Skocz do zawartości

Kadrowanie w SGP


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam pytanie odnośnie kadrowania. U mnie sesja mniej więcej wygląda tak (pomijam ustawienie na GP itd.): 
W SGP robię nową sekwencję, wprowadzam tam wszystko co trzeba, między innymi współrzędne obiektu. Puszczam sekwencję, montaż ustawia się na dany obiekt, robi plate solve i tyle i leci sesja. Kiedy ustawiacie kadr? Poza tym jak się zrobi jedną klatkę powiedzmy 5 sekundową, to często obiektu w ogóle na niej nie widać. Więc kompletnie nie wiem jak kadrować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robisz plate solve na zdjeciu z poprzedniej sesji, do ktorej chcesz zrownac kadr

sprawdzasz ANGLE w wyniku

strzelasz nowa klatke

robisz plate solve i sprawdasz ANGLE

krecisz kamera do uzyskania odpowiedniego kata. mysle ze max w 5min dasz rade.

np 0,4-180,2-359,3 to identyczny kadr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj skorzystać ze strony https://telescopius.com/

 

Tam możesz wpisać swoją matrycę, ogniskowa i ona pokaże Ci twój kadr. Tylko musisz zgrać sobie kąt ze strony z faktycznym kadrem kamery :) tam można fajnie planować sobie współrzędne jeśli nie chcesz centralnie na jakiś obiekt. Zapisujesz sobie je np na kartce czy gdzieś i później aby do programu 

Edytowane przez danon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mi nie chodzi o dopasowanie kadru do innego, tylko o to, że czasem czytam na forum, że "jak byś przesunął w lewo/prawo to ujął byś to i tamto". O takie kadrowanie mi chodzi, o wybieranie najlepszego kadru :)

Poza tym z tego co pamiętam, to u mnie po wykonaniu plate solve od razu zaczyna focić i nie pyta czy już ma zaczynać :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnosnie netu w minipc

- kupujesz jakas mini karte wifi na usb o ile nie masz juz w swoim https://allegro.pl/oferta/digitus-karta-sieciowa-bezprzewodowa-wifi-150n-8273596667

- udostepniasz net z telefonu

- ctrl+M, czasem trwa kilka minut i gotowe

Ja takie rzeczy zawsze zalatwiam w domu, na spokojnie, tam gdzie wiem ze jest net, nie na wariata w polu, albo na cito na zlocie.

 

 

no wlasnie po to jest genialny modul frame&mosaic w SGP!

1 minutę temu, isset napisał:

Ale mi nie chodzi o dopasowanie kadru do innego, tylko o to, że czasem czytam na forum, że "jak byś przesunął w lewo/prawo to ujął byś to i tamto". O takie kadrowanie mi chodzi, o wybieranie najlepszego kadru :)

Poza tym z tego co pamiętam, to u mnie po wykonaniu plate solve od razu zaczyna focić i nie pyta czy już ma zaczynać :) 

 

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Robiłem tak canonem. Zrób konto podaj rozmiary matrycy i ogniskowa. Wtedy samo na obiekcie pokaże Ci kadr. Później przesuwać możesz kadr i masz współrzędne na dole. 

 

Można tak albo jak kolega mówi. Zrób sobie w domu na spokojnie wszystko. Ja tak korzystałem gdy nie miałem platesolve. Mimo to, do dziś sobie oglądam kadry obiektów na tej stronie. 

Edytowane przez danon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Tayson napisał:

odnosnie netu w minipc

 

3 minuty temu, Tayson napisał:

Andrzej przymysl sprawe!

