Skocz do zawartości

Problem z EQModem


Palacz79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem i nie potrafię sobie z nim poradzić -  otóż chciałem zrobić krok naprzód i zacząłem przygodę z guidingiem ,

ale pojawił się problem w postaci wieszającego sie eqmoda, sprzęt to sw150/750 na heq5 lunetka 60/240 kamerka asi120mc , canon550D,

używam programow ascom wersja 6.4 , eqmod v2.00 ,APT, PHD2 , stellarium scope , ogólnie wszystko działa ale do czasu tzn. gdzieś po około 1h sesji  (czasem krócej ) eqmod się wiesza ,

czasami też przy tym wiesza się apt ale nie zawsze. gdzieś wyczytałem kiedyś że stellarium się gryzie z apt ( nie wiem ile w tym prawdy) ale próbowałem różnych konfiguracji , bez stellarium albo bez apt, zawsze z tym samym efektem - wiesza się eqmod . nie za bardzo wiem co począć - może wina lapka , nie jest to demon szybkości ale nie wydaje mi się to przyczyną gdyż działa przez około 1h ,

może system win8 ? - ale sam już nie wiem , może ktoś ma jakiś pomysł? był bym wdzięczny. Pozdrawiam Piotr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na szybko złożyłem,

montaż połączony przez bluetooth , a reszta standardowo kabelkami asi st4 do gniazda auto guider i laapka przez usb aparat do lapka przesz usb montaż orginalnym zasilaczem do 220v

1.jpg

Edytowane przez Palacz79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy, że się wiesza? Szare okienko aplikacji, wywala błąd połączenia z montażem czy może coś jeszcze innego? Montaż stał ostatnimi czasy na dworze w wilgoci? Pytam tak trochę z boku, bo również przecierpiałem tego typu problemy i u mnie przyczyna była zupełnie gdzie indziej, taka typowo chińska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Piotr4d napisał:

Czy to nowa instalacja eqmoda, cz może przed rozbudową setupu wszystko działało poprawnie.

nie działałem przez lapka tylko przez pilota ustawiałem wszystko , więc można powiedzieć nowa , choć instalowane wszystko było dość dawno , tak dla prób po kupieniu montażu jakis rok temu.

 

8 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Co to znaczy, że się wiesza? Szare okienko aplikacji, wywala błąd połączenia z montażem czy może coś jeszcze innego? Montaż stał ostatnimi czasy na dworze w wilgoci? Pytam tak trochę z boku, bo również przecierpiałem tego typu problemy i u mnie przyczyna była zupełnie gdzie indziej, taka typowo chińska.

eqmod po prostu robi się szary nie aktywny- ale prowadzenie się nie wyłącza . fotografuje z balkonu więc ma częste zmiany temperatury .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie problem dotyczył styków gniazda com. Doszło do tego że pilot po podłączeniu potrafił nie widzieć płyty głównej montażu. Wyczyściłem wtyczkę, przedrapałem każdy z pinów gniazda najdrobniejszym kluczem imbusowym jaki znalazłem i problem ustał. Problem typowo chiński, bo najwyraźniej szkoda im było 50 centów na pozłacane styki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adapter BT jest jakos przyczepiony do obudowy montazu, czy swobodnie sie sobie wisi?

polecam 3M dual lock.

 

dokladnie sprawdz w profilu zasilania czy przypadkiem nie odlacza Ci wifi i BT po jakims czasie bezczynnosci. dla komputera bezczynnosc najczesciej oznacza brak klikania w klawisze, ruchu muszka. w moich laptopach bt jest powiazane z wifi, jak wylacze wifi to rownie odlacza sie bt.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tayson napisał:

adapter BT jest jakos przyczepiony do obudowy montazu, czy swobodnie sie sobie wisi?

polecam 3M dual lock.

