Jump to content
Piotr4d

Stellar Mate nie tylko dla ZWO.

Recommended Posts

Ciekawe, czy sprzedają samą licencję na własnego Raspa. Teoretyczna migracja na Pi4 to znacznie szybsza praca, bo jest USB3, więc i możliwość robienia US. Pewnie też w niektórych przypadkach mniejszy ampglow. Tak czy inaczej, kto spróbował tych pudełek, raczej nie wróci do laptopa w terenie. 

Edited by count.neverest

28 minut temu, count.neverest napisał:

bo jest USB3, więc i możliwość robienia US

Do US potrzeba jeszcze bardzo szybkiego i dość dużego dysku, czego Raspberry w żadnym wypadku nie posiada. Najszybsze karty na rynku zapewnią może jakieś minimalne minimum pod warunkiem, że czytnik wyrobi w co wątpię. No i CPU musi się wyrabiać, co też jest niepewne.

Myślę że jeszcze daleko tu do potrzeb US. 

Trzeba by to policzyć indywidualnie dla skali. Bo zakładając, że użyjesz ROI, wszystkie elementy mogą się wyrobić, nie ma potrzeby ściągać danych zawierających samą czerń na kartę.

Cydze chwalicie swego nie znacie.

Już dawno temu, bodaj że cztery lata temu, Radek Kaczorek tworząc AstroberrySerwer korzystał z takiego rozwiązania.

Ja i wiele innych  użytkowników INDI z powodzeniem też korzystam z RPI3 na ASerwer.

• Like 1

Znamy, jest tu bardzo długi wątek o tym rozwiązaniu. A czy Astroberry ma aplikację na urządzenia mobilne, za pomocą której można sterować wszystkimi elementami sesji?

Edited by count.neverest

10 minut temu, count.neverest napisał:

Znamy, jest tu bardzo długi wątek o tym rozwiązaniu. A czy Astroberry ma aplikację na urządzenia mobilne, za pomocą której można sterować wszystkimi elementami sesji?

Aplikacji nie ma...ale kto wie ?? :-)

Możesz to robić za pomocą tabletu, poprzez www.

• Like 1

Właśnie przyszło do mnie Rpi 4 (2GB) a Stellarmate mam już wgrany na kartę pamięci :)
Będę na tym stawiał guiding do swsa, a i prawdopodobnie sterował aparatem. Mogę założyć wątek jak już będę wszystko testował ;)
Co do dysku, można przecież podłączyć po usb 3.0 przenośny dysk SSD, albo pendrive USB3.0 i na to zapisywać :)

11 minut temu, Kajetan napisał:

wątek jak już będę wszystko testował ;)
Co do dysku, można przecież podłączyć po usb 3.0 przenośny dysk SSD, albo pendrive USB3.0 i na to zapisywać :)

Teoretycznie. Prawie na pewno jest tam jeden kontroler USB3, czyli podlaczajac dwa urządzenia mamy max połowę prędkości. Jednak w praktyce prędkość kamery spada na łeb na szyję, nie lubi ona innych, szybkich urządzeń na jednym kontrolerze. Miałem taki problem w laptopie z USB3, gdy chciałem zrzuca dane na zewnętrzny dysk podczas awikowania. Musiałem dokupić dodatkową kartę USB3 na expresscard. 

Niemniej chętnie zobaczę takie testy wydajności i być może przynajmniej do planet będzie to wystarczające, gorzej na pewno z Księżycem /Słońcem, gdzie nie robi się roi. No ale to ma być sprzęt do ds :) Na pewno krótszy czas sczytania klatki powinien być przyjemny no i koniec z ampglow w kamerach nie-pro. 

Edited by MateuszW

U mnie to ma być tylko do DSów więc avikowanie mnie niezbyt interesuje, ale jak przyjdzie kamerka to mogę zrobić test w domu jak będzie z zapisem ;)

Stellarmate to projekt oparty o komponenty open source (INDI, KStars/Ekos) prowadzony przez Jasem'a Mutlaq'a - lidera projektu INDI. Nie płacicie za soft tylko za wsparcie. Dodatkowo dostępna jest aplikacja mobilna do sterowania całym systemem.

ASIair... również wykorzystuje INDI i własną aplikację mobilną, bez KStars/EKOS.

Astroberry Server opiera się o INDI, KStars/Ekos i powstał przed Stellarmate jako darmowa dystrybucja dla wszystkich. Aplikacji mobilnej nie ma, a wsparcie jest w cenie ;-)

Właśnie zdałem sobie sprawę że chyba mój test nie bedzie miał większego sensu, bo kamerka, która chcę użyć do guidingu jest na USB2.0. No chyba że się mylę i wciąż taki test ma sens?

RPI4 z 4GB RAM, 2xUSB3.0, szybszy procesor 260 zł + Stellar Mate  OS 200zł + szybka karta 64GB ok 50 zł + obudowa ok. 50zł. Wychodzi taniej a działa rewelacyjnie w porównaniu do wersji KStars uruchomionej na RPI3 z 1 GB RAM i USB 2.0. Astroberry też jest dobre, ale chyba jeszcze nie ma wersji na RPI4.

11 hours ago, rambro said:

Astroberry też jest dobre, ale chyba jeszcze nie ma wersji na RPI4.