A jak mój astro pc ma już kartę wifi, która łączy się do routera, za pomocą którego łączę się z laptopem, to co mam dodać drugą kartę wifi i podłączyć się do drugiego wifi udostępnionego z telefonu? To tak da się? Połączyć się z jednego komputera do dwóch różnych wifi? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, isset napisał:

 

A jak mój astro pc ma już kartę wifi, która łączy się do routera, za pomocą którego łączę się z laptopem, to co mam dodać drugą kartę wifi i podłączyć się do drugiego wifi udostępnionego z telefonu? To tak da się? Połączyć się z jednego komputera do dwóch różnych wifi? :) 

skoro masz w mini internet to dlaczego nie korzystasz z frame&mosaic?

 

wywala Ci blad?

Sprawdz czy masz najnowsza wersje SGP. U mnie przestaje dzialac pobieranie z netu obrazkow gdy mam starsza wersje niz jest aktualnie dostepna. Dziwne, ale prawdziwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tayson napisał:

skoro masz w mini internet to dlaczego nie korzystasz z frame&mosaic?

No właśnie nie mam internetu w astro pc. Astro pc z laptopem łączy się za pomocą routera, który służy tylko i wyłącznie do bezprzewodowego łączenia tych dwóch komputerów. Ale tak jak mówisz przecież można taką sekwencję zaplanować i skonfigurować wcześniej w domu, gdzie jest internet i astro pc może się połączyć do wifi, gdzie ma wyjście na świat :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, isset napisał:

to co mam dodać drugą kartę wifi i podłączyć się do drugiego wifi udostępnionego z telefonu? To tak da się?

Da się bez problemu. Będziesz miał wtedy do wyboru dwa połączenia tam, gdzie wybierasz normalnie jedną sieć. Ale chyba lepiej jak pisze Tayson, zaplanować kadry w domu, bo na miejscówce może nie być stabilnego neta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszW napisał:

Ale chyba lepiej jak pisze Tayson, zaplanować kadry w domu

Najprostsze rozwiązania są najlepszymi :) 

Jeszcze muszę zmusić do Twój focuser do współpracy z SGP. Tzn dogadują się, ale jak przychodzi czas na focusowanie, to wyskakuje komukat, że coś tam kroki źle ustawione, bo próbowałem na defaultowych ustawieniach SGP, ale chyba nie da się tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, MateuszW napisał:

Da się bez problemu. Będziesz miał wtedy do wyboru dwa połączenia tam, gdzie wybierasz normalnie jedną sieć. Ale chyba lepiej jak pisze Tayson, zaplanować kadry w domu, bo na miejscówce może nie być stabilnego neta.

u mnie na win7 w minipc SGP wywala blad dla pobierania obrazka wF&M jak mam podlaczone 2 sieci wifi z czego w pierwszej jest, a w drugiej nie ma netu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, danon napisał:

Spróbuj skorzystać ze strony https://telescopius.com/

 

Tam możesz wpisać swoją matrycę, ogniskowa i ona pokaże Ci twój kadr. Tylko musisz zgrać sobie kąt ze strony z faktycznym kadrem kamery :) tam można fajnie planować sobie współrzędne jeśli nie chcesz centralnie na jakiś obiekt. Zapisujesz sobie je np na kartce czy gdzieś i później aby do programu 

Zadziała pod warunkiem, że w obu komputerach masz ustawioną takie same ustawienia regionalne. Jeśli nie, to myli kropki z przecinkami i wklejone współrzędnie są błędne.

Pewnym substytutem może być Stellarium. Tam też możesz wpisać parametry setupu i sprawdzać ustawienia kadru.

 

Zwykle po wklejeniu obiektu w SGP od razu robię slew i center, a potem Take One z czasem ustawionym, tak żeby było widać zarys obiektu. Przy ciemniejszych orientuje się po gwiazdach. Kiedy już ustawię, tak jak ma być, dopiero startuję sesję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wessel napisał:

Podłączanie Internetu do komputera akwizycyjnego to proszenie się o problemy znacznie większe niż nieomżność ustawienia kadru.

I tutaj zgodziłbym się zdecydowanie! Panowie, czy wy nie umiecie już sobie poradzić bez smartfonów i wsparcia z netu on-line podczas obserwacji?? ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.