Jump to content
Sign in to follow this  
danon

Nieostre zdjęcia

Recommended Posts

Witam. Jakiś miesiąc temu postanowiłem przesiąść się na mono kamere. Sprzęt to Atik 460EX, koło qhy cfw2 7x36mm, filtry baadera i optyka AT65Q. No i tak zaczeły się problemy :)

Robiłem dość sporo próbnego materiału od siebie z ogródka z miasta i nie licząc ugięcia na clamping ringu i ścisniętych soczewek, potrafiłem ręcznie wyostrzyć na 10s klatkach w okolicach fhwm 1.6-1.8 mierząc mniejsze pojedyńcze gwiazdy. Z braku doświadczenia, nie wiem jakie powinno być końcowe fwhm na zdjęciu, ale większośc była w okolicach 1.7-1.9. Klatki może nie były wymarzone, jednak uważam że były przyzwoite. Setup jest jeszcze na clamping ringu z dwoma zaciskami, jestem dopiero umówiony na gwintowanie wyciągu, bo jak sie okazuje AT65Q nie ma fabrycznego gwintu. 

Postanowiłem spróbować LRGB i pojechałem pod ciemne niebo na południe śląska, gdzie było 21.5 mag. Mimo próbnych klatek, gdzie miałem ostrość końcowe klatki m33 były tragiczne. Ostrzyłem nawet na masce pożyczonej od kolegi i nic to nie dawało. Wszystkie klatki są jakby zaparowane, a oczywiście mam grzałki.Pierwszego dnia zrzuciłem wine na mgłe, która była w dolinie, mimo że ja byłem na górze. Jednak drugiego dnia, po mgle nie było śladu a jednak było to samo. Zmieniłem później więc obiekt i filtry na NB. Było trochę lepiej ale dalej bez szału. Zarówno siarka jak i tlen wyszły również rozmazane. Niestety dopiero w domu pomyślałem, że mogły zaparować filtry/kamera?

Teraz pytanie. Czy mogły zaparować filtry w zamkniętym kol, lub coś z kamerą sie stać? Chłodzona była do -10. Czy samo ugięcie mogło to spowodować? Lub może złe ustawienia do guidingu w OAG? Wykres pokazywał błąd na RA, 1" a na Dec 0.6". Zauważyłem że gwiazdy w prawym boku są zupełnie inne, jakby miały otoczki, jakby coś własnie tam sie działo. Dopiero później zwróciłem uwage, że tak jest też na starych klatakch. Gdzie szukać problemu i jak go rozwiązać? 

Zamieszczam klatki podzielone na te z podwórka i te z wypadu
https://drive.google.com/open?id=188b1QXe0VVZ-vv17zNodiLvwL4FjObJk

Z góry dziękuje za pomoc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.