Skocz do zawartości

Nieostre zdjęcia


danon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jakiś miesiąc temu postanowiłem przesiąść się na mono kamere. Sprzęt to Atik 460EX, koło qhy cfw2 7x36mm, filtry baadera i optyka AT65Q. No i tak zaczeły się problemy :)

Robiłem dość sporo próbnego materiału od siebie z ogródka z miasta i nie licząc ugięcia na clamping ringu i ścisniętych soczewek, potrafiłem ręcznie wyostrzyć na 10s klatkach w okolicach fhwm 1.6-1.8 mierząc mniejsze pojedyńcze gwiazdy. Z braku doświadczenia, nie wiem jakie powinno być końcowe fwhm na zdjęciu, ale większośc była w okolicach 1.7-1.9. Klatki może nie były wymarzone, jednak uważam że były przyzwoite. Setup jest jeszcze na clamping ringu z dwoma zaciskami, jestem dopiero umówiony na gwintowanie wyciągu, bo jak sie okazuje AT65Q nie ma fabrycznego gwintu. 

Postanowiłem spróbować LRGB i pojechałem pod ciemne niebo na południe śląska, gdzie było 21.5 mag. Mimo próbnych klatek, gdzie miałem ostrość końcowe klatki m33 były tragiczne. Ostrzyłem nawet na masce pożyczonej od kolegi i nic to nie dawało. Wszystkie klatki są jakby zaparowane, a oczywiście mam grzałki.Pierwszego dnia zrzuciłem wine na mgłe, która była w dolinie, mimo że ja byłem na górze. Jednak drugiego dnia, po mgle nie było śladu a jednak było to samo. Zmieniłem później więc obiekt i filtry na NB. Było trochę lepiej ale dalej bez szału. Zarówno siarka jak i tlen wyszły również rozmazane. Niestety dopiero w domu pomyślałem, że mogły zaparować filtry/kamera?

Teraz pytanie. Czy mogły zaparować filtry w zamkniętym kol, lub coś z kamerą sie stać? Chłodzona była do -10. Czy samo ugięcie mogło to spowodować? Lub może złe ustawienia do guidingu w OAG? Wykres pokazywał błąd na RA, 1" a na Dec 0.6". Zauważyłem że gwiazdy w prawym boku są zupełnie inne, jakby miały otoczki, jakby coś własnie tam sie działo. Dopiero później zwróciłem uwage, że tak jest też na starych klatakch. Gdzie szukać problemu i jak go rozwiązać? 

Zamieszczam klatki podzielone na te z podwórka i te z wypadu
https://drive.google.com/open?id=188b1QXe0VVZ-vv17zNodiLvwL4FjObJk

Z góry dziękuje za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.