Skocz do zawartości

Stellar Mate nie tylko dla ZWO.


Piotr4d

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe, czy sprzedają samą licencję na własnego Raspa. Teoretyczna migracja na Pi4 to znacznie szybsza praca, bo jest USB3, więc i możliwość robienia US. Pewnie też w niektórych przypadkach mniejszy ampglow. Tak czy inaczej, kto spróbował tych pudełek, raczej nie wróci do laptopa w terenie. 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, count.neverest napisał:

bo jest USB3, więc i możliwość robienia US

Do US potrzeba jeszcze bardzo szybkiego i dość dużego dysku, czego Raspberry w żadnym wypadku nie posiada. Najszybsze karty na rynku zapewnią może jakieś minimalne minimum pod warunkiem, że czytnik wyrobi w co wątpię. No i CPU musi się wyrabiać, co też jest niepewne.

Myślę że jeszcze daleko tu do potrzeb US. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, count.neverest napisał:

Znamy, jest tu bardzo długi wątek o tym rozwiązaniu. A czy Astroberry ma aplikację na urządzenia mobilne, za pomocą której można sterować wszystkimi elementami sesji?

Aplikacji nie ma...ale kto wie ?? :-)

Możesz to robić za pomocą tabletu, poprzez www.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przyszło do mnie Rpi 4 (2GB) a Stellarmate mam już wgrany na kartę pamięci :)
Będę na tym stawiał guiding do swsa, a i prawdopodobnie sterował aparatem. Mogę założyć wątek jak już będę wszystko testował ;)
Co do dysku, można przecież podłączyć po usb 3.0 przenośny dysk SSD, albo pendrive USB3.0 i na to zapisywać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Kajetan napisał:

wątek jak już będę wszystko testował ;)
Co do dysku, można przecież podłączyć po usb 3.0 przenośny dysk SSD, albo pendrive USB3.0 i na to zapisywać :)

Teoretycznie. Prawie na pewno jest tam jeden kontroler USB3, czyli podlaczajac dwa urządzenia mamy max połowę prędkości. Jednak w praktyce prędkość kamery spada na łeb na szyję, nie lubi ona innych, szybkich urządzeń na jednym kontrolerze. Miałem taki problem w laptopie z USB3, gdy chciałem zrzuca dane na zewnętrzny dysk podczas awikowania. Musiałem dokupić dodatkową kartę USB3 na expresscard. 

Niemniej chętnie zobaczę takie testy wydajności i być może przynajmniej do planet będzie to wystarczające, gorzej na pewno z Księżycem /Słońcem, gdzie nie robi się roi. No ale to ma być sprzęt do ds :) Na pewno krótszy czas sczytania klatki powinien być przyjemny no i koniec z ampglow w kamerach nie-pro. 

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stellarmate to projekt oparty o komponenty open source (INDI, KStars/Ekos) prowadzony przez Jasem'a Mutlaq'a - lidera projektu INDI. Nie płacicie za soft tylko za wsparcie. Dodatkowo dostępna jest aplikacja mobilna do sterowania całym systemem.

ASIair... również wykorzystuje INDI i własną aplikację mobilną, bez KStars/EKOS.

Astroberry Server opiera się o INDI, KStars/Ekos i powstał przed Stellarmate jako darmowa dystrybucja dla wszystkich. Aplikacji mobilnej nie ma, a wsparcie jest w cenie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RadekK napisał:

Ok, działa to nieźle, choć daleko wynikom do wykorzystania pełnej wydajności użytego ssd. Niemniej żeby coś powiedzieć w temacie awikowania, niezbędny jest test z kamerą i dyskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RPI4 z 4GB RAM, 2xUSB3.0, szybszy procesor 260 zł + Stellar Mate  OS 200zł + szybka karta 64GB ok 50 zł + obudowa ok. 50zł. Wychodzi taniej a działa rewelacyjnie w porównaniu do wersji KStars uruchomionej na RPI3 z 1 GB RAM i USB 2.0. Astroberry też jest dobre, ale chyba jeszcze nie ma wersji na RPI4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świat małych komputerków z ARM nie kończy się na RPi - jest wysyp lepszych maszynek jak np. FriendlyElec NanoPi M4 (4 porty USB3 + 3 porty USB2), może tylko ciut droższe ale sprawniej działające. Mam taki komputerek i co go różni od RPi i wynalazków typu AsiAir czy Stellarmate, to to że już dobrze działa ze zwykłą dystrybucją Linuksa (w moim przypadku Arch: kernel mainline, otwarte sterowniki 3d Panfrost, pełne 64bity). Oczywiście można też zainstalować INDI/Ekos i co tam kto chce... Wydaje mi się, że już nie nie ma potrzeby instalacji specjalizowanych dystrybucji jak Astroberry czy Stellarmate, które przykuwają klientów do słabszych sprzętów typu RPi3 czy RPi4 :haha: Pomyślcie, czy ktoś instaluje specjalną wersję Windowsów dla astro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Długosz napisał:

Świat małych komputerków z ARM nie kończy się na RPi - jest wysyp lepszych maszynek jak np. FriendlyElec NanoPi M4 (4 porty USB3 + 3 porty USB2), może tylko ciut droższe ale sprawniej działające. Mam taki komputerek i co go różni od RPi i wynalazków typu AsiAir czy Stellarmate, to to że już dobrze działa ze zwykłą dystrybucją Linuksa (w moim przypadku Arch: kernel mainline, otwarte sterowniki 3d Panfrost, pełne 64bity). Oczywiście można też zainstalować INDI/Ekos i co tam kto chce... Wydaje mi się, że już nie nie ma potrzeby instalacji specjalizowanych dystrybucji jak Astroberry czy Stellarmate, które przykuwają klientów do słabszych sprzętów typu RPi3 czy RPi4 :haha: Pomyślcie, czy ktoś instaluje specjalną wersję Windowsów dla astro?

