Skocz do zawartości

Rotator


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, kristofus napisał:

Jest jakieś praktyczne uzasadnienie trzyczęściowej konstrukcji?

Tak patrzę i wydaje mi się, że gwint M48 można by dać bezpośrednio w środkowej części, czy się mylę?

Myślę podobnie. Jednak zanim zlecę komukolwiek wykonanie, zastanawiam się jeszcze nad wyeliminowaniem śrub dociskających stożek, bo przecież nie będę za każdym razem po przekręceniu kamery jechał do budki żeby dokręcić śruby. Może wymyślę jakieś trzy rolki dociskane do stożka silnymi sprężynami...? Wtedy osiowość byłaby zachowana, a kamera o wadze około pół kilograma nie stanowiłaby zbyt dużego obciążenia. No i oczywiście zewnętrzny pierścień musi być przystosowany do paska, który będzie tym kręcił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że można. Projektując to kierowały mną przyziemne potrzeby:

1. Rotator ma ma służyć z wieloma teleskopami, na nektórych jest gwint M48x1, na niektórych M48x0,75, na innych M42x0.75 (T2) i tak dalej. W tym wypadku wymieniam tylko tą złączkę i montuję go do innego setupu .

2. Można powiedzieć, że "przecież można zrobić tą środkową część z różnymi gwintami" - tak oczywiście, ale ja mam tą część zrobioną mega dokładnie i dorobienie wielu takich dokładnych części jest po prostu dużo bardziej kosztowne niż dorobienie zwykłej złączki.

3. Szybkość wymiany - w tym przypadku odkręcam tylko jedną złączkę i nakręcam drugą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, AdamK napisał:

Może wymyślę jakieś trzy rolki dociskane do stożka silnymi sprężynami...? Wtedy osiowość byłaby zachowana, a kamera o wadze około pół kilograma nie stanowiłaby zbyt dużego obciążenia. No i oczywiście zewnętrzny pierścień musi być przystosowany do paska, który będzie tym kręcił.

Tam jest ok 1,5mm luzu (na tyle wykręca się śruba z korpusu). Jeśli wynajdziesz takie rozwiązanie, że będzie to na tyle mocne, że utrzyma kamerę a jednocześnie na tyle luźne by można było tym obrócić zachowując osiowość i mając 100% pewności, że jaskółczy ogon nie wysunie się z jednej strony leciutko, to koniecznie opatentuj wynalazek bo niejedna firma produkująca akcesoria do astro by na czymś takim położyła ręce. Serio mówię - jak wymyślisz takie rozwiązanie to sprzedawaj je, bo automatyczne rotatory osiowe kosztują krocie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W refraktorach TSa są takie rotatory zbudowane podobnie jak Pawła, na jaskółczym ogonie, ale dwie śrubki dociskowe to duże imbusy "na stałe", które zapewniają trzymanie się rotatora i jego sztywność, a tylko trzecia śrubka jest do dokręcania i unieruchamiania. Teoretycznie z lekką kamerą bez dokręcenia tej trzeciej śróbki osiowość powinna zostać zachowania, choć ja zawsze dokręcam i nie sprawdzałem. Jeden kolega na forum zmotoryzował sobie ten rotator dokładając właśnie pasek, ale nie pamiętam, kto to (może się ujawni). Obraca się to z umiarkowanym oporem i jest powiedzmy takim "złotym środkiem" między osiowością, a możliwością obrotu.

 

Ale żeby zrobić taki napędzany rotator zgodnie ze sztuką, to należałoby zastosować po prostu normalne łożyskowanie. Tutaj inspiracja:

 

Ogólnie polecam oglądać tego Ruska, ciekawe rzeczy kombinuje :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest aby średnica zewnętrzna jaskółczego ogona była dobrze dopasowana do wewnętrznej średnicy pierścienia w którym się będzie obracać jaskółczy ogon. Powinno to być pasowanie umożliwiające łatwy poślizg, z jak najmniejszymi luzami poprzecznymi. Dobry tokarz da radę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MateuszW napisał:

Ja bym zrobił te skosy 45 stopni, bo łatwiej będzie je wytoczyć, oraz śrubka dociskowa będzie je lepiej dociskać (ściskać złączki ze sobą).

Parafrazując informatyka - "u mnie działa" :-) Choć nie mam ścianek 45* :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2020 o 11:35, Pav1007 napisał:

Ja mam zrobiony rotator wg własnego projektu. Zrobiony przez nieżyjącego już Janusza Płeszkę. Obracam nim i w każdym położeniu mam korekcję na cały kadr (praktycznie nie ma luzu poprzecznego. Dokręcany 3 śrubkami. Na obwodzie skala 360*

Opera się na jaskółczym ogonie + dobierane złączki w zależności od gwintu na drawtube.

 

Mogę wrzucić zdjęcie wieczorem.

Mam taki sam rotator zrobiony przez Janusza - uwaga! Na Zbyciu! Czekam na propozycje !!! :)

Zdjęcia wysyłam na priv! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie miałem kiedy i brakuje mi odpowiedniej przedłużki. Niedługo będę miał odpowiednie długości to zamontuje go z obiektywem 135mm.

 

Odnośnie wstępnych pomiarów pisałem 23 stycznia, ale tam jest błąd (poprawka na czerwono):

"średnia grubość rotatora to 12,49mm toru optycznego, przy zmianach położeń i miejsc pomiarów bez obciążeń pomiary wahają się między 12,47mm a 12,51mm przy czym dużo zależy od siły ściskania."

Wydaje mi się że odchylenia nie powiększyły się przy zamontowaniu go testowo bez odpowiedniej długości złączki, ale testów polowych nie było.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.