Skocz do zawartości

EQ5 - czy udźwignie i czy w ogóle ma to sens?


Ajot

Rekomendowane odpowiedzi

cześć :)

Mam powoli dosyć montażu TPL Atl-az5 i wszystkich jego wad, poza tym zamierzam kupić, gdy tylko finanse pozwolą, refraktor 152/900, który przekracza jego możliwości.

Chciałbym kupić montaż tani, w miarę pozbawiony błędów konstrukcyjnych i żeby udźwignął 10kg refraktora do obserwacji wizualnych.

Azymutalnych montaży praktycznie nie ma spełniających te warunki (szczególnie - tani), z paralaktyków niedrogie montaże kończą się jak widzę na EQ5, bo w wyższych modelach dochodzi goto.

No więc pozostaje EQ5.

I teraz pytania:

1. Czy udźwignie on tubę TC152/900 ważącą z akcesoriami 10kg tak żeby zachować przyjemność obserwacji, czyli żeby wszystko się nie telepało?

2. Jak wygląda tryb azymutalny w takim montażu? Tak jak w montażu typu alt-az, czy gorzej? Dam w nim radę używać  posiadane przeze mnie teraz refraktory 102/500 i 102/1000?

3. Czy lepiej kupić produkcji SW (najtańszy), czy warto dopłacać do innych producentów jak Bresser, Orion itd?

 

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam achromat Bressera 152/1200, obecnie jeszcze na montażu exos-2 czyli odpowiedniku eq5. Sam montaż i statyw to wg mnie nieporozumienie (mówiąc delikatnie), zarówno jeżeli chodzi o jakość jak i pracę z tak długą i ciężką rurą. Montaż ma kilka miesięcy a już się pojawiły delikatne luzy na osiach, wycieki smaru i rdza, przy obchodzeniu się z nim bardzo ostrożnie. Statyw jest zbyt niski i delikatny przez co podczas obserwacji pojawiają się spore drgania, dla mnie nie do zaakceptowania. Problemem jest też obserwacja okolic zenitu, trzeba się kłaść na ziemi. Przy długim refraktorze dochodzi też problem dosięgania ręką do pokręteł mikroruchów przy jednoczesnym patrzeniu w okular. Obecnie jestem na etapie kompletowania ciężkiego statywu geodezyjnego, przejściówki, słupa i szukaniu montażu azymutalnego o jak największym udźwigu, bo to wg mnie jedyne  sensowne rozwiązanie do obserwacji wizualnych. Jeżeli chodzi o montaże paralaktyczne to pełny komfort zapewni chyba dopiero eq6 z napędami i elektroniką. Montaż paralaktyczny exos-2 można ustawić do pozycji azymutalnej, bez wykręcania lunetki biegunowej i podejrzewam że inne też tak mają. Tak czy inaczej tanio nie będzie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie zgadzam się z przedmówcą. Sam czasami do wizuala używam APO 130 (ok. 12 kg z kątówką i Naglerem) i komfort obserwacji mam dopiero na AZ-EQ6. Zakładałem tą tubę jeszcze na HEQ5 i drgania są spore. Mam też montaż AZ-4 na stalowych nogach i powiem szczerze, że chyba tu drgania są mniejsze. Oczywiście trudno porównywać obserwowanie posługując się paralaktykiem z goto do prostego azymutalnego statywu, gdzie obiekty wyszukujemy ręcznie i teleskop musimy co chwilę popychać. Ale z pewnością prawdziwy wizualowiec ma fun właśnie z ręcznego wyszukiwania obiektów.

 

Ja czasami jadąc za miasto, albo też podczas sesji astrofoto zabieram APO 130 na AZ4. Spokojnie da się tym obserwować.

 

Jeśli nie chcesz inwestować w montaż klasy EQ6 i zależy Ci na tanim i solidnym rozwiązaniu to proponuję zrób sam (w kooperacji z lokalnym ślusarzem) prosty, ale porządny montaż azymutalny. Kupowania EQ5 do tak ciężliej tuby ZDECYDOWANIE odradzam.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na aperturę 152 mm dziwnie lekki ten rafraktor... Mój ES AR 127/825 waży raptem 1,5 kg mniej.

Mój HEQ5 prowadzi Newtona 1000/f5 z osprzętem (razem ok. 10 kg) i z przeciwwagami 12 kg bez "mechanicznego stękania" (mówię o astrofoto). Ponieważ montaż jest dość lekki a tuba obszerna, wymaga spokoju. Żadnego wiatru czy łażenia w pobliżu. Taki zestaw do astrofoto ma jeszcze sens.

Do wizuala już nie bardzo, tym bardziej że mój sprzęt stoi na drewnianym tarasie o dość ograniczonej sztywności. Każde tupnięcie to drgania obrazu (stabilne podłoże ma kolosalne znaczenie). Każde puknięcie w zestaw podobnie. Ale czy w wizualu to jest jakieś krytyczne?

Edytowane przez diver
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

 Używam tej tuby na montażu HEQ5 i drgania są na akceptowalnym poziomie. Obawiam się że EQ5 nie da rady, mimo że ta tuba jak na swoje rozmiary jest lekka i kompaktowa. Wiadomo, spróbować można, ale w mojej opinii ryzyko jest duże.