 

 

Adapter sobie wisi puki co, ale zastosuje się do uwag, w ustawieniach mam wszystko wyłączone, po za tym zawiesza się nawet podczas pracy na lapku. Dziś zamierzam sprawdzić na kablu rs232 czy też się powieśi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie mam dużego doświadczenia w sprzęcie astro, ale o infrastrukturze sieciowej coś wiem. Dlatego uważam że na 99% jest to wina BT.

 

Sam wspomniałeś że mieszkasz w bloku, a BT pracuje na 2.4Ghz jest to najbardziej zatłoczona częstotliwość na której działają praktycznie wszystkie domowe WIFI. A mieszkając w bloku pewnie masz ich mnóstwo w zasięgu.

 

Dlatego uważam że połączenie po kablu rozwiąże problem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2019 o 18:08, Palacz79 napisał:

używam programow ascom wersja 6.4 , eqmod v2.00 ,APT, PHD2 , stellarium scope , ogólnie wszystko działa ale do czasu tzn. gdzieś po około 1h sesji  (czasem krócej ) eqmod się wiesza ,

A więc Twoja konfiguracja sprzętowo-software'owa wygląda tak.

1. HEQ5 -> EQMod przez ASCOM driver + APT przez ASCOM via BT

2. Kamera ASI120 -> PHD2 via USB + HEQ5 via ST4

3. canon550D -> APT via USB

4. Stellarium?? No właśnie co z tym wszystkim wspólnego ma Stallarium?

 

Można podejrzewać, że przyczyną "wieszania się" EQModa jest utrata komunikacji. Tylko czy na pewno wiesza się EQMod? A czy w tym czasie APT ma połączenie z montażem?

 

Trudno oczywiście zdalnie "naprawić samochód", jednak spróbuję coś powiedzieć. Nie korzystałem nigdy z połączenia BT, ale  wiem, że z samego założenia jest to chimeryczna zabawka. Jest więc w całym Twoim systemie komunikacyjnym najsłabszym ogniwem.

Zdecydowanie proponuję wymienić to medium na kabel z konwerterem COM -> USB i sprawdzić, czy problem występuje nadal.

 

Można też spokojnie zrezygnować z prowadzenia przez ST4 i guidować bezpośrednio z kamerki. Ja już dawno wywaliłem ten dodatkowy kabel.

 

Takie są moje spostrzeżenia i porady.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bioslasher napisał:

Może nie mam dużego doświadczenia w sprzęcie astro, ale o infrastrukturze sieciowej coś wiem. Dlatego uważam że na 99% jest to wina BT.

 

Sam wspomniałeś że mieszkasz w bloku, a BT pracuje na 2.4Ghz jest to najbardziej zatłoczona częstotliwość na której działają praktycznie wszystkie domowe WIFI. A mieszkając w bloku pewnie masz ich mnóstwo w zasięgu.

 

Dlatego uważam że połączenie po kablu rozwiąże problem.

 

Chyba masz racje , prawdopodobnie tu leży przyczyna , zakłócenia - dziś zrobilem probe 3h po kablu i bez problemu wszystko działa:) -dzięki.

 

35 minut temu, diver napisał:

 

4. Stellarium?? No właśnie co z tym wszystkim wspólnego ma Stallarium?

 

Można podejrzewać, że przyczyną "wieszania się" EQModa jest utrata komunikacji. Tylko czy na pewno wiesza się EQMod? A czy w tym czasie APT ma połączenie z montażem?

 

Można też spokojnie zrezygnować z prowadzenia przez ST4 i guidować bezpośrednio z kamerki. Ja już dawno wywaliłem ten dodatkowy kabel.

 

Takie są moje spostrzeżenia i porady.

 

w stellarium nawiguje , tak mi łatwiej w apt nie łączę się z montażem ,

kiedyś usunąłem kabel st4 jeszcze przy starym montażu i rzeczywiście działało, coś się tam zmieniało w opcjach? ,

dzięki za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.