Skocz do zawartości

Z kolekcji nietypowych problemów Jakuba


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

poruszałem już obie kwestie kilka miesięcy temu, ale nieświadomie, więc trudno było zdefiniować o co dokładnie chodzi.

 

1. Dla montażu iOptron CEM 120 EC występuje następujący fenomen: przy ustawieniu dither: Direct Mount Drive w SGP program wykonuje dither w trakcie wykonywania klatki. A właściwie to na odwrót, wykonując jeszcze dither już zaczyna naświetlać następną klatkę. Brakuje tu zupełnie koordynacji. Sprawa wypłynęła gdy zwiększyłem wielkość ditheru do wartości kilku sekund. Na zdjęciach pojawiają się przesunięcia, nie będące wynikiem drgań układu, lecz z ditheru właśnie. Dla małego ditheru lub ciemniejszych obszarów nieba nie jest to widoczne. 

 

Zakładając, że robię dither co kilka klatek, jestem w stanie to wyeliminować ze stackowania poprzez clipping oraz właściwe dobranie klatki referencyjnej (bez przesunięcia). Jednak zakładam, że o ile gwiazdy zostają wyprowadzone bardzo dobrze, o tyle mgławice mogą ucierpieć. 

 

 

2. Dla tego samego zestawu w SGP montaż się zatrzymuje - przerywa prowadzenie - w trakcie ściągania klatek. Pisałem na samym początku mojej przygody z CEM120, że z niewiadomych powodów ucieka mi kadr, i przy użyciu kamery 179mmc jest to poważna bolączka ze względu na bardzo małe pole widzenia zestawu. teraz już wiem dlaczego. Na razie nie odkryłem czy wyłączenie trackingu (celowo piszę po ang by nie było wątpliwości o co chodzi) występuje przy każdej klatce (tak mniemam) czy tylko przy klatkach z ditherem (wątpliwe). Odkryłem to analizując klatki, gdzie żadna klatka nie jest pojechana, ale po kolei przesuwają się w kadrze zawsze w tym samym kierunku, przy długich sesjach czasami o 70% kadru ! Stosuję doraźne rozwiązanie poprzez mnożenie ceków w jednej sekwencji - są to duplikaty z ilością klatek OK 30 szt, i ustawiając centrowanie celu dla każdej następnej instancji celu. Niestety,kadr mniej ale ciągle biega i jest to bardzo niewygodne ze względu na skompilowanie oraz zapis i analizę plików. 

 

 

Czy ktoś ma pomysł,lub spotkał się z podobnymi problemami?

Czy to wina montażu, czy raczej SGP?

 

Od razu napiszę, że iOptron nie ma pojęcia.

Nie używam guidingu, nie mam OAG ani lunetki ani drugiej kamery, nie jest to kwestia sztywności układu itp.

 

 

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. jezeli rozpoczyna klatke robiac dither to sprawdz empirycznie ile to mnie wiecej trwa (dither) i zastosuj dluzszy odstęp pomiedzy klatkami. mialem tak samo z maximem. mi dobre rezultaty dawalo 15 lub 20s.

obstawiam, ze sgp mysli, ze dithering trwa np 1s, a fizycznie zalosc zajmuje np 5s. nie masz guidingu, to nikt nie wie co sie dzieje z prowadzeniem.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

Sprawa wypłynęła gdy zwiększyłem wielkość ditheru do wartości kilku sekund.

Widać dither Via Mont  tak działa, po prostu wyłącza tracking na określony czas.  Zwiększyłeś dither :uhm: mont staje, a kadr ucieka.  Jeśli ekspozycja startuje wraz z wznowieniem trackingu, to mogą pojawić się "szarpnięcia"

Przecież dla kamery z malutkim pikselem wystarczy dither wielkości 0,1s. Oczywiście w zależności od deklinacji obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, pomieszałeś dwa tematy.

Kadr ucieka zawsze, niezależnie od ustawienia wielkości ditheru.

Ponadto, muszę jeszcze potwierdzić, ale jak napisałem raczej na pewno to zjawisko nie jest związane z klatkami przed/po ditheringu, tylko z każdą klatką.

 

Dla spokoju sprawdzę dzisiaj wyłączając ditering całkowicie, ale stawiam piwo, że nie ma związku i kadr ucieknie i tak. To ma raczej na pewno związek ze ściąganiem klatek, lub ewentualnie ich analizą pod kątem FWHM (SGP się przywiesza?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kubaman napisał:

 lub ewentualnie ich analizą pod kątem FWHM (SGP się przywiesza?).

Ja to u siebie calkowicie wylaczylem, bo mi bardzo czesto caly sgp sie wywalał - program nie odpowiada i pupa; caly pc i montaz do restartu.

U Ciebie wiec mikro zwisy sa jak najbardziej mozliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, kubaman napisał:

To ma raczej na pewno związek ze ściąganiem klatek, lub ewentualnie ich analizą pod kątem FWHM (SGP się przywiesza?).