 

 Z montaży AZ zostaje tobie jeszcze Sky tee 2. Z tego co wiem, kolega @wampum używał go z TS 152/900. Może będzie tobie w stanie powiedzieć czy montaż daje radę. Nowy Sky tee 2 kosztuje około 1500zl, ale raz na jakis czas pojawia sie na giełdzie za ok. 900zl. Moze warto poczekać i poszukać "okazji". Używane HEQ5 kupisz tez dużo taniej niż za 5.5tys.

 

Pytanie tylko czy używałeś już kiedyś montaży EQ - bo przesiadka z AZ wymaga pewnego przyzwyczajenia. Nie wspominając już że rozstawienie się z duzą tuba i solidnym montażem to już wyprawa w porównaniu z rozstawieniem AZ dla 102/500 (też go miałem i tęsknie teraz za jego wymiarami i mobilnością :) )

Niemniej sama tube TS 152/900 polecam z całego serca. Od niedawna jestem jej posiadaczem i uważam ją za mój najlepszy zakup (do tego pory) :). Zwłaszcza że wraz z całym osprzętem (HEQ5, okulary, astro graty) mieści się do bagażnika yarisa ;)

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rybek0s
Thx. Nad montażem jeszcze się zastanowię, może jednak szarpnę się na heq5 albo eq6, nie wiem, na razie mam zmiksowany tym mózg.

Zapytam jeszcze o tego TS152/900. Jak oceniasz poziom aberracji chromatycznej względem 102/500, którego miałeś? 

Ten teleskop jest też sprzedawany z logiem TecnoSky https://www.astroshop.pl/teleskopy/tecnosky-teleskop-ac-152-900-v2-ota/p,60044

i jest tańszy o 570zł od tego z logiem TS https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-teleskop-ac-152-900-rich-field-rft-ota/p,54819

One się czymś różnią poza ceną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długa a w dodatku ciężka tuba to niestety drogi i ciężki montaż. 

Już refraktor 90/900 wymaga lepszego montażu niż AZ3 a waży znacznie mniej od tej tuby. 

Po złych doświadczeniach z długimi tubami doszedłem do wniosku, że nie będę ich używać. Trudno. 

I kupiłem refraktor F5 120/600. I bardzo się zdziwiłem. Owszem, na Księżycu, Jowiszu czy Wenus była aberka. Pewnie na jaśniejszych gwiazdach także. Ale poza tym wcale nie było jej widać. Szerokie pola za to miodzio. Małe i średnie powiększenia. Większe powiększenia znacznie gorzej. No ale ja nie liczę kraterów w Plato, inni to już zrobili. 

Później zmieniłem tubę na achromat SW 150/750 i dobre doświadczenia się powtórzyły. Oba wieszałem na AZ4. Eksperymentowałem też z innymi montażami AZ. Najlepiej sprawował się EQ3-2 przerobiony na stałe w tryb ALT-AZ. 

Po paru latach poszedłem w SCT8. I to był strzał w dziesiątkę. Do tego APO 100/600 do szerszych pól. 

Coś mnie znowu podkusiło i SCT8 wymieniłem na SCT9.25. Jest lepiej, ale skok wagi jest znaczny. 

Wieszam to na AZ-EQ5 GoTo i jest całkiem nieźle. Choć już trochę na granicy. 

Przepraszam za przydługi opis mojej głównej drogi ewolucyjnej (po drodze było sporo innego sprzętu) ale może ktoś skorzysta. 

Edytowane przez kjacek
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może masz możliwość ATMu ? Lub ktoś w dobrej cenie by zrobił montaż ?

 

Chodzi o coś w tym stylu:

dobfractor21.JPG

 

70mm%20scope%20mount.JPG

http://www.eyesonthesky.com/DIYImprovements/Mounts.aspx

 

Statyw geodezyjny kup a głowicę zrób lub zleć komuś.

Będzie pancernie, stabilne i ciężko ...

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dobsony na statywach są OK. Ale i tak wszystko jest dość duże i ciężkie i takie być musi. Tuba jest po prostu ciężka. 

Im wyżej środek ciężkości, tym potrzebny jest bardziej wytrzymały, solidny statyw. 

Jedyny znany mi statyw, który spełnia to zadanie, to stary telewizyjny goliat. 

Ale to jest bardzo ciężka machina. 

Pewnie są inne, lżejsze i bardziej wytrzymałe statywy, po prostu ich nie znam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ajot

Hej, zacznę może od części TecnoSky vs TS.

 

Gdy kupowałem swojego TS, spytałem się sprzedawcy (teleskop spezialisten <- polecam) czy mają możliwość ściągnąć TecnoSky ... w końcu każda złotówka się liczy. W odpowiedzi dostałem całkiem uczciwie brzmiącą informację o kwotach marży jaką sklep ma na TS i na TecnoSky, z informacją że im się po prostu nie opłaca bawić w ustawianie i sprawdzanie sprzętu za tą kwotę. Mając tą informację i wszystko co do tej pory czytałem o tych dwóch teleskopach, wnioskuje że jeżeli jakieś różnice są, to tylko w logo na tubie i modelu sprzedaży (marża itd.).

