem w planach budowę radioteleskopu z talerza antenowego. Polecam ten dokument :) Szybko się czyta, tylko jest po angielsku.

radioastronomy_all.pdf

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 6 months later...

Z tego co słyszałem to najlepiej zacząć od nasłuchiwania Jowisza. 

Trzeba mieć odbiornik krótkofalowy (słucha się w okolicach 18-28MHz w AM), i przyzwoitą antenę. Radio ustawiamy na wolną częstotliwość (kiedy Jowisz jest jeszcze pod horyzontem). Po wschodzie Jowisza dźwięk dochodzący z radia powinien się radykalnie zmienić. To co słychać jest generowane przez magnetosferę Jowisza.

W sieci można znaleźć program prognozujący aktywność radiową planety (bo nie zawsze ładnie słychać).

Ja próbowałem odbioru raz i efekt był średnio zadowalający...

 

Poniżej link do ciekawego polskojęzycznego opracowania:

http://www.swiatradio.com.pl/virtual/download/radioastronomia.pdf

 

 

 

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Źródło sygnału niekoniecznie musi być pochodzenia pozaziemskiego :) W nocy fale w paśmie KF ładnie się rozchodzą po świecie na dalekie dystanse i możesz odebrać jakiegoś krótkofalowca albo inne zakłócenia. Mi się zimą udało odebrać w okolicach 11MHz kogoś z ewidentnie wschodniazjatyckim akcentem :D fajnie też było słychać pływanie atmosfery bo nośna falowała na boki

Łatwiejszym obiektem jest Słońce, dodatkowo w dzień krótkofalowcy są dobrze przez nie zagłuszani, a odbicie jonosferyczne jest szczątkowe. Pozostają tylko lokalne zakłócenia. Podstawa to dobra antena, maksymalnie kierunkowa. Na pasmo KF wybór jest tylko jeden: trzeba nawinąć sobie antenę ferrytową.

Link to comment
Share on other sites

Dletego trzeba się wstroić w wolną częstotliwość kilkanaście minut przed wschodem Jowisza. Krótkofalowcy pracują tylko na wyznaczonych pasmach, bez problemu można znaleźć częstotliwości, gdzie jest cicho. Co do anteny to najłatwiej jest zacząć od półfalowego dipola otwartego (o długości odpowiedniej do odbieranej częstotliwości).

 

Co niektórzy używają Słońca to mierzenia kierunkowości anten kierunkowych i wyznaczania ich temperatury szumowej. To taka "odwrócona radioastronomia". Zamiast obserwacji Słońca traktuje się je jako źródło sygnału izotropowego dla własnych pomiarów :-)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Krótkofalowcy może i bywają na konkretnych częstotliwościach (choć nie zawsze, a odbicie jonosferyczne jeszcze pogarsza tę sprawę). Zakłócenia z przetwornic i silników już nie :D trzeba to mieć na uwadze, zwłaszcza przy dipolu

Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, djj napisał:

Z tego co słyszałem to najlepiej zacząć od nasłuchiwania Jowisza. 

Trzeba mieć odbiornik krótkofalowy (słucha się w okolicach 18-28MHz w AM), i przyzwoitą antenę.

O antenie było trochę ciekawej dyskusji kiedyś w tamtym wątku:

 

Siema

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.