Montaż prowadzi niezależnie od programu, tzn zawieszenie programu nie powinno na niego oddziaływać. Maxim też się wiesza przy sczytywaniu klatki, ale mój iOptron nie przestaje prowadzić w tym czasie. SGP musi "umyślnie" wyłączyć tracking, żeby ten się wyłączył. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno sobie odpuściłem dither. Po przeliczeniu czasu jaki muszę na to poświęcić to mi się nie opłaca :) Zakładając że z miasta muszę zrobić 200-250 klatek 120s, pomiędzy nimi dla dither powiedzmy 30sek = około 100 minut (wolę poświęcić na naświetlanie) 100/2min mam 50 klatek.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie, to te 100 minut można poświęcić na czytanie biblii, a nie astrofotografię :flirt:

Dither można równie efektownie robić co trzy klatki.  Kiedy zbieram klatki LRGB po kolei, to dither robię tylko raz na sekwencję LRGB. A i tak każda kolejna klatka poszczególnych kanałów L, R, G, B, będzie miała dither. Tak samo z narowband, zbieram np. trzy grupy Ha po 15 klatek, ale dither robią tylko na jednej grupie.

Maxim + PHD2.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, _Spirit_ napisał:

A no dlatego że mam podobny objaw jak u Kuby. Zanim guider się ustawi już zaczyna lecieć klatka. Próbowałem 10sek i 15sek. Klatki pojechane.

W SGP możesz przecież ustawić żeby program poczekał aż PHD2 się ustabilizuje. Określa się w jakiej odległości ma się znajdować gwiazda guidera przez określony czas.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, _Spirit_ napisał:

A no dlatego że mam podobny objaw jak u Kuby. Zanim guider się ustawi już zaczyna lecieć klatka. Próbowałem 10sek i 15sek. Klatki pojechane.

W SGP w zakładce guidingu powinno być chyba extreme dither ileś pix, zaznaczasz "for" i np ja mam 10s. Wtedy on czeka 10s aż wykres się ustabilizuje, jak kolega wyżej pisał. Przynajmniej u mnie zadziałało gdy miałem pojechane klatki. 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DELAY, widzisz? :)

image.png.5cfd96f95a34fa5bfd2f09ea42f0655d.png

Godzinę temu, kubaman napisał:

Przy asi 1600 dither jest konieczny

co do ditheringu mam pewne przemyslenia.

zapewne chodzi Ci o jego stosowanie, aby pozbyc sie skośnych pasów powstajacych na finalnym stacku.

 

wydaje mi sie ze tak sie dzieje poniewaz stackujesz kolejne klatki ktore schodza z matrycy.

ciekawe co byloby gdyby, przyklad

mamy 100 kolejnych klatek

klatka nr 1 pozostaje nr1 , klatkę nr100 zmieniamy na nr2, nr2 zmieniamy na nr3, nr99 zmieniamy na nr4

przeplatamu od konca pomiedzy te od początku.

finalnie wiec nie stackujemy klatek ktore zeszly jedna po drugiej a w bardziej pomieszany sposob.

subframe selector tego tez moze dokonac - pomieszac nam klatki wg ich oceny.

 

wlasnie po takiej zabawie z SS zauwazylem ze skosne pasy znaczaco sie zmniejszyly, w sumie w 80% zniky w materiale z canona 6d.   1100d.

 

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Krzychoo226 napisał:

W SGP możesz przecież ustawić żeby program poczekał aż PHD2 się ustabilizuje. Określa się w jakiej odległości ma się znajdować gwiazda guidera przez określony czas.

 

1 minutę temu, danon napisał:

W SGP w zakładce guidingu powinno być chvua extreme dither ileś pix i zaznaczasz for i np ja mam 10s. Wtedy on czeka 10s aż wykres się ustabilizuje, jak kolega wyżej pisał. Przynajmniej u mnie zadziałało gdy miałem pojechane klatki. 

 

4 godziny temu, kubaman napisał:

Nie używam guidingu, nie mam OAG ani lunetki ani drugiej kamery, nie jest to kwestia sztywności układu itp.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Tayson napisał:

DELAY, widzisz? :)

 

 

znalazłem, dzięki :)

zawsze myślałem, że to jest opóźnienie pomiędzy targetami/zadaniami w sekwencji, a nie pomiędzy klatkami.

 

aż sobie sprawdzę teorię z kolejnością klatek, rozumiem, że trzeba ręcznie zmienia nazwy..

ja sobie pomagam stakując w PIX medianą i robiąc sigma clipping zamiast windsordized sigma

jest dużo lepiej, ale ciągle słabo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę żadnego sensu w zmianie kolejności. Po pierwsze, algorytmy powinny być na to obojętne (każde zdjęcie traktowane niezależnie), a po drugie, dlaczego ostatnia klatka ma być jakaś inna, niż druga (no chyba, że mamy jednostajny dryf).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stakowanie to uśrednianie czyli w praktyce dodawanie. Pozostałe algorytmy różnią się głównie tym że odrzucaja skrajne wartości i zastępują je w różny sposób. Czy 3+5+7+1 i 1+5+3+7 dadzą różny wynik?. Taki to ma sens jak zmiana kolejności w dodawaniu w celu uzyskania innego wyniku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr4d napisał:

W sumie, to te 100 minut można poświęcić na czytanie biblii, a nie astrofotografię :flirt:

Dither można równie efektownie robić co trzy klatki.  Kiedy zbieram klatki LRGB po kolei, to dither robię tylko raz na sekwencję LRGB. A i tak każda kolejna klatka poszczególnych kanałów L, R, G, B, będzie miała dither.

Zamęczesz to biedne koło :-P

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Krzychoo226 napisał:

Zamęczesz to biedne koło :-P

Po to jest:D

 

11 godzin temu, Tayson napisał:

Wow, udało Ci się ogarnąć offset?

Szczęśliwym trafem, mój komplet filtrów Baadera jest parafokalny w granicach błędu pomiarowego. Być może częściowo, to zasługa napisu "Super APO" na moim Espricie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.