Mi zależało na kupnie w tym sklepie i uznałem że dla większego bezpieczeństwa opłaca mi się trochę przepłacić. Gdybym planował zakup gdzie indziej, pewnie wybrałbym TecnoSky.

 

Odnośnie aberracji ... niestety nie jestem w stanie postawić obok siebie tych dwóch teleskopów. Używałem 102/500 jako mojego pierwszego teleskopu, potem przesiadłem się na AR 152s i dopiero na TSa. Na pewno mogę powiedzieć że między AR 152s i TSem jest klasa różnicy. Przy TSie mam wrażenie jakby aberracji prawie w ogóle nie było. 

 

Pamiętam też że zmieniając 102/500 na AR 152s dopiero poznałem co to aberracja. W 102/500 była widoczna, ale na akceptowalnym jak dla mnie poziomie. Gdy teraz sięgam pamięcią, to wydaje mi się że TS ma podobny poziom co 102/500. Ba, w tej chwili mógłbym powiedzieć że być może nawet ma mniejszą CA, ale to może być kwestia tego że zakochałem się w TSie ;)

 

Podsumowując, wydaje mi się że jeżeli akceptowałeś CA w 102/500, to nie będziesz niezadowolony z TSa

 

 

PS. Wybacz że tak późno odpisuje ... tak jakoś wyszło ;) i miej na uwadze że TSa mam od niedawna i zaliczyłem z nim dopiero kilka sesji. Postaram się przy następnej okazji przyjrzeć się łysemu, to na priv napisze tobie więcej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rybek0s dzięki za obszerne info. Widzę że ten sklep ma niektóre ceny naprawdę dobre "Special Price". Przebija promocje w Delcie i teleskopy.pl (np. refraktor SW150/750 + NEQ5 bez goto 999Euro). Na razie jednak ograniczę się do zakupu montażu, z teleskopem poczekam do wiosny.

Chyba spróbuję kupić tego SkyTee2 w astroshopie, 2200 komplet , więc mniej niż połowa ceny HEQ5. Mam nadzieję, że nie będzie się trząsł pod ciężarem tego TS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 lata później...
W dniu 3.11.2019 o 20:01, rybek0s napisał(a):

@Ajot

Hej, zacznę może od części TecnoSky vs TS.

 

Gdy kupowałem swojego TS, spytałem się sprzedawcy (teleskop spezialisten <- polecam) czy mają możliwość ściągnąć TecnoSky ... w końcu każda złotówka się liczy. W odpowiedzi dostałem całkiem uczciwie brzmiącą informację o kwotach marży jaką sklep ma na TS i na TecnoSky, z informacją że im się po prostu nie opłaca bawić w ustawianie i sprawdzanie sprzętu za tą kwotę. Mając tą informację i wszystko co do tej pory czytałem o tych dwóch teleskopach, wnioskuje że jeżeli jakieś różnice są, to tylko w logo na tubie i modelu sprzedaży (marża itd.).

Mi zależało na kupnie w tym sklepie i uznałem że dla większego bezpieczeństwa opłaca mi się trochę przepłacić. Gdybym planował zakup gdzie indziej, pewnie wybrałbym TecnoSky.

 

Odnośnie aberracji ... niestety nie jestem w stanie postawić obok siebie tych dwóch teleskopów. Używałem 102/500 jako mojego pierwszego teleskopu, potem przesiadłem się na AR 152s i dopiero na TSa. Na pewno mogę powiedzieć że między AR 152s i TSem jest klasa różnicy. Przy TSie mam wrażenie jakby aberracji prawie w ogóle nie było. 

 

Pamiętam też że zmieniając 102/500 na AR 152s dopiero poznałem co to aberracja. W 102/500 była widoczna, ale na akceptowalnym jak dla mnie poziomie. Gdy teraz sięgam pamięcią, to wydaje mi się że TS ma podobny poziom co 102/500. Ba, w tej chwili mógłbym powiedzieć że być może nawet ma mniejszą CA, ale to może być kwestia tego że zakochałem się w TSie ;)

 

Podsumowując, wydaje mi się że jeżeli akceptowałeś CA w 102/500, to nie będziesz niezadowolony z TSa

 

 

PS. Wybacz że tak późno odpisuje ... tak jakoś wyszło ;) i miej na uwadze że TSa mam od niedawna i zaliczyłem z nim dopiero kilka sesji. Postaram się przy następnej okazji przyjrzeć się łysemu, to na priv napisze tobie więcej.

Jak wygląda użytkowanie tego TSa  RFT 152/900 od 4 lat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety musisz o to spytać nowego właściciela. Z racji przerzucenia się na astrofoto, zmieniłem tą tubę na mniejsze APO. 

Nadal tęsknię.. nawet astrophoto lepiej mi na nim wychodziło niż na obecnym teleskopie. :(

Ostatnio montaż na lepszy zmieniłem, to może spróbuje wyśledzić i odkupić swój stary ts 152/900 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.