Tyle że tu mam wszystko praktycznie gotowe z aplikacją na smartfona, co jest dla mnie kluczowe ;) A to ze tamte są lepsze i sprawniej działające... Nie ma większego znaczenia bo RPi4 działa już wystarczająco dobrze (jak dla mnie) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Kajetan napisał:

wszystko praktycznie gotowe z aplikacją na smartfona

Zgoda, pod warunkiem że aplikacja na telefon rzeczywiście wszystko załatwi, jeśli nie to i tak trzeba się będzie łączyć laptopem. Zastanawiałem się nad VNC z uruchomionym Ekosem na komputerku i klientem w telefonie. Wtedy pełna fukcjonalność Ekosa i innych aplikacji jest dostępna, tylko trzeba w miarę duży ekran.

Ekos sam do wszystkiego nie zawsze się sprawdza (a zakładam że aplikacja na telefon nie jest od niego lepsza). Ja mam na przykład dużo własnych skryptów - do sterowania grzałką i do załączania przekaźników (zasilanie fokusera i aparatów) albo do robienia zdjęć Pentaksem. Do guidowania też nie używam Ekosa bo lepiej działa Lin_guider.

Apropos sterowania z Androida, czy używa ktoś  SkySafari z INDI?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Długosz napisał:

Świat małych komputerków z ARM nie kończy się na RPi - jest wysyp lepszych maszynek jak np. FriendlyElec NanoPi M4 (4 porty USB3 + 3 porty USB2), może tylko ciut droższe ale sprawniej działające. Mam taki komputerek i co go różni od RPi i wynalazków typu AsiAir czy Stellarmate, to to że już dobrze działa ze zwykłą dystrybucją Linuksa (w moim przypadku Arch: kernel mainline, otwarte sterowniki 3d Panfrost, pełne 64bity). Oczywiście można też zainstalować INDI/Ekos i co tam kto chce... Wydaje mi się, że już nie nie ma potrzeby instalacji specjalizowanych dystrybucji jak Astroberry czy Stellarmate, które przykuwają klientów do słabszych sprzętów typu RPi3 czy RPi4 :haha: Pomyślcie, czy ktoś instaluje specjalną wersję Windowsów dla astro?

RPI4 ma już wystarczające zasoby, aby płynnie działał INDI i KStars (serwer INDI z klientem na tej samej maszynie). Po VNC można się podłączyć laptopem, tabletem, telefonem.  Jak klient i serwer są na tym samym urządzeniu, to nie ma problemu, że sesja się rozłączy. Klatka 4K po USB3.0 czyta się w mgnieniu oka, plate solve trwa kilka sekund. Może  ten sprzęt, o którym piszesz jest wydajniejszy i ma więcej portów, ale sam wszystko musisz sobie kompilować, rozwiązywać problemy, uaktualniać do nowej wersji itp. Nie dość, że trzeba się znać na linuxie to trzeba mieć jeszcze na to czas. Jak masz oficjalnie wspierany hardware to przeciętnemu użytkownikowi na forum indi bardzo szybko ktoś pomoże a poprawki są dostępne w bardzo krótkim czasie. Dla Stellarmate jest dedykowany support przez tickety. Do montażu czy fokusera nie potrzeba portu USB 3.0. Dwa porty USB3.0 do przeciętnego zestawu wystarczają. Do RPI można zrobić bardzo tani fokuser "astroberry focuser" i podłączyć go przez GPIO bez zużywania portu USB.  Apka na telefon dla mnie to tylko dodatek, ale może dla kogoś innego jest istotna, zwłaszcza, że RPI3 działa wolno i praca przez VNC nie jest tak przyjemna jak na RPI4.

 

Odnośnie SkySafari funkcjonuje bez żadnych problemów z Indi. Konfiguracja jest bardzo prosta. Czasem jak nie mam jakiegoś obiektu w KStars to szukam go w SkySafari i robię goto z poziomu telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak RPI4 ma już wystarczające zasoby. Co do samego Stellarmate, jak najbardziej Jasema popieram, za to że się INDI opiekuje i jest cały czas otwarte, zresztą bardzo korzysta na tym bo społeczność ludzi "dłubiących" i dodających np. nowe funkcje rośnie.

A która wersja SkySafari jest potrzebna, darmowa chyba nie bo nie widzę nic w opcjach? Czy SkySafari Plus wystarczy? Kosztuje 72 zł, to już lepiej mobilna apka ze Stellarmate, ale pewnie nie działa tak dobrze :emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odgrzewam kotleta.

Minęło już trochę czasu od powstania projektów i tak się zastanawiam czy Stellarmate ma coś w obecnej chwili za co warto dopłacić w stosunku do Astroberry? Pomijam tutaj aplikację mobilną bo bez tableta ona nie ma sensu. Oprogramowanie nadal zawiera praktycznie wszystko to samo co darmowy Astroberry. Płacisz za support... no ok ale manuale do ekosa itp sa wszędzie dostępne a w razie awarii leci karta pamięci i jedyną opcją jest reinstalacja. 

Według mnie na rynku walka będzie pomiędzy Astroberry a ASI AIR. W tym drugim przypadku płacisz sporo ale masz już naprawdę dopracowane rozwiązanie. 

Od kilku miesięcy używam Astroberry i się tak zastanawiam czego w nim brakuje? Chyba wszystko jest:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.