Już jest, w testach ;-) Zaraz będzie dostępne dla świata

• Like 1

Świat małych komputerków z ARM nie kończy się na RPi - jest wysyp lepszych maszynek jak np. FriendlyElec NanoPi M4 (4 porty USB3 + 3 porty USB2), może tylko ciut droższe ale sprawniej działające. Mam taki komputerek i co go różni od RPi i wynalazków typu AsiAir czy Stellarmate, to to że już dobrze działa ze zwykłą dystrybucją Linuksa (w moim przypadku Arch: kernel mainline, otwarte sterowniki 3d Panfrost, pełne 64bity). Oczywiście można też zainstalować INDI/Ekos i co tam kto chce... Wydaje mi się, że już nie nie ma potrzeby instalacji specjalizowanych dystrybucji jak Astroberry czy Stellarmate, które przykuwają klientów do słabszych sprzętów typu RPi3 czy RPi4 :haha: Pomyślcie, czy ktoś instaluje specjalną wersję Windowsów dla astro?

2 godziny temu, Piotr Długosz napisał:

Świat małych komputerków z ARM nie kończy się na RPi - jest wysyp lepszych maszynek jak np. FriendlyElec NanoPi M4 (4 porty USB3 + 3 porty USB2), może tylko ciut droższe ale sprawniej działające. Mam taki komputerek i co go różni od RPi i wynalazków typu AsiAir czy Stellarmate, to to że już dobrze działa ze zwykłą dystrybucją Linuksa (w moim przypadku Arch: kernel mainline, otwarte sterowniki 3d Panfrost, pełne 64bity). Oczywiście można też zainstalować INDI/Ekos i co tam kto chce... Wydaje mi się, że już nie nie ma potrzeby instalacji specjalizowanych dystrybucji jak Astroberry czy Stellarmate, które przykuwają klientów do słabszych sprzętów typu RPi3 czy RPi4 :haha: Pomyślcie, czy ktoś instaluje specjalną wersję Windowsów dla astro?

Tyle że tu mam wszystko praktycznie gotowe z aplikacją na smartfona, co jest dla mnie kluczowe ;) A to ze tamte są lepsze i sprawniej działające... Nie ma większego znaczenia bo RPi4 działa już wystarczająco dobrze (jak dla mnie) :)

59 minut temu, Kajetan napisał:

wszystko praktycznie gotowe z aplikacją na smartfona

Zgoda, pod warunkiem że aplikacja na telefon rzeczywiście wszystko załatwi, jeśli nie to i tak trzeba się będzie łączyć laptopem. Zastanawiałem się nad VNC z uruchomionym Ekosem na komputerku i klientem w telefonie. Wtedy pełna fukcjonalność Ekosa i innych aplikacji jest dostępna, tylko trzeba w miarę duży ekran.

Ekos sam do wszystkiego nie zawsze się sprawdza (a zakładam że aplikacja na telefon nie jest od niego lepsza). Ja mam na przykład dużo własnych skryptów - do sterowania grzałką i do załączania przekaźników (zasilanie fokusera i aparatów) albo do robienia zdjęć Pentaksem. Do guidowania też nie używam Ekosa bo lepiej działa Lin_guider.

Apropos sterowania z Androida, czy używa ktoś  SkySafari z INDI?

3 godziny temu, Piotr Długosz napisał:

RPI4 ma już wystarczające zasoby, aby płynnie działał INDI i KStars (serwer INDI z klientem na tej samej maszynie). Po VNC można się podłączyć laptopem, tabletem, telefonem.  Jak klient i serwer są na tym samym urządzeniu, to nie ma problemu, że sesja się rozłączy. Klatka 4K po USB3.0 czyta się w mgnieniu oka, plate solve trwa kilka sekund. Może  ten sprzęt, o którym piszesz jest wydajniejszy i ma więcej portów, ale sam wszystko musisz sobie kompilować, rozwiązywać problemy, uaktualniać do nowej wersji itp. Nie dość, że trzeba się znać na linuxie to trzeba mieć jeszcze na to czas. Jak masz oficjalnie wspierany hardware to przeciętnemu użytkownikowi na forum indi bardzo szybko ktoś pomoże a poprawki są dostępne w bardzo krótkim czasie. Dla Stellarmate jest dedykowany support przez tickety. Do montażu czy fokusera nie potrzeba portu USB 3.0. Dwa porty USB3.0 do przeciętnego zestawu wystarczają. Do RPI można zrobić bardzo tani fokuser "astroberry focuser" i podłączyć go przez GPIO bez zużywania portu USB.  Apka na telefon dla mnie to tylko dodatek, ale może dla kogoś innego jest istotna, zwłaszcza, że RPI3 działa wolno i praca przez VNC nie jest tak przyjemna jak na RPI4.

Odnośnie SkySafari funkcjonuje bez żadnych problemów z Indi. Konfiguracja jest bardzo prosta. Czasem jak nie mam jakiegoś obiektu w KStars to szukam go w SkySafari i robię goto z poziomu telefonu.

27 minut temu, Piotr Długosz napisał:

jeśli nie to i tak trzeba się będzie łączyć laptopem.

I to generalnie u mnie nie wchodzi w grę bo laptopa po prostu nie mam. Z poziomu aplikacji Stellarmate da się też połączyć przez VNC jak ktoś chce.

Tak RPI4 ma już wystarczające zasoby. Co do samego Stellarmate, jak najbardziej Jasema popieram, za to że się INDI opiekuje i jest cały czas otwarte, zresztą bardzo korzysta na tym bo społeczność ludzi "dłubiących" i dodających np. nowe funkcje rośnie.

A która wersja SkySafari jest potrzebna, darmowa chyba nie bo nie widzę nic w opcjach? Czy SkySafari Plus wystarczy? Kosztuje 72 zł, to już lepiej mobilna apka ze Stellarmate, ale pewnie nie działa tak dobrze :emotion-5:

Aplikacja Stellarmate jest jeszcze w fazie beta, ale ma podstawowe funkcje: guiding, polar align, sterowanie aparatem/główną kamerą.