Skocz do zawartości

Po co BIAS?


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Dokształcam się z astrofotografii i natrafiłem na problem, którego nie rozumiem. Ogarniam po co jest tzw. dark, flat oraz dark flat. Nie pojmuję jednak po co jest Bias. Z tego co wyczytałem w poradniku do DSS bias służy do usunięcia jakiegoś szumu generowanego w aparacie. Ale przecież to samo robi już dark. Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dobrychemik napisał:

Dokształcam się z astrofotografii i natrafiłem na problem, którego nie rozumiem. Ogarniam po co jest tzw. dark, flat oraz dark flat. Nie pojmuję jednak po co jest Bias. Z tego co wyczytałem w poradniku do DSS bias służy do usunięcia jakiegoś szumu generowanego w aparacie. Ale przecież to samo robi już dark. Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć?

Moim zdaniem - poza skalowaniem temperaturowym darków, co działa chyba tylko dla CCD - bias nie jest potrzebny, jak masz darki.

 

Lektura:

 

 

Pozdrawiam.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że ani bias ani dark nie usuwa szumu, tylko go dodaje.

Darki i biasy usuwają "niezmienne" błędy/problemy matrycy i pixeli. Darkiem jesteś w stanie pozbyć się hot pixeli i amp glow, bias służy do "wyrównania" sygnału od dołu, tzn. sam odczyt wartości pixeli może dawać pewien specyficzny wzór, który jest taki sam za każdym razem i bias się tego pozbędzie.

Jeśli robisz darki, to biasów już nie potrzebujesz, ponieważ są one zawarte w darku, natomiast przydają się, jak używasz flatów i nie masz do nich dark flatów (darki z czasem ekspozycji z flata).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Iluvatar napisał:

Zacznijmy od tego, że ani bias ani dark nie usuwa szumu, tylko go dodaje.

Darki i biasy usuwają "niezmienne" błędy/problemy matrycy i pixeli. Darkiem jesteś w stanie pozbyć się hot pixeli i amp glow, bias służy do "wyrównania" sygnału od dołu, tzn. sam odczyt wartości pixeli może dawać pewien specyficzny wzór, który jest taki sam za każdym razem i bias się tego pozbędzie.

Jeśli robisz darki, to biasów już nie potrzebujesz, ponieważ są one zawarte w darku, natomiast przydają się, jak używasz flatów i nie masz do nich dark flatów (darki z czasem ekspozycji z flata).

Czyli stosując dithering zestaw: darki, biasy, flaty lepiej zamienić na jedynie flaty i dark flaty. Czy biasy również stosować?

Edytowane przez Mateusz_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bias to szum odczytu matrycy - na CMOSie objawia się zwykle jako poziome linie. Bias jest zawarty w każdej klatce odczytanej z matrycy, więc w subie (light'cie), jak i w darku i we flacie. Jak od suba odejmujesz darki i odejmiesz (właściwie podzielisz, bo wpływ jest multiplikatywny) flaty, to odejmiesz bias 2x. Po to potrzebujesz biasy, żeby skorygować o nie flaty. 

 

Tutaj obrazowo matematycznie jest to pokazane (wyciąg z nebulosity, w helpie do Pixa opisane podobnie):

1171951834_Screenshot2019-10-31at10_13_58.png.c3f4498794e549a60a942b08b2bb632b.png

 

EDIT: widzę, że autor zrobił drobny błąd - w liczniku nie powinno już być odejmowanego BiasImage (bo jest zawarty w Darku).

 

Tyle teorii - w praktyce różnie bywa...

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mateusz_D napisał:

Czyli stosując dithering zestaw: darki, biasy, flaty lepiej zamienić na jedynie flaty i dark flaty. Czy biasy również stosować?

Tutaj sporo zależy od matrycy. Niektóre nie potrzebują biasów, inne pokazują silny pattern i lepiej zrobić biasy.

Ja zawsze robiłem tylko biasy i flaty, dark flaty odpuszczałem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.